Jak vybrat boty a vázání na běžky?

Jak vybrat boty a vázání na běžky?

Vybrat si dobře boty je pro běh na lyžích to nejdůležitější. Musí pasovat do vašeho vázání a splňovat mnoho různých nároků. Dnes jsou výrobci s vývojem běžkařské obuvi tak daleko, že i protichůdné parametry, jako je vysoká prodyšnost a zároveň nepromokavost, se berou za samozřejmé a většina bot je více či méně splňuje.

Dělení běžkařských bot dle stylu jízdy

Klasika

Boty na klasiku nižší a mají vysokou flexi podrážky. Měkká podešev zajišťuje dobrý odraz. Při bruslení v této botě bude horší stabilita a budete více namáhat holení svaly. To může být problém při delších bruslařských vyjížďkách.

Bruslení (skate)

Boty na skate mají vyšší komínek, výztuhu kotníku a tvrdou podrážku. Nízká flexe a zpevnění kotníku dodává dobrou stabilitu při bruslařském stylu, ale při klasice brání ideálnímu odrazu a chodidlo bude hodně unavováno.

Kombinované (combi)

Jedná se o kombinaci dvou předešlých typů – měkká flexe podrážky jako u klasiky a vyšší komínek se zpevněným kotníkem. V takovýchto botách klasika není problém a zpevněný kotník pomáhá se stabilitou při bruslení. Omezením bude trochu vyšší únava holeních svalů při bruslení a drobné omezení pohyblivosti kotníku při klasice. Výhodou při sjezdech v komplikovanějších podmínkách je zpevněný kotník, který zlepšuje stabilitu a ovládání lyží. Combi boty můžete s úspěchem využít při sportovním a turistickém pojetí běhu na lyžích. Závodník a lepší sportovec ale sáhne raději po speciálce pro daný styl jízdy.

Duatlon

Je combi pojetí boty v závodním stylu. Duatlonová bota je velmi výkonná klasická bota, na kterou je napojena velmi pevná horní část z bruslící boty. Bota je určena na závody v běhu na lyžích, kdy závodník jede část tratě klasicky a část závodu bruslí po výměně lyží.

Marathon

Závodní klasická bota se zpevněnou částí kotníku, ale bez zvýšeného komínu na dotahování. Tato bota prakticky neomezuje při klasickém běhu, ale zároveň dostatečně zpevní nohu. To využijete například při dálkových bězích, kde jsou tratě méně kvalitní než na krátkých závodech a musíte často projíždět horšími terény. Nabízí lepší stabilitu, kontrolu nad lyží a v neposlední řadě menší únavu nohou.

Podrobný návod jak vybrat správně lyže pro běh na lyžích si přečtěte tady. Poradíme, jak vybrat běžky na klasiku, skate i kdy zvolit kombi.

Turistika, sport, závody a co děti?

Na běžkařské obutí je dobré se podívat i z jiného úhlu pohledu. Jaké jsou naše ambice nebo nejčastější druh pohybu na běžkách.

Turistika

Pro turistické vyžití hledáme botu pohodlnou, měkkou, teplou, nepromokavou, ale bude i méně prodyšná. V pojetí backcountry turistiky je tato bota i pevná jak pohorka a velmi tepelně komfortní. Turistické boty se vyrábí pouze pro klasický způsob jízdy na běžkách – turistické boty se zvýšeným a zpevněným kotníkem nejsou určeny pro bruslení, jen zlepšují stabilitu lyžaře.

Sportovní

Tyto boty budou méně teplé, více prodyšné, pevnější, komfort lehce ustupuje výkonu. Vyrábí se klasické, skate i combi. Pro většinu lyžařů u nás je tato kategorie tou ideální.

Závodní

Jsou nejméně zateplené, nejvíce dýchající a mají velmi dobré spojení mezi nohou a lyží. Přenos síly je téměř stoprocentní. Hojně se používají karbonové doplňky, bota je tak velmi lehká a pevná, ale je nutné se k ní chovat slušně, je poměrně náchylná k poškození. Vyrábí se klasické, marathon, duatlonové a skate.

Dětské boty

Dětské boty se vyrábí ve stejných kategoriích jako dospělé. Přibývá jen jedna, a to jsou běžkařské boty a sněhule v jednom. Jsou to pevnější sněhule s vyjímatelnou vnitřní teplou botičkou, které umožňují malým lyžníkům hrátky ve sněhu, aniž by je jejich rodiče museli každou chvíli přezouvat. Samozřejmě tyto boty nejsou vhodné na závody nebo dlouhé výlety, ale lyžařské začátky své ratolesti zpříjemníte, a třeba s vámi na běžkách vydrží až do puberty 😉

Fischer Control - turistická bota dámská - výztuha kotníku zvyšuje stabilitu nezkušeným běžkařům
Fischer Control – turistická bota dámská – výztuha kotníku zvyšuje stabilitu nezkušeným běžkařům

K botám je potřeba vybrat i správné vázání

Něco z historie

Vázání si ze všech částí běžkařské výbavy prošla asi největším vývojem. Na začátku řemínková vázání, Kandahár, pak přišla Nordik norm 71, 75, 79 – podle velikosti boty se lišila i šířka vázání. Ty se později sjednotily na turistické N75 a závodní N50. Pak přišel velký skok. Začaly se používat kovové hrazdičky na upevnění boty do vázání. Vyráběla se Rottefella NNN s gumovým flexorem, Salomon měl taky své vázání s pružnou přední částí pro omezení ohýbání chodidla. Především se ale povedlo zlepšit kontrolu nad lyží. Také bych nerad zapomněl na počin českých vývojářů se systémem vázán BRN s dělenou hrazdičkou. V době socialismu bylo super a toto vázání nám umožnilo zažít pocity skoro jako na Rottefelle. Škoda jen, že bylo nespolehlivé, občas zamrzalo a z bot se vylamovaly hrazdičky ;-).

Současné standardy

Systém Rottefella NNN s drobnými úpravami existuje dodnes a je velmi pravděpodobné, že zůstane do budoucna jediným systémem vázání. Salomon šel svou cestou a v průběhu doby vyvinul mnoho typů vázání, která nebyla špatná, ale poměrně složitá a především mezi sebou nekompatibilní. V poslední době vyráběl Salomon souběžně čtyři různé typy vázání. Například Pilot má dvě hrazdičky a flexi zajišťuje pružina. Profil má jednu hrazdičku a flexi zajišťuje gumový flexor.

Nevím jak pro výrobce, ale pro samotné běžkaře je prolomení patentu Rottefelly přínosné v tom, že bude existovat jeden typ podrážky bot, který bude pasovat do všech typů vázání ať už od Rottefelly, Salomonu či nově spojených výrobců Fischer a Rossignol. Pokud tedy nyní uvažujete o pořízení nové běžkařské výbavy, doporučuji volit boty s podrážkou NNN a vázání NNN, ať už se jmenují jakkoli.

Vázání typu NNN.
Vázání typu NNN

Druhy běžkařských vázání

Podobně jako u bot dělíme i vázání dle typu užití a stylu běhu. Vycházejme z toho, že budeme vybírat typ NNN a naše boty jsou s tímto typem vázání kompatibilní.

Klasika

Vázání má v přední části měkký flexor, který vás co nejméně omezuje ve skluzu vpřed. Umožní vám méně ohýbat chodidlo současně při zvětšeném rozsahu pohybu v kotníku.

Bruslení

Bruslařské vázání má tvrdý flexor, někdy zvýšenou podstavu pro lepší vedení lyže ve vzduchu a zadní flexor pro pevnější držení boty ve vázání.

Turistika

Na turistiku volíme našlapovací vázání s měkkým klasickým flexorem. Někdy má manuální otvírání, zvláště u dětských vázání, kde najdeme velký chyt na páce pro snadné obouvání a vyzouvání lyží. Našlapovací vázání doporučujeme čas od času promazat – omezíte tak zamrzání vázání.

Sport

Sportovní vázání bude lehké as manuálním zavíráním. Nedochází u něj k samovolnému otevření.

Závodní

Pokud se chcete běžkám věnovat závodně, sáhnete po tomto typu. Je nejlehčí, nejpevněji drží na lyži, má manuální zavírání a nemělo by se samovolně otevřít. Je vyrobeno z velmi tvrdého plastu, čímž je zaručen perfektní přenos síly z boty na lyži.

Backcountry (BC)

Jedná se o široké a mohutné vázání. Může být našlapovací automat nebo manuální. První varianta je pohodlnější, ale v horších podmínkách je spolehlivější manuál. Pozor: toto vázání není stejné jako vázání NNN! BC boty nelze použít na NNN vázání, a naopak v NNN botách nelze jezdit na lyžích s BC vázáním.

Podrobně se o výběru backcountry lyží, bot a vázání dočtete v článku Backcountry lyže a další vybavení. Jak na zimní turistiku na lyžích?

Rotefella NNNBC - široké backcountry vázání ve variantě automatického zamykání hrazdičky. Je širší a proto do něj pasují pouze backcountry boty.
Rotefella NNNBC – široké backcountry vázání ve variantě automatického zamykání hrazdičky. Je širší a proto do něj pasují pouze backcountry boty.

Přejeme hodně sněhu a dobrou stopu!

www.specialkanabezky.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: