HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Výstup na nejvyšší vrchol Rakouska – Grossglockner – normálkou
Treky

Výstup na nejvyšší vrchol Rakouska – Grossglockner – normálkou

Grossglockner je nádhernou dominantou rakouských Alp a pro vyznavače VHT se jedná o povinný dílek z alpské maturity.

Hohe Tauern/Vysoké Taury, Alpy – Rakousko

Typ
3-denní, 4-6 denní, Výstup na vrchol, Vhodné pro sněžnice
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
27 km
Nejvyšší bod
3798 m n. m.
Převýšení
3000 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nejvyšší hora Rakouska, důstojný a majestátný Großglockner (Velký Zvoník – 3798 m.n.m), vévodí stejnojmenné skupině Národního parku Hohe Tauern (Vysoké Taury) ve Východních Alpách. Špička jeho impozantního vrcholku, spojeného úzkou šíjí s o něco nižším Kleinglocknerem, tvoří nezapomenutelný reliéf celého masivu, tyčícího se nad ledovcem Pasterzenkees. I když výstup na něj není ani dnes nijak jednoduchou záležitostí a hora si vybrala již mnoho obětí, stává se vrcholek každým rokem výzvou pro mnoho turistů i horolezců, toužících stanout na „střeše Rakouska“.

Z vyhlídky Franz Josefshöhe ke skalnímu bivaku u bývalé chaty Alte Salmhütte

Výstup začíná od krytého parkoviště u vyhlídky Franz Josefshöhe. Z terasy vyhlídky se hodnou chvíli kocháme parádními výhledy na masiv Velkého Zvoníka i ledovec Pasterze a upřesňujeme trasu postupu. Výstup do svahu masivu zahajujeme ovšem nejprve sestupem skalnatým svahem z vyhlídky podél ledovcového výtahu Gletscherbahn na spodní část ledovce, plnou kamení a kalné vody jezírka Sandersee. Odtud pak začínáme značenou pěšinou stoupat do severního svahu vrcholu Mittlere Leiterkopf. Po zhruba třistametrovém výstupu jsme u rozcestníku na travnatém hřebínku pod skalními stěnami, kde shazujeme bágly a dáváme tatrankovou pauzu, při níž v trávě po celonoční únavné jízdě na hodinku usínáme. Výstup pak pokračuje vpravo cestou č. 714 Wiener Höhenweg ve výšce kolem 2500 metrů, podél severních stěn hřebene Leiterkopf a Schwertkopf nad dolinou Leitertal. Další přestávka je u horské chaty Salmhütte, v níž doplňujeme pitnou vodu a pokračujeme do výšky 2760 metrů, k místu dnešního bivaku u bývalé chaty Alte Salmhütte. Ve skále vytesaná místnost výborně poslouží jako útulek a tak začínají po chvíli naše vařiče naplno pracovat.

Výstup přes Hohenwartscharte a Adlersruhe na Kleinglockner  (3783m)

Odpočati vyrážíme ráno dál vzhůru značenou kamenitou pěšinou nad inverzi k menšímu ledovci Hohenwartkees. Tady musíme nazout mačky, jelikož nás čeká překonat po ledovci nějakých 200 výškových metrů svahem plným firnu a nemáme chuť klouzat stále zpět. Výstup do skalnatého sedla Hohenwartscharte nad ledovcem je zajištěn ocelovým lanem, díky němuž jsme za chvíli nahoře, kde se otvírá kouzelný pohled na vrcholek Großglockneru s chatou Erzherzog Johannhütte, přilepenou jak orlí hnízdo na vyvýšenině Adlersruhe na jejím úbočí. Podél okraje skalního hřebene Salmkamp  po levé straně pak vystoupáme okrajem ledovce Hofmannskees k chatě, kde dáváme pauzu a zavčas si zajišťujeme ubytování na dnešní noc. Dozvídáme se, že v tomto týdnu došlo při výstupu na Großglockner již ke třem smrtelným pádům; tato informace sice příliš mnoho optimismu nedodává, přesto jsme rozhodnuti se o výstup pokusit. V době kdy si chystáme výbavu, však začíná nad vrcholkem probíhat záchranná operace vrtulníkuPři pohledu na snášené tělo se jeden kamarád rozhoduje raději nahoru nelézt. Vyrážíme v mačkách přes sněhové plato Adlersruhe, a po překonání dvou výšvihů se dostáváme ke skále ve spodní části svahu Glocknerleitl. Zde začíná výstup přituhovat; šplhání mohutným prudkým svahem o sklonu kolem 35°, kde se střídá skála se sněhovým polem už vyžaduje trochu víc námahy a hlavně silnou dávku opatrnosti. Navíc se dostáváme do „dopravní tepny“, v níž se míjejí vystupující i sestupující skupiny turistů a tak se postup zpomaluje.

To by však nebylo to nejhorší. Nejvíc nám vadí, že některé skupiny „masňáckých ovcí na špagátě“, tažených draze zaplaceným vůdcem se chovají k ostatním obyčejným turistům naprosto bezohledně; při vyhýbání v prudkém svahu je to docela o hubu. Při výstupu v prudké horní části sněhového svahu mi najednou prosviští kolem hlavy lano a zachytí se mi do maček; takový fofr, s jakým rychle lehám do sněhu a snažím se je rychle vyprostit, než někdo na jeho druhém konci za lano trhne a já poletím dolů bych nerad znovu zažíval. Konečně se vysápáme na vrchol svahu, kde zbývá přejít impozantní úzký hřebínek se sněhovou převějí nad tisícimetrovou propastí s ledovcem Pasterze. Sedíme na skále Kleinglockneru ve výšce 3783 m a kocháme se náramnými výhledy na ledovec.

Po vyhodnocení situace (silně namrzlá úzká skalnatá šíje mezi Klein a Großglocknerem, skupiny nervózních turistů, čekajících v místě na výstup i sestup, čas 3 hodiny odpoledne) se rozhodujeme už výstup na Velkého Zvoníka nepodnikat a vydat se dolů. Sestup není o nic méně náročný, jde to sice pomalu, ale nakonec jsme všichni v pohodě na chatě, která je dnes naším domovem. Jako členové Alpenvereinu máme slevu na ubytování, které je zde jinak dost vysoké, zrovna jako cena pitné vody, kterou je třeba kupovat, jelikož na chatě žádná neteče. Takže večerní hygiena proběhne venku ve sněhu a hurá na kutě do přeplněné chaty. Další den už jen sestup zpět na vyhlídku.

Další výstupové možnosti

Kromě klasického výstupu přes JV hřeben a chatu Erzherzog-Johannhutte (3454 m n. m.), který je popsán výše je možné k vrcholu stoupat z mnoha světových stran a směrů. Některé se do této normálky napojují právě u Erzherzog-Johannhutte, jiné ústí až na vrchol.

Ze severu (vše ryze lezecké výstupy)

Pallavicinirinne neboli Pallaviciniho kuloár – tato legendární linka má sklon 55 – 60° a lezecké obtíže kolem III UIAA. Detailněji je popsána v našem katalogu zde.

Berglerrinne – je ledový kuloár o sklonu 45 – 50° a podobně jako u výše zmíněné cesty jsou tady lezení ohodnocena za III UIAA. Dolez na vrchol SZ hřebenem.

Welzenbachova cesta – další klasikou je toto mixové lezení za IV+ a sklonu ledu do 55°.

Mayerlrampe – pokud přejí podmínky, jedná se o nádherný výstup převážně v ledu o sklonu 60 – 70.°

Diretka severní stěnou – tohle už je velmi obtížné mixové lezení v kolmém ledu, podobně jako linka Theo-Riml-Gedenkanstieg.

*pro všechny tyto cesty je výchozím bodem chata Franz-Josefhaus (2418 m n. m.) nebo nedaleká Hofmannshutte (2444 m n. m.) a následný záchytný bod je bivak „Biwakschachtel“ (3260 m n. m).

Linky ze severu, zdroj: summitpostLinky ze severu, zdroj: summitpost

Z jihu

Meletzkigrat – pěkné VHT, ohodnoceno obtížemi PD, jinak řečeno profil o maximálním sklonu 35° s překonáním skalnatých pasáží za II UIAA. Jedná se v podstatě o sestupovku pro cesty ze severu, pokud se tedy budete chtít vrátit do stejného místa, kde jste výstup započali. Výchozím bodem je tedy opět  chata Franz-Josefhaus. Stejné jsou také první kilometry, kdy překonáváte ledovec Pasterze, jenže jej opustíte o chvilku dříve, a to JZ směrem, na ledovec Glocknerkees, kterým vystoupáte až na  chatu Erzherzog-Johannhutte, která je zasazena do JV hřebene Grossglockneru. Odtud strmým výšvihem (často může být zledovatělí) už kopírujete linii normálky, tedy nejdříve na Kleinglockner (3770 m n. m.) a poté už hlavní vrchol.

Jižní stěna – i z jihu, respektive jižní stěnou,  si můžete hezky zalézt. Připraveni pak musíte být na lezení za IV a sklon 40 – 45°. Jižní stěnu svírají ze západu klasika JZ hřeben Stuedlgrat a z JV hřeben Meletzkigrat, o kterém už byla výše řeč.

Hřeben Stuedlgrat – spolu s Pallavicniho kuloárem největší klasika na Grossglockner, nádherným táhlým skalnatým JZ hřebenem, který je z jihu jasnou dominantou Grossglockneru. Výstup je veden z Kals am Grossglockner (1325 m n. m.) a pokračuje jižním směrem na chatu Stuedl-Huette (2802 m n. m.), která trůni u paty hřebene Stuedlgrat. Většinou je rozdělen na dva dny, kdy první den dojdete na chatu a druhý si užíváte lezení za III UIAA přímo na vrchol. Hřeben je zrádný především v zimě, kdy se na něm událo už spoustu tragédií, bohužel také v řadách českých turistů/horolezců.

Normálkou z Kalsu – variantou je také trasa po ose Kals am Grossglockner – Stuedl-Huette – Erzherzog-Johannhutte, kdy největším rizikem, z důvodu trhlin, je přechod ledovce Koednitz mezi dvěma zmíněnými chatami. Po překonání ledovce následuje skalní výšvih na JV hřeben a chatu Erzherzog-Johannhutte, který je zajištěn ocelovým lanem.

Možností, jak se na jednotlivé chaty dostat, je samozřejmě mnohem víc, jelikož cestičky k nim se větví do všemožných směrů. Ovšem samotné cesty k vrcholu Grossglockneru by výše měly být popsány zhruba všechny.

Ubytování a jídlo

Chata Erzherzog Johannhütte : otevřena od konce června – konec října

10 postelí, 120 míst n noclehárně

cena ubytování –členové Alpenvereinu

postel – 23 €, noclehárna – 14 €

nečlenové

postel – 30 €, noclehárna 21 €

Tel. +43 / 4876/ 8500

e-mail:  info@erzherzog-johann-huette.at

www.erzherzog-johann-huette.at

Chata Salmhütte : www.salmhuette.at

otevřena od začátku července do konce září

25 postelí – člen AV 11€, nečlen 22 €

25 míst v noclehárně – člen 8  €, nečlen 16 €

Tel. +43 / 4824 / 2089

Potřebné vybavení

Kromě obvyklého vybavení na trekování si přibalte do batohu mačky, turistický cepín a helmu. Především mačky jsou nutností, a pokud s vámi půjde někdo, kdo nemá zkušenosti s pohybem po ledovci, není na škodu mít s sebou i lano. Nezapomeňte také na sluneční brýle a opalovák.

Přístup na začátek

Příjezd do centra horské skupiny Großglockneru je dnes usnadněn díky vybudované mýtné vysokohorské silnici Großglocknerhochalpenstrasse.
Silnice Grossglockner Hochalpenstrasse : otevřena od května do listopadu
mýto osobní auto : denní 32 €

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

vyhlídka Franz Josefshöhe - chata Salmhütte - sedlo Hohenwartscharte - chata Erzherzog Johannhütte - Grossglockner

Orientační rozpis po dnech

1. den – vyhlídka Franz Josefshöhe – Alte Salmhütte

2. den – Alte Salmhütte – Grossglockner – chata Erzherzog Johannhütte

3. den – chata Erzherzog Johannhütte – vyhlídka Franz Josefshöhe

Další možnosti túr v okolí

Výstup na Grossvenediger ve Vysokých Taurách.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: