HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Backcountry lyže a další vybavení: jak na zimní turistiku na lyžích

Backcountry lyže a další vybavení: jak na zimní turistiku na lyžích

Průvodce výběrem backcountry lyží, hůlek a vázání

Prošlapávat čerstvý a navátý sníh na horských pláních se sportovní či fitness běžkou radost nikomu neudělá. Svým turistickým založením se horami i nížinami toulám v létě i v zimě a doma mám jak mazací úzké běžky do stopy, tak i ty s protismykem do volného terénu. Přesto se každoročně po rozježdění těším víc na poznávání dalších a dalších míst, kam sportovní běžkař nezamíří a kde si pak užiji i klidu krásné zimní přírody. Pokud jste stejně naladěni, čtěte dále, třeba vám pomohu vybrat vaše první backcountry lyže.

Prošlapávat čerstvý a navátý sníh na horských pláních se sportovní či fitness běžkou radost nikomu neudělá. Svým turistickým založením se horami i nížinami toulám v létě i v zimě a doma mám jak mazací úzké běžky do stopy, tak i ty s protismykem do volného terénu. Přesto se každoročně po rozježdění těším víc na poznávání dalších a dalších míst, kam sportovní běžkař nezamíří a kde si pak užiji i klidu krásné zimní přírody. Pokud jste stejně naladěni, čtěte dále, třeba vám pomohu vybrat vaše první backcountry lyže.

JAK SI VYBRAT BC LYŽE

Protože jsem dost velký a tím i těžší, podle druhu sněhu si vybírám buď své nejširší běžky, ve špičce 68 mm, nebo užší 60 a 64 mm, které se ještě vejdou i do strojové stopy. Všechny mají ocelové hrany a robustní vázání, což je řadí mezi tzv. backcountry (BC) lyže. Ve stejné šířce se vyrábí i obdobné turistické běžky bez hran. Hrany ale jsou zvlášť na zledovatělém povrchu ujetých cest často k nezaplacení.
U všech druhů běžek je důležité znát jejich tvrdost. To určuje, jak velká je mazací zóna nebo kam smí zasahovat protismyk, tak aby dobře zabíral a při skluzu nebrzdil. Větší prodejny dokážou tvrdost běžek změřit flextesterem a odrazovou zónu označit! Vhodná tvrdost lyží se určuje dle vaší celkové hmotnosti, proto si kila raději neubírejte… Délka běžek by pak měla vycházet přibližně ±5 cm naší tělesné výšky, ale u mě jsou i delší. Pro ježdění ve volné přírodě doporučuji se držet šířek špičky mezi 60 až 70 mm.

JAK BC LYŽE VYPADÁ

Tvar lyže je velmi důležitý. Ty po celé délce rovné či dokonce ve špičce užší lyže jen obtížně zatáčí. Takzvané telemarkové zúžení pod vázáním (sidecut) značně zlepšuje jejich točivost. Výrobci u svých BC běžek tento poměr uvádí například takto – Spider 62-52-60, Eon62 83-62-70 nebo Ranger 68-60-65. Číslo za názvem modelu určuje šířku špička-střed-konec lyže. Poměry šířky modelů se liší v závislosti na tom, jak velké točivosti dává výrobce přednost. Ocelové hrany na BC lyžích jsou buď po celé délce skluznice, nebo v její nejzatíženější části ve středu lyže.

JAK SE VYHNOUT PROBLÉMŮM S MAZÁNÍM

Zvolte lyže s protismykem! Na výběr máte z několika druhů protismyku: řezaný do skluznice, šupiny nebo stoupací pásy (skin). Na ledu v plotnách či ve stopě nebo přemrzlém a sypkém sněhu může mít protismyk problém, protože se nemá na čem zachytit, v takových podmínkách je problém i správně namazat. Popularitu si zaslouženě získaly i norské běžky firmy Åsnes, které jsou hladké, ale s možností si snadno připojit i krátký stoupací pás jen na odrazovou část skluznice. Mazací zóny na BC běžkách využijí zvláště ti, kteří si umí správně namazat sportovní běžky pro klasický běh. Sněhové podmínky se v BC lyžování dost často mění s polohou, sluncem, stínem a větrem, a přemazávat cestou tedy není vždy možné. Proto se v současnosti opět prosazuje jako protismyk nalepený krátký kousek stoupacího pásu (skin) do odrazové zóny, ale i ten vyžaduje vodoodpudivou impregnaci, aby nenamrzal.

Lyže s protismykem se také mažou, ale jen vosky pro skluz, protože suchá skluznice na žádných lyžích nejede. Kluzné vosky se prodávají tuhé i tekuté. Tekuté vosky se na skluznici jednoduše nanášejí pomocí aplikátoru. Zvládne to každý, i děti. Lyže pak dobře kloužou a nenamrzají.

Řezaný protismyk a hrany plastové aby šly taky řezat

VYBRAT SI VÁZÁNÍ JE SNADNÉ

Raději než od pohodlných, ale zamrzlých automatů odcházet v ponožkách, jsem si zvolil manuální ovládání vázání, které i při silných mrazech lze otevřít. A to jsem zamrzající vázání už několikrát zažil! V podstatě nyní existují dva druhy – NNN (BC Manual nebo Magnum) a asi i končící SNS XAdv. Další alternativou je 3-pin vázání.

Pro robustnější postavy je vhodnější použít BC vázání, k němuž jsou i stejně označené boty, které vypadají jako lehčí kotníkové pohorky s profilovanou podrážkou i pro chůzi bez lyží. Děti a lehcí lyžníci mohou pro BC lyže použít i běžné vázání NNN (či Prolink, Turnamic) a k tomu kompatibilní běžné, ale vyšší a zateplené boty. Pro expediční použití existuje i vázání na teplé polárnické boty, například Hagan Xtrace apod. Pak se na BC lyžích můžete vydat třeba i na severní pól a jiná extrémní místa naší planety!

Robustní BC vázání Salomon a Roteffella

BACKCOUNTRY HŮLKY

Lyžařské hůlky do terénu se hledají dost těžko, většina výrobců nabízí příjemně lehké hůlky pro běh na lyžích jen se symbolickým talířkem na upravené tratě, který je ale v měkkém sněhu k ničemu. Délka hůlek je pro BC asi o 10 cm kratší oproti těm vhodným na běh.

Doporučuji vybírat hole pevné a kovové, ty se při větším pádu většinou jen ohnou a jdou i částečně narovnat. Laminátové či karbonové hole se při pádu spíše zlomí a dále jsou k nepoužití. Já si vybral dostupné kovové hůlky Fischer BCX Mountain (ALU7075), které mají větší talířek 9,5 cm i nenavlhající poutko. Přímo pro backcountry lyžování jsou určené také hole Sporten Backcountry z odolného hliníku s širokými prašanovými talířky.

JAK SE TEDY ROZHODNOUT?

Upřímně řečeno, mě upravené trati připadají asi jako si jít zaběhat na atletickém ovále. Láká mě to do zimní přírody, kterou se nechci prohánět na čas, ale jen si lyžování užívat, poznávat zem i hory, zde i v okolních státech. S poctivým BC vybavením se můžeme pustit v našich středoevropských horách do jakýchkoliv cest. Záleží pak jen na vás, co vydržíte. Není to tak dávno, kdy se do přejezdů československých hor jezdilo jen na dřevěných běžkách se sedmdesátpětkovým vázáním a nízkými botami a zlomené špičky se nahrazovaly náhradními z plastu či samodomo výroby, a také se to dalo, natož s dnešním dobrým BC vybavením!

Turistické, či lépe BC lyže by v našich horách uvítalo asi více lyžařů. Ne každý má sportovní ambice a techniku na to, aby jezdil na úzkých lyžích v upravených kolejích. Špatně zakoupená výbava pak dost běžných turistů od lyžování navždy odradí. Ať máte jakoukoliv motivaci a úroveň lyžování, přeji vám to starobylé: „Ať vám to frčí!“

Prošlapávat stopu na BC lyžích není těžké

Boatpark – specialista na backcountry – prodejna, servis, půjčovna (BC komplet od 220 Kč/den)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: