Jaké boty na dálkový trek? Radí milovník trailů Jakub Šolc

Jaké boty na dálkový trek? Radí milovník trailů Jakub Šolc

Výběr trekových bot na dálkovou stezku nemusí být pro začátečníky snadný. Boty, ve kterých se chystáme šlapat stovky, možná tisíce kilometrů, by měly být hlavně pohodlné a prodyšné. V čem chodí na dálkové treky ostřílený hiker Kuba Šolc alias Kuboj?

Život na trailu

Kuba Šolc, původně typický městský kluk z Prahy usilovně budující kariéru geografa a učitele, nakonec vyrostl v euforického hikera, který pochopil, že ten opravdový život je TAM venku.

Roku 2017 se poprvé vydal sám do divočiny severního Švédska na trail Kungsleden, aby si ověřil známý výrok „Happiness is only real when shared“. Od té doby nachodil po českých a evropských stezkách přes 8500 km a dálkovým trailům naprosto podlehl. Absolvoval například pyrenejskou GR 11 i HRP, GR 221 na Mallorce, GR 131 na Tenerife a Fuerteventuře, El Anillo de Picos, Fisherman’s trail v Portugalsku, West Highland Way ve Skotsku, Via Dinarica Trail ze Slovinska až do Severní Makedonie, GR 5 (GTA) přes francouzské Alpy. Za sebou má treky v oblasti gruzínského Velkého Kavkazu, část dálkové trasy E4 vedoucí přes pohoří Vitoša, Rila a Pirin v Bulharsku nebo off-trailový přechod hřebene španělské Sierra Nevady.

V roce 2022 se nastěhoval do svého terénního obytňáku jménem Felix, ve kterém nyní trvale žije a jako digitální nomád vede časopis Svět outdooru.

Kubovou srdeční záležitostí jsou Pyreneje a Španělsko, které si pro tamní přírodu, kulturu a lidskost zamiloval. Jeho dlouhodobým snem je velká cesta do Jižní Ameriky. O dálkových přechodech hor také přednáší, podílí se na cestovatelském festivalu Obzory a snaží se motivovat lidi k chůzi. 😊

Kubu můžeš sledovat na FB Kubojovy cesty, IG @kuboj9 či blogu www.kubojovycesty.cz

V čem chodí Kuba do hor?

Poprvé jsem boty Altra na dálkový trek obul v roce 2020 a od té doby dělím svůj život na období „před Altrama“ a „s Altrama“. S různými verzemi ikonického modelu Lone Peak jsem nachodil už 5000 km a nemůžu si je vynachválit, protože se mi v nich chodí pohodlně, nemám puchýře a dokážu si užívat každý krok.

Altra Lone Peak - široká špička umožňuje přirozený pohyb chodidla
Altra Lone Peak – široká špička umožňuje přirozený pohyb chodidla

V Lone Peakách to bylo od první chvíle jako chodit po obláčku. Je to měkká prodyšná bota se špičkou ve tvaru lidské nohy. Neznám v životě moc lepších zážitků než pocit svobody, a v botách to platí dvojnásob. Altry nosím v kombinaci s prstovými ponožkami a prodyšnými návleky. Oceňuji taky nulový drop podporující přirozený a zdravý pohyb chodidla. Na Altry jsem si tak zvykl, že jsem z botníku vyřadil všechny ostatní boty a v Altrách chodím i po městě, protože život je moc krátký na to chodit v nepohodlných botách.

Jakub Šolc
(Upřímné a autentické hodnocení. ALTRA Jakuba finančně ani materiálně nesponzoruje.)

ALTRA LONE PEAK

Legenda. Nejoblíbenější bota na amerických dálkových trecích. Favorit českých kluků a holek vydávajících se na dlouhé štreky jako Stezka Českem, Svatojakubská cesta nebo GR 11.

Aktuální sedmá verze (Lone Peak 7) má rychleschnoucí svršek zpevněn v kriticky namáhaných místech. Mezipodešev EGO™ poskytuje střední míru tlumení. Inovovaná podrážka MaxTrac™ složená z různě tvrdých směsí kopíruje tvar lidského chodidla a zajišťuje vynikající přilnavost.

Více o zdravém obouvání a přednostech bot Altra si přečti tady.

  • Drop: samozřejmě nula
  • Výška podešve: 25 mm
  • Hmotnost: 314 g

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: