Korutany s horským kolem: Tři tipy na rakouský adrenalin v sedle

Korutany s horským kolem: Tři tipy na rakouský adrenalin v sedle

Deset kilometrů dlouhý Petzen Flow Trail, perfektní singletraily ukryté v kopcích nad Klopeiner See nebo temná projížďka v bývalých dolech. Neexistuje moc jiných regionů v rakouských Alpách nabízejících tolik aktivit pro milovníky horských kol.

„Začneme výjezdem na nedaleký kopec Kitzelberg, následovat bude můj oblíbený sjezd a pak zamíříme na vrchol Gracarca,“ vysvětluje dnešní plány instruktor a znalec trailů ukrytých nad Klopeiner See Charley Falk. Nasedáme na horská kola a necháme se malými pěšinkami vyvést do kopců.

Za traily do kopců nad Klopeiner See

Nádherné lesní stezky, které nám Charley představuje, stojí opravdu za to. „Terén je v okolí dokonalý, ale člověk, který to zde nezná, jen těžko všechny traily objeví. Proto s kolegy z turistického centra několikrát do týdne organizujeme projížďky zdarma,“ vysvětluje usměvavý čtyřicátník, načež se ztrácí v prudkém svahu a pokřikuje na nás, jak máme pracovat s váhou a těžištěm, abychom sjezd zvládli.

Podle kalendáře je teprve květen, ale teploty naznačují spíš léto. V poledne tedy sjíždíme k modré hladině jezera a pozorujeme první odvážlivce opalující se na břehu. Klopeiner See, jedno z více než tisíce dvou set korutanských jezer, má velmi teplou vodu a v létě se stává oblíbeným místem ke koupání.

Krom lesních trailů ale v korutanské krajině najdete i spletitou síť cyklostezek vhodných i pro rodiny s dětmi. Vedou kolem temně modrých hladin jezer, přes malé vesničky i okolo řeky.

Objevte přírodní ráj na jihu Rakouska – Korutany
Objevte přírodní ráj na jihu Rakouska – Korutany

Petzen: nejdelší mountainbikový trail Evropy

Jezdíte-li radši z kopce, leží nedaleko další zajímavé místo – Petzen Flow Trail. Tento nejdelší mountainbikový trail v Evropě disponuje desetikilometrovou délkou, převýšením 1000 metrů a lanovkou, která vás i s kolem dopraví na start.

 „Výhodou téhle trati je, že se na ni můžou vydat zkušení závodníci, ale i rodina s dětmi,“ vysvětluje architekt trailu Diddie Schneider. „Stavěl jsem traily po celém světě, ale tenhle projekt mě zaujal z jednoho prostého důvodu. Trail park je vystavěn v lyžařském areálu, což je sice běžné všude v Evropě, většinou má ale zimní sezona být finančně silnější než letní. Na Petzenu se  pokoušíme, aby hlavní příjmy byly z léta. To mě zaujalo,“ dodává sympatický puntičkář Diddie, který se svým týmem stavěl Flow Country Trail Petzen celé dva roky. Obliba areálu mezi návštěvníky stále roste.

Necháváme jej popíjet limonádu ve stylové horské boudě Zollhütte a sami si trať projíždíme. Klopené zatáčky, terény mezi vzrostlými stromy i malé skoky probouzí adrenalin v každém jezdci. Ti, kteří si hned netroufají na výjezd lanovkou, trénují nejprve dole na cvičném hřišti jednotlivé typy terénů, dřevěné můstky a jen lehce klopené zatáčky. Na kopec se ale nakonec odváží většina.

Desetikilometrový sjezd po klopenkách Petzen flow trailu.
Desetikilometrový sjezd po klopenkách Petzen flow trailu.

Po tmě a na kole v důlní štole

Výhodná poloha Korutan u slovinských hranic dovoluje ještě jednu netypickou aktivitu, a to cyklojízdu ve starých štolách olověného dolu nedaleko města Mežica.

 „Máte všichni čelovky? Dobře, pojďme tedy na to. Po cestě zastavíme na několika zajímavých místech. Když zakřičím STOP, pošlete to dál a zastavte. Já vám pak ukážu něco ze života dělníků,“ dává nám instrukce průvodkyně, pak odemyká železné dveře, za nimiž je už jen tma a chlad.

Nasedáme na kola a vydáváme se poměrně úzkými upravenými chodbičkami do nitra dolu. Sedm kilometrů projíždíme téměř dvě hodiny. Sice se nejedná o velký fyzický výkon, ale zážitek je to opravdu nevšední.

Podrobné informace o Klopeiner See i Trail Park Petzen najdete na www.klopeinersee.at. Pro rezervaci cyklovýpravy do štol navštivte www.stollenbiken.at. Česky se o Korutanech dočtete na www.korutany.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: