Rota Vicentina: portugalským pobřežím po Fisherman´s Trail
Treky

Rota Vicentina: portugalským pobřežím po Fisherman´s Trail

Pravděpodobně jeden z nejkrásnějších pobřežních treků na světě vede po pobřeží Atlantiku na jihozápadě Portugalska. Pojďme společně projít Fisherman´s Trail neboli Rota Vicentina.

pobřeží Atlantského oceánu – Portugalsko

Typ
7-10 denní, 11 a více denní, Dálkový trek, Vhodné i jako zimní pěší túra, Túra vhodná pro děti
Stát
Portugalsko
Další státy
Portugalsko
Počet dní
9
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
227 km
Nejvyšší bod
158 m n. m.
Převýšení
3000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Trasa pobřežní stezky Rota Vicentina (Fisherman´s Trail) začíná u města Sines (přesněji jižně od města u baru Kalux – S.Torpes) na západním pobřeží (asi 120 km jižně od Lisabonu) a končí v městečku Lagos na jižním pobřeží. Trek v délce 227 lze jít obě směry, trasa je poměrně dobře značená modro zelenými pruhy a vyznačená je i v mapy.cz. Trek je rozdělen do 13 etap, tak aby bylo možné vždy přespat v pobřežním městečku. Etapy nejsou příliš dlouhé, trasu lze ujít podstatně rychleji.

Rota Vicentina je dvojice pěších tras při jihozápadním pobřeží Portugalska. Čítá Rybářskou stezku (Fishermen’s Trail) po pobřeží přes pláže a rybářské vesničky a Historickou stezku (Historical Trail) vnitrozemím krajinou rurálního venkova. Více na rotavicentina.com

Pobřeží Atlantiku poblíž městečka Lagos na jihu Portugalska zdobí roztodivné skalní formace. Fisherman´s Trail, Rota Vicentina.
Pobřeží Atlantiku poblíž městečka Lagos na jihu Portugalska zdobí roztodivné skalní formace. Fisherman´s Trail, Rota Vicentina.

Nekonečné výhledy na oceán

Cesta vede stále podél pobřeží Atlantiku s nádhernými výhledy a přístupy na pláž. Cesty jsou vesměs přírodní pěšiny, široké prašné cesty, písečné přechody pláží, výjimečně asfaltové silnice.

My šly trek z jihu na sever a trval nám 9 dní. Pak jsme pokračovaly do Lisabonu přes poloostrov Troia. Cesta dále není ale pro pěší značena, hledaly jsme si ji sami v mapy.cz. Celkem jsme ušly 350 km za 14 dní.

Kdy na trek vyrazit?

Hlavní sezona je brzké jaro a podzim, vedlejší sezona je zima a nejméně vhodné je léto. Přesto všechno se trek v létě chodí, blízkost moře, stálý vítr a možnost koupání nejspíš dělá trek v létě přitažlivým. Hlavním problémem je v letních měsících absence stínu, celý den je člověk na slunci.

My se vydaly na trek v lednu. Cestou jsme potkaly jen pár dalších trekařů. Potkaly jsme i pár solo trekařů včetně několika dívek. Celkově jsme se na cestě samy holky cítily bezpečně. Oceán byl sice studený, přesto jsme se koupaly skoro každý den. Ačkoli přes poledne bylo velmi teplo, v noci nás někdy potrápil i přízemní mrazík. Pobřeží je velmi větrné, je potřeba počítat s neustálým větrem. Slunce nám svítilo skoro celé 2 týdny. Jediný problém byly dlouhé noci, kvůli kterým jsme ve stanu trávily v noci 12 hodin. Neskutečně jsme si trek užily a pokud bych šla znovu, pak opět v zimě. V Evropě není moc míst, kam se dá v zimě vyjet za sluncem a velkou část projít v kraťasech.

Popis celého našeho treku najdeš na www.alacesty.cz

Cabo de Sao Vicente neboli Mys svatého Vincence je nejzazším jihozápadním výběžkem evropského kontinentu a výchozím bodem Evropské dálkové trasy E9.
Cabo de Sao Vicente neboli Mys svatého Vincence je nejzazším jihozápadním výběžkem evropského kontinentu a výchozím bodem Evropské dálkové trasy E9.

Ubytování a jídlo

Ubytování v kempech, penzionech a hotýlcích, případně nouzový bivak. Pokud jde člověk bez stanu, je nutná rezervace. V sezoně může být problém ubytování sehnat, v zimě je spoustu hotýlků zavřených. Volné kempování v přírodě je zakázané.

Jídlo je k dostání v mini marketech téměř každý den, po cestě jsou restaurace a bary. Voda je v kohoutcích vždy pitná, lze dobrat na veřejných toaletách – značené v mapy.cz, barech a restauracích. Filtr není nutný, protože přírodní zdroje vody tu nejsou.

Za 2 týdny jsem utratila 350 eur většinou za jídlo a ubytování. Převážně jsme si vařily sami na lihovém vařiči, tekutý líh 96 % lze koupit v každém mini marketu. Ve stanu jsme spaly 9 nocí, v levných hotýlcích 5 nocí. Sledovaly jsme booking.com a jakmile jsme viděly levné ubytování (25 – 50 eur pro 2 osoby, často se snídaní), tak jsme si tam naplánovaly příchod a upravily denní kilometráž. Komplet celá dovolená včetně letenek a všech nákupů mne vyšla na 12.000,- Kč.

Přístup na začátek

Letecké spojení do Lisabonu a Faro. Autobusové spojení na začátek treku je bezproblémové.

Další možnosti túr v okolí

Camino Historico – vede více méně souběžně s Fisherman trailem více ve vnitrozemí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: