Hřebenovka snů – přechod hlavního hřebene Karavanek
Treky

Hřebenovka snů – přechod hlavního hřebene Karavanek

Přestože páteř pohoří Karavanky (Karawanken) působí jednolitým dojmem, skládá se hned z několika samostatných masívů. Všechny však jsou spojeny nádherným vysokohorským dálkovým přechodem v dlouhou hřebenovku na pomezí rakouských a slovinských Alp. Je až s podivem, že doposud tato cesta nenese žádný speciální název či označení.

Alpy/Karavanky – Slovinsko

Typ
4-6 denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Slovinsko
Další státy
Rakousko, Slovinsko
Počet dní
6
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
95 km
Nejvyšší bod
2225 m n. m.
Převýšení
8000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Karavanky – takřka stovka kilometrů horských štítů, sedel, travnatých hřebenů a zelených údolí. Ovšem blízkost atraktivních Julských Alp odsouvá pohoří vždy až na druhou kolej. Přitom mohou hory nabídnout něco, co „julky“ nikoli – nádhernou samotu, jistotu táboření v horách bez pocitu přísného ochránce přírody číhajícího u zadku a v neposlední řadě snadný a jednoduchý přístup. Vydejme se tedy jen tak trochu porozhlédnout z horizontu hor na pomezí Slovinska a Rakouska.

DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a map Karavanek (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz

Trasa přechodu

Nádherný vysokohorský trek můžeme zahájit na obou pólech pohoří, ale nejlépe je začít na východním okraji pohoří. Vymezení hřebene pohoří ještě není tak markantní a Karavanky zde tvoří spíše spletitý systém samostatných masívů(Olševa, Kordeževa glava). Naší cestu proto zahájíme až v jejich střední části. Hned úvodní túra přechodu je jednou z nejkrásnějších, ale také nejosamělejších. Hřeben Košuta (Koschuta) je úžasným, 10 km dlouhým hřebenem, kde najdeme úplně vše – nádherné louky, ostrý výrazný hřeben, stametrové skalní stěny i několik pěkných jištěných úseků.

Prvním vrcholem bude skalnatý vrch Košutnikov turn (2133 m), odkud budeme balancovat po žiletce hlavního hřebene k travnatým hrbům Kladivo a Veliki vrh. Do cesty se staví první lezecká vložka při sestupu po ocelových lanech do sedla Korošnica. Nedaleko sedla pěkná salaš a nádherná louka k táboření (voda). Další etapou se po přesunu do sedla Ljubelj dostáváme do nejvyššího patra pohoří. Výstup na vrchol Veliki Stol můžeme zpestřit krátkým odskokem na jeden z vizuálně nejkrásnějších vrcholů pohoří – Vrtača. Nocleh na nejvýše položené chatě v pohoří pak za těch 13 euráčů jistě stojí. Cesta pokračuje přes kosodřevinový hřeben Belščica a vyjde na holé Golici. V blízkém sedle Rožca opět krásné místo pro táboření. Hřebenovka zde vstupuje do své západní poloviny. Čekají nás spíše travnaté vrcholy Dovška Baba a dominantní Kepa (několik pěkných jištěných pasáží). V sedle Sedlič (nádherné místo pro tábor u salaší Na Planji) značení končí, viditelná stezka však nikoli. Přejdeme přes vršky Murnovec a Trupejevo poldne, kde se budeme muset „popasovat“ s orientačním rébusem při přechodu vrcholů Vošca, Tamarča a dalších, spíše zalesněných kót (množství lesních cest, dobrá mapa nutností). Od silnice v Korenském sedle opět podle značek vyjdeme na Trojmezník (Peč), kde naše cesta definitivně končí. Na celý hřeben nám postačí cca 5 – 6 dní.

Mapy a průvodce: Celý hřeben najdeme na několika mapách jak rakouské, tak slovinské produkce. Ty druhé jmenované jsou snad přece jen precizněji zpracované. Na přechod budeme potřebovat list Karavanke – osrednji del a Julijske Alpe – vzhodni del (obě mapy vydala PZS v měřítku 1:50 000. k dostání také v ČR). Oblasti se podrobně věnuje průvodce nakl. Mirago – Slovinské a chorvatské hory (2007).

Ubytování a jídlo

Na celém hřebeni jsou rozmístěné horské chaty. Více na www.pzs.si

Pro přechod celého pohoří je však optimální vlastní stan.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Jednoduchý a především rychlý přístup po rakouské dálnici A 2 (Wien – Vilach). po podhůří na severní straně zajíždí množství lokálních silnic. Pokud bychom do hor vstupovali od jihu, tedy ze strany slovinské, pak musíme hory překonat některým z horských přechodů nebo tunely (placený Karawankentunnel nebo zdarma přes Ljubeljský tunel).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Košutnikov turn - Veliki vrh - sedlo Korošnica - sedlo Ljubelj - Veliki Stol - Golica - sedlo Rožca - Dovška Baba - sedlo Sedlič - Murnovec - Trupejevo poldne - Peč

Orientační rozpis po dnech

1. den – Zell-Pfare/Sele-Cerkev – sedlo Korošnica

2. den – sedlo Korošnica – Dom pri izviru Završnice

3. den – Dom pri izviru Završnice – sedlo Rožca

4. den – sedlo Rožca – sedlo Sedlič

5. den – sedlo Sedlič – spaní poblíž vrchol Woschza

6. den – blízko vrcholu Woschza – Seltschach

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

jozin

ahoj, velmi pekny popis. chcem sa spytat ako je velmi nutny ferratovy set?

Josef N.

Ahoj, přidávám se k již položenému dotazu – tedy jak moc je nutné mít ferratový set? Díky!

Natálie Kohoutková
Josef N.:

Ahoj, potřeba se jistit je dost individuální, v tom samém terénu si někdo přijde bezpečně, jiný by se radši navázal… Z mých zkušeností se slovinskými horami jsou na mnoha místech lana spíš na přidržení (např. hřeben Kamnických Alp), ovšem řadě lidí už ten terén přijde hodně exponovaný. Já bych si osobně sbalila spíš jen helmu, ale pokud někdo trpí nejistým krokem nebo strachem z výšek, měl by použití feratového setu zvážit.

David
Josef N.:

Šli jsme natěžko část hřebenovky od Koschutnikturm po Hochstuhl letos na konci září. A cesta nás docela překvapila svojí exponovaností. Všichni jsme sice měli helmy i ferratové sety, nicméně \“ferraty\“ na trase jsou prostě slovinského typu (tam, kde lano skoro není potřeba, tak je kotvené po metru, naopak tam, kde by se dost hodilo, chybí často úplně). Přelezli jsme to, ale některá místa v silném větru a s těžkým batohem opravdu nebyla nic moc.
Nejhorší nám přišel asi slez z vrcholku Veliki vrh do sedla pod ním (často chybějící lana + velká expozice a volné kameny) a pak pěšinka přímo po hranici mezi Polna peč a Čez Pod (pěšinka balancuje na drolícím se hřebínku, není čeho se chytnout).

Pokud nejsou ve skupině všichni dobří lezci bez závratí, co nemají problém lézt II terén s batohem solo, nebo pokud vyrážíte opravdu natěžko, doporučoval bych na skupinu přihodit spíš 30 m lana a pár šitých smyc s karabinami.

Petr

Ahoj, minulý týden jsme šli část přechodu, níže uvádím odkaz toho co jsme šli. Byli jsme překvapeni lehkou feratou na Klagenfurt Hutte (mimo hřeben) a pak další feratou před rozcestníkem pod Kepou (ta byla méně příjemná, ale krátká). Pozor na chatu Belska planina, celé okolí včetně chat koupil nějaký soukromník a vyhazuje lidi, lepší přespat kousek dál v sedle nebo na chatě pod Golicou. Vody je na hřebeni nedostatek, kupovali jsme 1,5L láhve na ch. Golici, a vařili z dešťovky, co jsme si nabrali na téže chatě.

Petr
Petr:

https://mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&x=14.1900150&y=46.4457144&z=15&rc=9gZzoxGV-md213htfe1bGfek1fXIdc1dyAeanbTN1ZNxGOUo9f.9OxGXyV9foRBex9bC0xGc..hDnjw93ANl0y5inm.S&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=osm&rs=coor&rs=osm&rs=osm&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=20529063&ri=&ri=92014170&ri=1095661455&mrp=%7B%22c%22%3A132%7D&xc=%5B%5D

Veronika

Dobrý den,
krásný popis, moc děkuju, jen nemohu nikde na mapách najít sedlo Sedlič ani salaše Na Planji o kterých se píše ve článku:

„V sedle Sedlič (nádherné místo pro tábor u salaší Na Planji) značení končí, viditelná stezka však nikoli“.

Moc prosím, napsal byste mi souřadnice, nebo jméno pod kterým je to v mapách?

Předem moc děkuju.
Veronika

David

Přidávám pár postřehů z našeho přechodu na konci září 2021, třeba to někomu usnadní plánování na poslední chvíli. V článku opravdu chybí některé podstatné detaily 🙂

Jak jsme šli my:
———————
1. den – příjezd autem odpoledne z ČR + nastoupání pár metrů
Auto lze po příjezd z ČR zanechat zdarma na hezkém parkovišti v Jelen Dol https://en.mapy.cz/s/gecafosoma. Po přechodu hřebenovky jsme k němu bez problémů za pár hodin dostopovali. Následně přespat ve stanu někde dál v údolí u cesty.

2. den – vylézt na Koschutnikturm a ujít kus hřebene, přespat na hřebeni
Přejít za jeden den natěžko celý hřeben mezi Koschutnikturm až do sedla pod Veliki Vrh je velmi náročné, jak jsme nechtěně spontálně zjistili. My jsme nakonec spali nouzově přímo na hřebeni snad na jediném rovnějším místě, kam se nám tak tak vmáčkly dva stany těsně vedle sebe: 46.4421650N, 14.3911350E (opravdu nouzovka nad srázem, celou noc fouká, nedoporučuji). Rozumné místo, kde by se podle všeho dalo případně vyspat na tomto hřebeni je zde: 46.4384033N, 14.3659200E (plácek kousek pod hřebenem, závětří za kosodřevinou). Určitě je potřeba vzít si vodu potřebnou na přechod celého toho hřebenu. Poslední zdroj vody při cestě na Koschutnikturm je u chaty Planina Dolga njiva (46.4384950N, 14.4161117E, chybí v mapy.cz).

3. den – dojít přes Veliki Vrh skoro až k chatě Pastirska koča na planini Korošica, luxusní přespání v údolí
Slez z Veliki Vrh do sedla pod ním je exponovaná, z větší části nejištěná cesta. Pokud nejsou všichni schopní lezci, hodí se zde určitě mít 30m lana a pár smyček s karabinami navíc k ferratovým setům. V údolíčku mezi sedlem Hainschsattel a chatou Pastirska koča na planini Korošica je pak možnost se skvěle vyspat a případně i večer rozdělat oheň 46.4334033N, 14.2972467E. Pár desítek metrů od této pozice je konečně i možnost opět doplnit vodu(46.4336683N, 14.2970467E, chybí na mapy.cz).

4. den – dojít pod Vrtaču, přespání na plácku u cesty
Tato etapa vede přímo po hraniční čáře a místy je to dost exponovaný a hlavně drolící se hřebínek, kde skoro na všech místech chybí lana. Rozhodně nedoporučuji při velkém větru a blbém počasí. Opět se může hodit kus lana.
Stany jsme pak stavěli hned vedle turistické cesty zde: 46.4338669N, 14.2075481E, vodu je možné doplnit cestou nad chatou Planinski dom na Zelenici (napajedlo na pastvině, chybí na mapy.cz), určitě dobrat opět vodu na celý další den.

5. den – výstup na Hochstuhl a sestup zpět do údolí, přespání u chaty Srdce planin
Po pohodovém výstupu na Hochstuhl jsme začali klesat zpět do údolí, luxusní přespání na pastvině s výhledem na Triglav před chatou Srdce Palnin (na konci září zavřená) zde: 46.4184164N, 14.1625703E. Přímo u chaty zdroj vody.

6. den – pohodový návrat do údolí, stopem zpět z Moste do Jelen Dol

Marek
David:

Ahoj David.
Mohol by som sa s tebou skontaktovať cez email aby som sa viac popýtal o tomto treku na stránke. Lebo chcel by som vedieť k čomu sa tak prirovnáva táto hrebeňovka náročnosťou keď na začiatku informácií o treku nebola písané o lezení a všetci tu popisujú trek kde treba mať radšej istenie. Chcel som to ísť ako hrebeňovku na 5 dní kam dôjdem.
Alebo hoci kto z Vás kto išiel či už len časť treku by mi mohol podať nejaké presnejšie informácie.
Ďakujem

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: