Když je venku ošklivo… Top 10 outdoorových filmů

Když je venku ošklivo… Top 10 outdoorových filmů

Není čas kouknout na zajímavý outdoorový film? Z pohodlí domova můžete prožívat polární zimu Antarktidy v roztrhaném stanu, desetimetrové odlezy na žulových věžích Patagonie či dilema, jestli je zrovna tahle pralesní bobule jedlá.

U sledování filmů z následujícího výběru se vám možná zpotí dlaně rukou, na obrazovku nebudete koukat pohodlně vleže, ale s napětím v předklonu, a když naběhnou závěrečné titulky, je čas si stáhnout soundtrack a ještě před usnutím budete přemýšlet, kam a kdy vyrazíte.

Filmy, které v nás vyvolaly podobné pocity, známe asi všichni. „Můj“ následující výčet snímků není žádným žebříčkem „alá ČSFD“ s přesně nadefinovanými procenty líbivosti. Jde jen o desítku outdoorových filmů, na které jsem si při zamyšlení, co mě z outdoorového žánru zaujalo, vybral jako inspirující, napínavé, poutavé, skvěle natočené, prostě nejlepší. Mohou se vám líbit, ale taky nad nimi můžete kroutit hlavou, kdy by i slepec dokázal z vašeho výrazu tváře vyčíst slova: „A to je jako co?“

Autana (2012, lezení)

Leo Houlding, Stanley Leary a koření téhle dvojice profíků Jason Pickles se snaží prostoupit východní převislou stěnou Cerro Autana ve venezuelském deštném pralese. Film je poutavý také v tom, že i nelezecká úvodní část je zajímavá. Narážím na Leovo experimentování s drogou Yopo nebo dobrodružný průstup pralesem, kdy byli málem sežráni zaživa hmyzem.

.

And than we swam (2014, mořeplavba)

Zlatý hřeb festivalu Expediční kamera v roce 2014. Nečekal jsem vůbec nic a dostal jsem víc, než jsem byl schopen vstřebat. Proto jsem film v následujících dnech viděl ještě třikrát a vždy jsem si objevil něco nového. Co se děje týče, tak se dvojice britských amatérů rozhodla, že na své veslici bez podpory přeplují Indický oceán. Hlášky typu: „Tohle je GPS, ani nevím, jak to funguje. Nikdy jsem nebyl na moři a nikdy jsem nevesloval“, vás zaručeně baví a děsí zároveň, především díky skutečnosti, že z Austrálie na Mauricius je to 5600 kilometrů.

Alone on the wall (2009, lezení)

Nebojím se říct, že dnes už se jedná o filmovou lezeckou klasiku v podání Alexe Honnolda, který ve snímku přelezl El Capitana sólo, tedy bez jištění. Pocení rukou, především u nelezců zaručeno. Napětí snižuje snad jen vědomí, že to přežil.

Dokument o Alexi Honnoldovi a překonání 900 metrů vysoké skalní stěny v Yosemitech můžeš vidět na OutdoorFilmy.sk.

Mount St. Elias (2009, skialpinismus)

Silný příběh tří skialpinistů, kteří se pokusí o jeden z nejdelších sjezdů na světě, tedy Mount St. Elias na hranicích Kanady a USA. Kromě samotného příběhu je neskutečné také zpracování filmu.

.

118 dní v zajetí ledu (1998, polární výpravy)

Film Pavola Barabáše, který popisuje přechod severního pólu se startem v Rusku a cílem v Kanadě. Přechod byl navíc uskutečněn v krásném stylu bez podpory. Rusko-slovenská čtveřice se musí vypořádat s nedostatkem jídla, ničící se výbavou, ledními medvědy, mrazivými teplotami, otevřenou vodou a balancováním na krách, ale především driftem ledu, který znamená, že metr dopředu vás zároveň posune zpět.

Pád do ticha (2003, vysokohorské lezení)

Asi jeden z průkopnických snímků, popisující horolezectví ve filmu velmi poutavou formou. Myslím, že dnes už se najde jen málokdo, kdo jej neviděl nebo alespoň nečetl knihu, která mu byla předlohou. Herecké výkony jsou doplňovány výpověďmi Joea Simpsona a Simona Yatese. Děj se odehrává v peruánských Andách, přesněji řečeno v západní stěně vrcholu Siula Grande (6 344 m), kde se dvojice pokoušela o prvovýstup. Drama nastává při sestupu, kdy si Joe těsně pod vrcholem zlomí holenní kost. Simon ho na laně spouští dolů, ale během jednoho ze spouštění se Joe dostane do převislého úseku. Simon ho přes převis nevidí ani neslyší, jen cítí napnuté lano, které ho pomalu ale jistě stahuje za převis. Po marném boji se rozhodne lano přeříznout a pro Joea začíná tuhý boj, kdy se se zlomenou nohou musí vydrápat z trhliny, kam spadnul, a doplazit do základního tábora.

Snow film fest

Svět outdooru každoročně pořádá festival Snow Film Fest, který každý rok od října do prosince přináší do více než 200 českých a slovenských měst ty nejlepší zimní cestovatelské a sportovní filmy z celého světa i z domácí produkce.

Valley Uprising (2014, lezení)

Netřeba moc popisovat. Mekka volného lezení a její padesátiletá historie zpracovaná pěkně dopodrobna. Po zhlednutí si řeknete jen: „A takhle se dalo fakt žít?“ Narážím především na dobu Royala Robbinse a Warrena Hardinga. Prostě květinové děti ve skalách.

.

Kukuczka (2011, vysokohorské lezení)

Dokument popisující život jedné z největších postav výškového horolezectví Poláka Jerzyho Kukuczky, který jako druhý vystoupil na všech 14 osmitisícovek, a to za pouhých osm let. Výstupy vždy vedl alpským stylem, sólo, novou cestou nebo v zimě a až na Everest byly všechny bez umělého kyslíku. Barevnost a pestrost snímku zvyšují výpovědi manželky a ostatních lezců v čele s Krzystofem Wielickim a Reinholdem Messnerem.

Wide Boyz (2012, lezení)

Bolest, bolest a zase bolest. Tak je označováno spárové lezení, do kterého dvojice Britů Tom Randall a Pete Whittaker vletěla jako uragán. Nikdo o nich dříve moc neslyšel a najednou přelezli nejtěžší spárovou cestu v USA „Century Crack“. Loni vyšla Wide Boyz dvojka, která je prý ještě o stupínek výš. Můžete stáhnout za sedm dolarů.

Asgard Project (2009, lezení)

Leo, Stanley a Jason tento výčet začali a také jej končí. Opět lezení, opět bigwall, ale podmínky jsou opačné. Venezuelský prales, déšť a vedro vystřídá kanadský Mount Asgard na Baffinově ostrově s až měsíční krajinou, sněžením a mrazem. Jo a Leo si nakonec skočí s BASE padákem z vrcholu.

Další tipy, a jistě jich máte hodně, dávejte dolů do komentářů. Ostatní budou určitě rádi! Mrkněte taky na článek s tipy redakce na outdoorové filmy ke zhlédnutí online nebo na výběr top outdoor filmů z poslední doby, co stojí za vidění.

Zkušenosti čtenářů

Jen

Je strašně hezké, že tu jsou tipy na outdoor filmy, ale na naprostou většinu filmů se nedá podívat, protože nikde nejsou. To platí o většině filmů ze snow festů, outdoor camer apod. A to bych si za film klidně i zaplatil, když jsem nestihl fesťáky.

pexit
Jen:

uloz.to

Pitel

Viz komentář od čtenáře jménem“Jen“. Seznam je to sice moc hezký, ale zcela úplně k prdu. Autor by mohl ještě dodat odkazy ke stažení děl – hodnota článku by pak vzrostla tak o 99,9%. 🙂

Jen
Pitel:

Klidně bych si za to i zaplatil. Být na to nějaký portál. Ale stovky filmů přijdou po festivalech vniveč. Což je ohromná škoda. Strašně by mě zajímalo co se filmy pak děje.

Natálie Kohoutková
Pitel:

Tenhle web není outdoorový Netflix 🙂 Spousta zajímavých outdoor filmů je volně k vidění tady: https://www.outdoorfilmy.sk

Paula

Většina se dá stáhnout… na uloz.to

Jakub Larysz

Díky za komentáře, na článku s tipy na filmy online momentálně pracujeme.
Tady je alespoň pár odkazů na filmy, které si můžete půjčit na Google Play

Meru https://play.google.com/store/movies/details/Meru?id=rANS8jtzS1c

Everest https://play.google.com/store/movies/details/Everest?id=emwGQP-XW-A

Fine lines https://play.google.com/store/movies/details/Fine_Lines?id=F–FC8xgbgE.P

Martin
Jakub Larysz:

Díky!

cvoci na kopci

Trochu jiný seznam, kde máme odložené nějaké filmy a pořady o horách, i s odkazem na Honzu :D, filmy hlavně ze Slovenska (třeba k doplnění). A jeden z nás zdraví skrz jednu školu v Porubě 😀

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: