TOP filmy o horách a dobrodružství, co stojí za vidění

TOP filmy o horách a dobrodružství, co stojí za vidění

Výběr osmi nejzajímavějších outdoorově laděných filmů z poslední doby. Vydáme se s horolezci vstříc vrcholkům hor, poznáme život domorodých kultur v odlehlých místech planety a zažijeme nejedno dobrodružství za hranicí komfortní zóny!

Kolem skal

Minisérie z domácího prostředí a domácí tvorby. Zděněk „Háček“ Hák putuje po českých skalních oblastech, známých i neznámých a setkává se s lezeckými osobnostmi, které se k doné oblasti vážou. Kdo leze a neviděl, určitě si to přidejte do svého seznamu. Dílů je 16, jsou krátké a tak se dají stihnout třeba v pauze na oběd.

UFO Life

Maara Holeček a Zdeněk Hák, držitelé Zlatého cepínu za výstup roku 2018, vyráží opět do Himalájí. Tentokrát je jejich cílem dosud neprostoupená severozápadní stěna Chamlangu. Jak jinak, vybrali si prvovýstup, jdou za hranice svých sil a pokouší štěstí. Po sedmi dnech tvrdého zápasu mají za sebou obdivuhodný výkon a výstup opět oceněný Zlatým cepínem.

The Last honey hunter

Dokument o domorodé kultuře Kulung, kteří žíjí izolovaně v nepálské džungli v údolí řeky Hongu. Film představuje tradiční sběr medu, zcela odlišný oproti zažitým evropským představám. Jaký je příběh sběračů, kteří se vydávají pro sladký med divokých včel vzhůru na skalní útesy a riskují pro tuto sladkost své životy? Datum vzniku je sice starší, ale příběh je velmi silný a je výborně zpracovaný. Určitě stojí za to.

Zamora

Vodáckých filmů v roce 2020 moc nevzniklo, doba nebyla úplně nakloněna expedicím, přesto se však najdou vyjímky. A jsou to vyjímky, které stojí za to. To je tak, když nevyjdou plány jak mají. Todd Wells a Galen Volckhausen se vydávají do Urugaye s cílem pokořit řeky Rio Mulatos a Rio Coangos. Vzhledem k místní situaci jsou však nuceni od plánu upustit a namísto cesty zpátky domů volí málo známou řeku Rio Zamora. Film nabízí surový pohled na místní kulturu a nástrahy, které musí kajakáři při expedici zdolávat.

Stone Locals

Film z dílny Patagonie, která toho nabízí ke sledování hodně. Stačí se podívat na jejich stránky nebo youtube kanál. Stone Locals je sbírka příběhů napříč světem, příběhů z lezeckého světa, příběhů o nadšení a bolesti, vášni, závislosti. Příběhů lidí, kteří lezením žíjí, pro které je lezení smyslem života.

387 Days: Riding home

Kratší filmík, jak už název napovídá, o cestě domů. Kuba a Daška po pár letech na Novém Zélandu pro svou cestu zpět do Beskyd nekoupili letenku a nenasedli do letadla. Sedli na kolo a vydali se přes hory a doly zpět do české kotliny šlapajíce. Ačkoliv se na začátku hodnotí jako necyklisti, čeká je 387 dní, které to změní.

Frozen Falls

Pokud je vám teplo a chcete se zchladit, je tenhle krátký film to pravé pro vás. Will Gadd, kanadský dobrodruh a lezec má zkrátka slabost pro ledy. Můžete se podívat také na jeho videjko o průzkumu ledovcových jeskyní v Grónsku (Beneath the Ice). Tentokrát se jako první člověk snaží přelézt ledovou krustu na Niagárských vodopádech. Mrazivá voda všude kolem, led co pořádně nedrží, zima, zkrátka ideál.

Film online ZDE.

Ice and Palms

Film zařazený do výběru festivalu Snow Film Fest (když ještě mohly být festivaly). Každý to zná, někdy se nemůže rozhodnout, jestli bude dělat to a nebo tamto. Dva borci z německa tomu přišli na kloub a rozhodli se přejet Alpy na kole… a na lyžích. Čeká je 1800 km do francouzského Nice a cestou zkouší zdolat a sjet co nejvíce vrcholů, celkem jim to vydá na 35 000 výškových metrů. Podívejte se, co všechno po cestě zažili.

Další tipy na zajímavé filmy najdeš ve starším článku o top outdoor filmech nebo v loňských tipech redakce na outdoorové filmy ke zhlédnutí online.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: