Korutany: pohodová turistika a cyklovýlety (nejen) s dětmi

Korutany: pohodová turistika a cyklovýlety (nejen) s dětmi

Region na slunné jižní straně rakouských Alp nabízí perfektní kombinaci vysokých hor, průzračných jezer na koupání a skvělé zázemí pro rodiny. Ať už vás láká turistika s dětmi, výlety na kole nebo relax u jezer, bude z čeho vybírat. Tipy, co v Korutanech vidět a jak zabavit děti, jsme vyzkoušeli na vlastní kůži.

Korutany – spolková země na jihu Rakouska – jsou krajinově velmi pestré. Zaledněné štíty Vysokých Taur s nejvyšší horou Rakouska – Grossglocknerem – klesají do slunných nížin řek Dráva a Gail, z nichž se zvedají masivy Gailtalských či Gurktalských Alp, pohoří Nockberge či Kreuzeck. Kulisy hor se odrážejí v bezpočtu azurových jezer s křišťálově čistou vodou, lákající k osvěžení. Jižní výspu Korutan tvoří hradba pohoří Karavanky a Karnské Alpy, které tvoří hranici Rakouska se Slovinskem a Itálií.

Rodinná dovolená v Alpách

Cestu do Korutan už jsem měla v plánu delší dobu. Stejně jako oblíbená Solná komora snoubí krajina Korutan krásy hor i jezer, jižní strana Alp navíc slibuje větší jistotu pěkného počasí. Autem sem dojedete během 5 hodin, což se dá zvládnout i s menšími dětmi. Pestrostí krajiny, nabídkou aktivit a vstřícností k dětem si nás Korutany získaly. Prokládali jsme turistiku, cyklistiku a odpočinkové dny u vody a na hřišti. A byla to zkrátka paráda. Pojďme se podívat, co byste neměli vynechat:

Horské túry

Není potřeba se lekat, žádné výškové kilometry, otrávené ratolesti a udření rodiče. Díky několika vysokohorským silnicím a lanovkám se dá podniknout hned několik kratších, ale hodnotných výšlapů, které vás fyzicky ani psychicky nezničí. V lepším případě večer padnou únavou děti.

Dobratsch (2166 m)

Západně nad městem Villach se zvedá solitérní masiv Villacher Alpe (nejvýchodnější výspa Gailtalských Alp) s nejvyšším vrcholem Dobratsch, jehož mohutný vysílač na vrcholu přitahuje pozornost z mnoha míst v okolí. Na vrcholovou náhorní plošinu, která spadá na sever i jih ostrými srázy, je možné vyjet po vysokohorské silnici Villacher Alpenstrasse (poplatek, cestou několik zastávek s vyhlídkou). Dostaneme se tak na prosluněné pastviny u chaty Rosstrattenstüberl ve výšce asi 1700 metrů. Z vyhlídkové plošiny se otvírají velkolepé výhledy na hraniční hřeben Karavanek i majestátní vápencové štíty Julských Alp, pohled na sever ukazuje zelené kopce pohoří Nockberge i zaledněné vrcholky Vysokých Taur – Ankogel a Hochalmspitze. V údolí se třpytí modravá stuha řeky Drávy a trojice korutanských jezer Wörthersee, Ossiacherseee a menší Faakersee. Obdivování výhledů, pasoucí se stáda krav a koní a zdejší hřiště možná pro někoho budou dostatečnou zábavou.

Výstup na vrchol rozhodně není bez námahy. Trasa se dá zkombinovat v pěkný 9 km dlouhý okruh s převýšením asi 600 v. m. Naprosto bezproblémová široká štěrková cesta (č. 291) vede po náhorní plošině až k vrcholu a je sjízdná i pro terénní kočárek, také se těší oblibě místních důchodců. Jižní variantu (č. 294 neboli tzv. Jägersteig) tvoří úzká pěšinka v místy poměrně strmém svahu, která vede místy pod skalisky, v závěru pak kosodřevinou po hraně monumentálního jižního srázu Dobratsche (my šli jižní cestou tam a severní zpátky). Vrcholu vévodí červeno-bíle pruhovaný vysílač, občerstvit se je možné v horské chatě, odkud je to k vrcholovému kříži kousíček. Na vrcholu stojí dvě poutní kaple – údajně dvě nejvýše položené v celých Korutanech.

Dobratsch, Korutany, Alpy, Rakousko.
Dobratsch, Korutany, Alpy, Rakousko.

Goldeck (2142 m)

Ve velmi podobném duchu se nese i výstup na vrchol Goldeck – další z vrcholů Gailtalských Alp, pásma hor, které od sebe odděluje údolí řek Dráva a Gail. Hora s nápadným vysílačem a oblíbeným zimním lyžařským areálem se tyčí nad městem Spittal an der Drau, odkud se dá až do výšky 1800 m vyjet lanovkou. My volíme výjezd po vysokohorské silnici (poplatek, ale levnější než lanovka) z východu od obce Zlan, která po necelých 15 km končí ve výšce asi 1850 m u chaty Wieser Hütte pod jižními svahy Goldecku.

Na snadno přístupný vrchol vede v několika serpentinách široká štěrková cesta (sjízdné pro kočárek). Od vrcholového kříže se pokocháme výhledy na Millstattské jezero a panorama pohoří Nockberge a Vysokých Taur. Na jih se na obzoru rýsují Julské Alpy a obdivujeme dramatické scenerie hřebenů, zvedajících se z údolí řeky Drávy u Villachu. Těsně pod vrcholem nabízí občerstvení Panorama Hütte. Vrchol je díky dobré dostupnosti celkem frekventovaný, trochu víc horské romantiky si užijeme, pokud si trasu prodloužíme okruhem (cca 8 km a 460 v. m) po hřebeni a kolem horských salaší Gusealm a Kapellenalm (trasa parkoviště až po Gusealm také sjízdná pro kočárek).

Výstup na Goldeck, Korutany, Alpy, Rakousko.
Výstup na Goldeck, Korutany, Alpy, Rakousko.

Další túry

 • Soutěsky: v Korutanech najdeme hned několik působivých soutěsek, v nichž se můžeme projít po dřevěných lávkách a mostkách přímo nad dravým proudem řeky a kolem vodopádů. My šli skrz Raggaschlucht, další jsou např. Groppensteinschlucht (obě u Obervellachu) nebo Tscheppaschlucht (u Ferlachu).
 • K ledovci: Velkým zážitkem pro malé i velké je výprava za sněhem i v létě. To je možné si splnit na Mölltalském ledovci. Z horského údolí Fragant vede nejprve zubačka tunelem do nitra hor, kabinková lanovka nás pak vyveze do výšky 2800 metrů k horské chatě u jezera Eissee na dohled ledovce na úpatí třítisícového vrcholu Schareck. Podniknout je možné kratší i delší túry kolem Eissee nebo v mezistanici k dalším jezerům a vodním nádržím.
 • Další lanovky: Gerlitzen, Katschberg, Ofen/Dreiländereck, Nassfeld, Petzen, Turracher Höhe, Ankogelbahn 
 • Další vysokohorské silnice: Nockalmstrasse (přejezd působivou zelenou krajinou pohoří Nockberge z Ebene Reichenau do Innerkremsu) a Hochalmstrasse (k vodní nádrži Hauptspeicher Kölnbrein).
 • Za vodopády: údolí Seebachtal po třítisícovkou Ankogel.
 • Výhodné vstupy a jízdenky: S regionální kartou Kärnten Card získáte zdarma jízdenky a vstupy na více než 100 aktivit v celých Korutanech.
Výšlap k Weissee z mezistanice lanovky k Mölltalskému ledovci ve Vysokých Taurách. Alpy, Korutany, Rakousko.
Výšlap k Weissee z mezistanice lanovky k Mölltalskému ledovci ve Vysokých Taurách. Alpy, Korutany, Rakousko.

Pohodová cyklistika

Rakousko je jako vynikající cyklistická destinace dobře známé. A Korutany v tomto směru nejsou výjimkou – vhodné cyklotrasy si tu najde skutečně každý. Na silničkách se tu dá zamířit do horských průsmyků, milovníci MTB tu najdou kvalitní singletraily (např. Petzen Bikepark u Klopeiner See), na své si ale přijdou i rodiny s dětmi a rekreační cyklisté.

Bez problémů se dají najít cyklotrasy, které vedou téměř výhradně mimo silnice a klikatí se podél azurových jezer nebo průzračných řek s minimálním převýšením. Vhodné jsou tak i pro rodiče s cyklovozíky, sedačkami nebo začínajícími malými cyklisty.

Kolem jezer

Celkem rovinaté terény nabízí břehy korutanských jezer, které se pyšní velmi čistou průzračnou vodou, která navíc v létě dosahuje teploty i přes 25 stupňů. Břehy navíc lemují četná občerstvení a pláže s možností osvěžení. My vozili dcerku v sedačce a náš systém byl jet jen několik hodin denně, během cesty dělat zastávky, aby se dcera vyběhala a užila si koupání, hřiště apod. Obkroužili jsme takto dvě jezera:

 • Okruh kolem Ossiachersee (28 km, 400 v. m) je rovinatější a nabízí možnost zastavit u Family a Kletter parku v Ossiachu nebo udělat odbočku k hradu Landskron.
 • Okruh kolem Millstättersee (28 km, 730 v. m) byl fyzicky náročnější, hlavně úsek po jižním břehu byl samé stoupání a klesání, ale zase vedl stinným lesem mimo civilizaci, zatímco stezka po severním břehu kopíruje trasu hlavní silnice.
 • Obě stezky vedly z 99 % mimo silnice a dají se různě zkrátit nebo ozvláštnit plavbou lodí (kola je možné na nich převážet). Další cyklostezky vedou také u Wörthersee nebo půvabného jezera Wiessensee, jehož břehy jsou zastavěné jen z třetiny, takže nabízí více klidu.
Ossiachersee, Alpy, Korutany, Rakousko.
Ossiachersee, Alpy, Korutany, Rakousko.

Podél řek

Celé Korutany protíná od západu na východ v délce 220 km Drávská cyklostezka (R1, celková délka od italského Toblachu do chorvatského Varažinu je 510 km). Na samém jihu vede dalším údolím 90 km dlouhá cyklostezka Gailtal Radweg (R3) podél řeky Gail mezi Kötschachem a Villachem, kde se říčka vlévá do Drávy. Obě cyklostezky míjí řadu kempů, prochází městečky, kde se dá občerstvit, a většinu času jejich směr kopíruje i trať železnice, což usnadňuje návrat. Pod majestátními svahy Vysokých Taur se pak vine 80 km dlouhá Glocknerradweg neboli Mölltalradweg (R8) z Heiligenblutu am Großglockner až k městu Möllbrücke, kde se vlévá říčka Möll do Drávy.

Ty všechny jsme pochopitelně neprojeli, ale máme dost inspirace pro příště 😊 Naše kratší výlety čítali pro inspiraci:

 • cyklookruh k hradu Rosegg (24 km, 350 v. m): od Faakersee jsme zamířili po Drávské cyklostezce ke zřícenině hradu Rosegg, kde jsme si prošli okruh skrz zoo park se zástupci alpské fauny. Návrat přes malé rurální vesničky s výhledy na hřeben Karavanek po R1C (Rosentalweg). Doporučujeme nevynechat posezení v restauraci s fantastickým výhledem na vrcholku Tabor nad Faakersee (dá se vyjet autem).
 • Projížďku malebným údolím Rosental po Drávské cyklostezce (cca 20 km, 100 v. m): málo zastavěné údolí, kudy Dráva líně plyne, lemují na levém břehu řeky zelené strmé svahy, z nichž dramaticky ční několik skalních stěn. Na jih se pak táhne hřeben Karavanek, na který se otvírají pěkné pohledy. Tento výlet byl sólo jen s dcerkou, tatínek byl mezitím ve Ferlachu v muzeu a vyzvedl nás u Annabrücke.
 • Tam a zpátky údolím Maltatal (25 km, 200 v. m): Také podhůří Vysokých Taur nabízí pohodovou cyklistiku. Z malebného městečka Gmünd in Kärnten (stojí za prohlídku) vede cyklostezka Maltaweg (R9B) skrz půvabné údolí říčky Malta až k nejvyššímu korutanskému vodopádu Fallbachwasserfall (220 m). S dětmi po cestě nevynechte zastávku u oslí farmy Eselpark, kde si můžete pohladit oslíky dospělé i mláďátka a obdivovat další domácí zvířata. Přímo pod vodopádem čeká velké hřiště Wasserspielepark Fallbach/Maltatal s řadou vodních prvků, kde se zabaví nejen děti 😊 Kolem vodopádu vede také via ferrata Fallbach Klettersteig.
Zoopark Wildpark Rosegg s alpskou faunou, Korutany, rakouské Alpy.
Zoopark Wildpark Rosegg s alpskou faunou, Korutany, rakouské Alpy.

Zážitky (nejen) pro děti

Vstřícnost k dětem a rodinám je v Rakousku velkým plus. Na každém kroku je nějaké pěkné hřiště, minizoo, bazén apod. Zábavní a dětské parky nějak ve velkém neobrážíme, ale tyto dětské atrakce můžeme s klidem doporučit:

 • Wildpark Rosegg – obora s alpskými druhy zvířat rozložená na kopci se zříceninou hradu na vrcholu, minizoo (lamy, kozy, králíci atd.), hřiště, občerstvení
 • Familypark Ossiach – stezka po dřevěných lávkách lesem plná aktivit pro děti u Ossiachersee. Na konci možnost vyřádit se na obřích stromových sítích (tree nets). Součástí také lanový park a zip line pro starší děti a dospělé. Byli jsme za špatného počasí, ochránili nás husté koruny stromů.
 • Wasserspielepark Fallbach – velké hřiště s řadou vodních prvků přímo pod nejvyšším vodopádem Korutan.
 • Eselpark Maltatal – oslí farma, kde si můžete pohladit oslíky dospělé i mláďátka a obdivovat další domácí zvířata
 • Reptilienzoo v Patergassenu – rodinné minizoo věnované nejrůznějším hadům, ještěrkám a pavoukům.
 • Pankratium / Haus des Staunens v Gmündu – zajímavě pojaté zážitkové muzeum, kde je hlavním exponátem voda a zvuk – návštěvníci jsou součástí prohlídky a pozorují rádoby kouzla, která vytváří fyzikální zákony. Těžko popsat, nutno zažít, top program za špatného počasí
 • Pyramidenkogel – vyhlídková věž nad jezerem Wörthersee je klasickou turistickou atrakcí s velkým množstvím návštěvníků. Výhledy však nabízí fantastické.

A co už jsme nestihli:

 • Termální lázně Villach Therme nebo Bad Kleinkirchen
 • Hrad Landskron s vyhlášenou přehlídkou dravých ptáků Adlershow a opičím výběhem Affenberg
 • Muzeum Porsche v Gmündu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: