Karnská hřebenová stezka (Karnischer Höhenweg)
Treky

Karnská hřebenová stezka (Karnischer Höhenweg)

Na Karnské hřebenové stezce neboli Karnischer Höhenweg se setkává Rakousko a Itálie, ale také příroda a historie. Tato dálková pěší trasa v Karnských Alpách vede rozmanitou krajinou po stopách krvavých bojů první světové války.

Karnské Alpy – Rakousko

Typ
7-10 denní, 11 a více denní, Dálkový trek, Hřebenovka
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
8
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
150 km
Nejvyšší bod
2678 m n. m.
Převýšení
8000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Karnischer Höhenweg se táhne v délce 150 km po hřebeni pohoří Karnische Alpen (Karnské Alpy), který tvoří hranici mezi Rakouskem a Itálií. Celou trasu je možné si rozplánovat do osmi až jedenácti denních etap a přenocovat na rustikálních chatách. Na cestě kromě horských panoramat čekají rozpadlé zákopy a staré bunkry. Jsou to svědci neveselého období, kdy zde za první světové války tisíce rakousko-uherských a italských vojáků vedly nemilosrdnou zákopovou válku.

Karnischer Höhenweg

Trasa po hřebenech

Trasa dnes nazývaná „Stezka míru“ vede ze Sillianu ve Východním Tyrolsku přes průsmyk Plöckenpass a Nassfeld až do Thörl-Maglernu v Korutanech. Průsmyk Plöcken (1357 m) rozděluje Karnischer Höhenweg do dvou částí:

Západní úsek formuje vápencový masiv, pěšina téměř neklesne pod nadmořskou výšku 2000 m a nejvyšším bodem je Pfannspitze s 2678 metry. Tato část vyžaduje trochu více obezřetnosti a jistý krok, protože probíhá vysokohorským terénem. V rustikálních chatách je možnost přenocovat, odpočinout si a zpracovat to, co jste po cestě viděli.

Ve východní části převládají mírné horské vrcholy, pastviny a lesy a terén je snadnější. Krok za krokem a jednou nohou v Itálii a druhou v Rakousku pokračuje stezka kolem archeologických symbolů a památníků našich dějin. Pestrost hor je důsledkem komplexního geologického původu Karnských Alp. Proto byly mezi Silianem a Nassfeldem podél stezky zřízeny geotraily (geologické naučné stezky).

Geotrail“ je speciální tematická stezka, na které jen za několik hodin prožijete 500 milionů let historie země. Na místě pohoří Karnische Alpen (Karnské Alpy) bylo totiž v dávné minulosti obrovské moře. Dnes si to jen stěží dovedeme představit, ale dokazují to prehistorické nálezy zkamenělých mušlí a rostlin. Geotrail se skládá z pěti různých cest o celkové délce 20 km. Jsou značené jako naučné stezky Wolayersee, Plöcken, Zollnersee, Nassfeld a Garnitzenklamm  a probíhají ve výšce od 1500 do 2000 metrů.

Horská idyla u jezera Zollnersee, Karnská hřebenová stezka (Karnischer Höhenweg), Korutany, Rakousko.
Horská idyla u jezera Zollnersee, Karnská hřebenová stezka (Karnischer Höhenweg), Korutany, Rakousko.

Stezka míru

Karnischer Höhenweg je přezdívána Stezka míru – via della pace či Friedensweg. Toto jméno by si stezka určitě nezasloužila v době první světové války. Tehdy v této pohraniční oblasti mezi Itálií a Rakouskem stáli proti sobě nepřátelští vojáci. V současnosti tvoří pěšiny probíhající mezi jednotlivými pozicemi dálkovou pěší stezku o délce přes 155 kilometrů. Mírové cesty začínají na Col di Lana a vedou přes západní a východní Dolomity dál do Sextenu a ze Sillianu přes západní Karnské Alpy až k průsmyku Plöcken. Zde bylo pod širým nebem otevřeno „národopisné muzeum 1915 – 1918“, které vás jednak vezme na výjimečný výlet do (smutné) nedávné minulosti země a jednak současně představuje mírový monument.

Z hor k jezerům

Po sportu a dobrodružství v horách už čeká osvěžení v jezerech Pressegger See a Weissensee – jsou vzdálená jen kousek od vrcholů pohoří Karnische Alpen a Gailtaler Alpen. Jezera s čistou vodou osvěží unavené horaly a postarají se o odpočinek po túrách.

Více informací o nabídkách pěší turistiky v Korutanech: turistika.korutany.com

Ubytování a jídlo

Celou trasu je možné si rozplánovat do osmi až jedenácti denních etap a přenocovat na rustikálních chatách.

Orientační rozpis po dnech

1. den: Leckfeldalm – Sillianer Hütte – Obstanserseehütte
2. den: Obstanserseehütte – Filmoorhütte – Porzehütte
3. den: Porzehütte – Hochweißsteinhaus
4. den: Hochweißsteinhaus – Wolayerseehütte
5. den: Wolayerseehütte – Zollnerseehütte
6. den: Zollnerseehütte – Nassfeld (Alpenhof Plattner)
7. den: Nassfeld (Alpenhof Plattner) – Dolinza Alm (Gasthaus Starhand)
8. den: Dolinza Alm (Gasthaus Starhand) – Thörl bei Arnoldstein

Podrobnější popis etap na: www.outdooractive.com

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: