Jak se obléknout na lyže? Vsaď na vrstvení a kvalitní bundu

Jak se obléknout na lyže? Vsaď na vrstvení a kvalitní bundu

Pro tepelný komfort při lyžování je zapotřebí zvolit správné funkční oblečení a vhodný systém vrstvení. Poradíme, jak vypadá správné oblečení na lyžování a jak vybrat lyžařskou bundu a kalhoty.

Cibulový systém vrstvení

Každý milovník hor už o cibulovém systému vrstvení jistě slyšel. O co přesně tedy jde? Pro sportovní aktivity oblékáme 3 základní funkční vrstvy, které dobře odvádí vlhkost a udrží tělo v teple a suchu po celý den i v mrazivých teplotách. Každá z nich má svou specifickou funkci a dohromady fungují mnohem lépe než jedna naducaná tlustá bunda, v níž se člověk snadno zpotí a následně prochladne. Principy vrstvení jsou platné celoročně při jakékoli outdoorové aktivitě, zejména v zimních měsících nám můžou ušetřit nejeden nepříjemný zážitek.

1. Vrstva – termoprádlo

Přímo na tělo oblékáme první vrstvu – funkční prádlo, jehož hlavním úkolem je rychlý odvod potu do dalších vrstev, kde se následně vlhkost odpařuje. Může být vyrobené jak ze syntetických, tak přírodních vláken. Zatímco umělá vlákna vynikají rychlostí odvodu potu a schnutí, do chladných podmínek se těší rostoucí oblibě prádlo z jemné vlny merino. Jeho výhodou je, že skvěle odvádí vlhkost, a navíc si zachovává své izolační schopnosti i za vlhka (hřeje, i když je mokrá) a odolává zápachu i při dlouhodobějším nošení. Kromě trička a spodních kalhot myslete také na kvalitní lyžařské ponožky či podkolenky.

2. Vrstva – izolační

Jako druhou vrstvu volíme mikinu, svetr či lehkou bundu, které se starají o dostatečné zateplení trupu a rukou, a zároveň dál odvádí vlhkost pryč od těla. Velmi oblíbené jsou v této kategorii fleecové mikiny z Polartecu, vlněné svetry či lehké péřové bundy. V posledních letech se objevují také zajímavé hybridní bundy kombinující různé materiály na různých částech těla. V případě silného mrazu je možné použít dvě izolační vrstvy, např. silnější merino rolák a teplejší mikinu či lehkou péřovku.

3. Vrstva – ochranná

Před nepřízní počasí chrání tělo svrchní vrstva, na kterou jsou kladeny poměrně vysoké nároky. Jejím úkolem je zvládnout odolat sněžení, dešti i větru, způsobujícímu nepříjemný wind-chill efekt. Zároveň však musí umožnit odpařování vlhkosti, abychom si v bundě nepřipadali jako ve skleníku a zbytečně se nezapařili. Pro kvalitnější lyžařské bundy proto výrobci volí membránové materiály, které dosahují velmi dobrého poměru nepromokavosti a současně prodyšnosti. Pojďme se na tuto nejtechničtější vrstvu podívat podrobněji!

Nejlepšího poměru nepromokavosti a prodyšnosti dosahují lyžařské bundy vyrobené z membránových materiálů. Na fotce bund Northfinder Lawrence a Ida.
Nejlepšího poměru nepromokavosti a prodyšnosti dosahují lyžařské bundy vyrobené z membránových materiálů. Na fotce bundy Northfinder Lawrence a Ida.

Jak vybrat bundu na lyže?

Tepelný komfort

Zatímco v letních měsících svrchní nepromokavá bunda zůstává po většinu času jako záloha v batohu, na sjezdovce hraje prim. Právě výběr vhodné lyžařské či snowboardové bundy do velké míry ovlivní, jestli se do vás při jízdě na lanovce nedá zima a neukončíte den předčasně u něčeho teplého ve skibaru. Jedním ze zásadních parametrů je tedy zateplení.

Na výběr je opět izolační vrstva jak z přírodních materiálů, především peří, tak z technicky vyspělých syntetických materiálů. Ačkoli platí, že péřové výplně vynikají nejlepším poměrem hmotnosti a míry izolace, jejich slabinou je náchylnost k navlhnutí. Mokré peří ztrácí schopnost loftu (tedy nabytí objemu), a tím i kvalitní izolace, navíc dlouho schne. Špičkové syntetické izolační materiály, např. Primaloft, naopak mají schopnost vodu odpuzovat a rychle schnou, což je v proměnlivých podmínkách evropské zimy velká výhoda.

Zůstat v suchu

Třpytivě bílé sněhové vločky nejsou to jediné, co vás na lyžích potká. Mokrý sníh, sněho-déšť nebo rovnou plískanice… Nepromokavá bunda je na lyžích nutnost. Za nepromokavé ale výrobci označují kdeco. Pozor také na rozdíl v označení vodoodpudivé a nepromokavé – rozhodně to není totéž.

Při hledání lyžařské bundy se orientujeme podle parametrů nepromokavosti, kterou udává vodní sloupec. Čím je vyšší, tím je materiál odolnější vůči vodě. Minimum pro rekreační lyžování doporučujeme vodní sloupec 5.000 mm, pro spolehlivou dlouhotrvající ochranu před nepřízní počasí vybíráme bundu s vodním sloupcem alespoň 10.000 mm.

Z hlediska životnosti a prodyšnosti jednoznačně vedou membránové materiály nad tkaninami se zátěrem, které jim konkurují jen levnější cenou. Investice do kvality se v tomhle ohledu určitě vyplatí. Aby byla bunda opravdu spolehlivě nepromokavá, měla by mít také podlepené švy, které se jinak můžou stát tzv. Achillovou patou. Třešničkou na dortu je pak svrchní úprava DWR odpuzující vodu.

Vodní sloupec ale není jediný parametr, který bychom měli zohlednit. Aby nám v bundě bylo příjemně i při aktivním pohybu, potřebujeme, aby tkanina také propouštěla vodní páry směrem od těla. Všímáme si proto také hodnoty prodyšnosti: čím vyšší, tím materiál lépe „dýchá“.

Všímejte si detailů

Základ pro kvalitní bundu bychom měli, teď ještě nepostradatelné detaily. Lyžařská či snowboardová bunda by měla mít:

  • (odnímatelný) sněhový pás, který zabrání pronikání vlhkosti a chladného vzduchu spodem
  • ventilační otvory v podpaží pro optimální termoregulaci
  • kapuci s možností nastavení a stažení
  • chytře řešené kapsy, do nichž umístíme doklady, klíče, mobil, skipas nebo lyžařské brýle
U lyžařské bundy oceníte možnost nastavit velikost kapuce a přetáhnout ji přes lyžařskou helmu. Na fotce bunda Northfinder Primaloft® Edith.
U lyžařské bundy oceníte možnost nastavit velikost kapuce a přetáhnout ji přes lyžařskou helmu. Na fotce bunda Northfinder Primaloft® Edith.

Lyžařské kalhoty

Pro materiál lyžařských kalhot platí víceméně stejné parametry jako u bundy. U kalhot oceníme odolnější materiál na spodku nohavic, který lépe odolá oděru či proříznutí od hran lyží. Nutností je vnitřní manžeta nohavice s protiskluzovou úpravou pro přetažení přes přeskáče, která brání vniknutí sněhu dovnitř do boty. Pro aktivní pohyb a při jarní lyžovačce na sluníčku oceníme také větrací otvory na zip po bocích.

Lyžařské rukavice

Studené ruce v mokrých rukavicích nejsou nic příjemného, v krajním případě si člověk koleduje o omrzliny. Podobně jako u bundy a kalhot i u rukavic tedy volíme kvalitní zateplení a nepromokavý materiál ideálně s membránou s vysokým vodním sloupcem. Pro lepší úchop hůlek oceníte pogumovanou vnitřní stranu. Prstové rukavice umožňují snazší manipulaci a obratnost ruky, v palčákách bývá na druhou stranu tepleji.

Ačkoli představuje pořízení kompletní lyžařské výbavy větší počáteční investici, pokud šáhneme po kvalitních produktech, vydrží nám dlouhé roky. U bundy navíc můžeme v dnešní široké nabídce vybrat univerzální nadčasový kousek, který nám poslouží i do města a pro volný čas. V suchu a teple si člověk pobyt na sněhu přece jen víc užije 😊

Velký výběr modelů, kvalitní materiály, nápadité a stylové střihy. To jsou lyžařské bundy a kalhoty slovenské značky Northfinder. Northfinder už více než 20 let vyrábí outdoorové oblečení, které kombinuje atraktivní design a použití nejkvalitnějších materiálů na trhu s cílem zajistit co nejvyšší komfort i v náročných podmínkách. Letošní lyžařská kolekce Northfinder přináší zhruba padesátku produktů, z nichž si vybere každý lyžař.

Více na: northfinder.com

Z nabídky Northfinder nás zaujalo

Set Dermizax™ EV

Lyžařský set dámské bundy Tohnisela a kalhot Kreadysha pánské bundy Tohnis a kalhot Kready z top materiálů na trhu. Díky 3-vrstvé nepromokavé membráně Dermizax™ EV (20K/10K) s kompletně podlepenými švy odolají jakémukoli počasí. 

Lehká syntetická izolace PrimaLoft® tě udrží v pohodlí, teple a suchu. Integrovaný lavinový reflektor RECCO® pomáhá v případě potřeby urychlit vyhledávání. Lyžařské oblečení propracované do maximálního detailu pro maximální požitek z jízdy.

Dámská lyžařská bunda Northfinder Vivian

Dámská zateplená lyžařská bunda je dokonale připravená pro zimní počasí, sněžení i vítr. Dokonale kombinuje pohodlí a skvělé funkční vlastnosti s v trendy designem. Membránový materiál chrání před nepřízní počasí, a zároveň si zachovává výbornou prodyšnost (10 000 mm H₂O / 10 000 g/m²/24 h).

Nechybí praktické detaily jako sněžný pás, množství šikovně řešených kapes, odnímatelná nastavitelná kapuce s odnímatelnou kožešinou, stahování dolního okraje a kvalitní zipy YKK®.

Pánská lyžařská bunda Northfinder Lawrence

Zateplená lyžařská bunda do zimy, chladu, sněžení a větru. Je vyrobena z vodoodpudivého a větruodolného membránového materiálu s parametry vodního sloupce a prodyšnosti 10 000 mm H₂O / 10 000 g/m²/24 h. Odolnost proti vlhkosti zvyšují navíc podlepené kritické švy a ekologická vodoodpudivá úprava DWR bez použití PFC látek.

Bunda disponuje vším, co budete při lyžování potřebovat: sněžným pásem, 7 šikovně řešenými kapsami, odnímatelnou nastavitelnou kapucí, stahováním dolního okraje a kvalitními zipy YKK®.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: