Nejvyšší vrchol Slovinska a Julských Alp – Triglav (2864 m) je oblíbeným vrcholem a v sezoně tu určitě nebudete sami. Výstup cestou Cez Prag je společně s paralelně vedoucí cestou Tomnišek/Tomniškova pot nejjednoduššími variantami na vrchol. Kvůli velkému převýšení je dobré túru rozdělit na dva dny s přespáním na horské chatě Triglavski dom na Kredarici.
Julské Alpy – Slovinsko
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Podrobný popis
Triglav je nejvyšší horou Slovinska a celých Julských Alp. Je zobrazena též na slovinském státním znaku a vlajce. Své pojmenování získala podle starodávného slovanského božstva, jehož tři hlavy zastupovaly v lidové mytologii nebe, zemi a podzemní říši. Zhruba od poloviny 19. století se v rámci probouzejícího slovinského národního povědomí stalo mezi inteligencí jakousi národní povinností vylézt na tuto horu.
Z údolí k Triglavskému domu na Kredarici
Vyrážíme od chaty Aljazev Dom v údolí Vrata, ležícím v nadmořské výšce 1015 m. Nad údolím se rozprostírá severní stěna Triglavu vysoká 1500 m a široká na 3 kilometry. Na vrchol vedou z doliny tři výstupové trasy – Tominškova pot (B), Cez Prag (A-B) a Bambergova pot (C/D, UIAA I–II) – všechny s převýšením téměř 2000 m!
Cesty Cez Prag trail a Tominškova pot patří k nejlehčím a nejkratším trasám na nejvyšší vrchol Slovinska a bývalé Jugoslávie. Obě výstupové trasy zaberou zhruba 5 a půl hodiny. Dají se propojit do okruhu, abyste nešli nahoru i dolů celou trasu stejnou cestou.
Stoupání vede kolem památníku partyzánů padlých ve 2. světové válce ve tvaru skoby s karabinou údolím podél horské řeky.
Tominškova pot odbočuje záhy vlevo a listnatým lesem cik cak stoupá k prvním skalám. Osobně mi tahle trasa přijde o něco hezčí než Cez Prag. V několika exponovanějších úsecích je cesta zajištěna ocelovým lanem – doporučujeme nasadit helmu! Po asi dvou hodinách vystoupáme na suťové pole, kde se trasa opět spojuje s cestou Cez Prag.
Jedna ze zajištěných pasáží na cestě Tominšek pot. Výstup na nejvyšší vrchol Slovinska a Julských Alp – Triglav (2864 m)
Cesta Cez Prag déle kopíruje (vyschlé) koryto horské bystřiny a stoupá údolím Vrata. Asi v půlce údolí také odbočí vlevo a přes první skalní prah začíná táhlá klikatice kotlinou. Zajištěných úseků je opravdu jen pár, většina cesty vede strmou sutí. Na rozcestí, kde se spojuje s výstupovou trasou Tomnišekova pot ukazatel udává zbývající čas k vrcholu 2 a půl hodiny. Jsme přibližně v polovině výstupu.
Poté pokračuje výstup napříč suťovou a vápencovou plání až dorazíme k chatě Triglavski dom na Kredarici (2515 m).
Vrcholová ferata přes Malý Triglav
Chatu využívá většina turistů k přespání před výstupem na Triglav druhý den, dá se ale podniknout pouze jednodenní dobytí vrcholu. Jištěná cesta na samotný vrchol trvá od chaty asi hodinu. Nejdříve kolmé stoupání na hřeben Malého Triglavu (2725 m) a poté hřebenová cesta s ocelovým lanovým zábradlím až na vrchol.
Celá cesta je dosti strmá, ovšem dobře zajištěná a vlastní dojištění za celou cestu nemusíme použít. Na vrcholu nás vítá plechový „nouzový bivak“ Aljazev Stolp ve tvaru jakési rakety a dvě malé skupinky Čechů. Zatažené nebe se po našem příchodu začalo trhat a mraky se postupně převalily přes hřeben a nám se tak dostalo odměny v podobě krásných rozhledů.
Cesta z vrcholu k chatě na Kredarici byla v nějakých pasážích složitější než výstup a díky únavě tedy časově stejně náročná. Sestup trval přibližně 5 hodin.
Pohled z Triglavu k Triglavskému domu na Kredarici. Výstup na nejvyšší vrchol Slovinska a Julských Alp – Triglav (2864 m).
Prvovýstup a zajímavostiTriglav by vylezen už v roce 1778. Zasloužili se o to horolezci Lovrenc Willomitzer, Luka Korošec, Stefan Rožič a Matija Kos. Každý Slovinec by měl aspoň jednou za život vylézt na Triglav. V minulých dobách tento zvyk respektovala většina lidí. Dnes už to s tím vystupováním na vrchol tak horké není. Díky této skutečnosti a lehkému přístupu je hora každý rok doslova obsypána turisty i horolezci. Severní stěna Triglavu je výzvou pro ty nejlepší horolezce. S výškou 1200 metrů (a šířkou skoro 3 kilometry) patří mezi nejvyšší stěny Alp. O její první přelezení se postarala v roce 1906 trojice F. König, H. Reinl a K. Doménigg. Na místě, kde dnes stojí Triglavski dom, je známka lidské činnosti již od roku 1896, kdy tady byla vystavěna skromná bouda. Současná kapacita chaty je 300 míst a v létě je většinou plně obsazená. |
Další výstupové cesty
Přehledná mapa oblasti
Výstupové cesty z údolí Vrata (kromě Tominškovi cesty a Cez Prag)
osa výstupu: Aljažev Dom – sedlo Luknja – Triglav
obtížnost: středně těžká, zajištěná cesta
převýšení: 1900 m, cca 7 hodin
Výstupové cesty z údolí Zadnjica
Cesta přes sedlo Luknja
osa výstupu: údolí Zadnjica – sedlo Luknja – Triglav
obtížnost: vyšší střední obtížnost, velké komplikace mohou nastat i při drobném nasněžení
převýšení: 2200 m, cca 7,5 hodiny
Cesta přes chatu Dolič
osa výstupu: údolí Zadnjica – chata Dolič – Triglav
obtížnost: po chatu Dolič lehounké, potom střední obtížnost
převýšení: 2150 m, cca 6,5 hodiny
Výstupové cesty z údolí Kot
osa výstupu: údolí Kot – chata Stanicev Dom – chata Kredarica – Triglav
obtížnost: obtíže postupně gradují, po Staničev Dom lehouný trek, po Kredaricu pár technických obtíží a závěrem klasický vrcholový hřebínek
převýšení: 2000 m, cca 7 hodin
Výstupové cesty z údolí Krma
Cesta přes chatu Kredarica
osa výstupu: údolí Krma – sedlo Konjsko – chata Kredarica – Triglav
obtížnost: podobné jako předešlá cesta, obtíže postupně gradují
převýšení: 2050 m, cca 7,5 hodiny
Cesta přes chatu Planika
osa výstupu: údolí Krma – sedlo Konjsko – chata Planika – Triglav
obtížnost: středně náročná cesta
převýšení: 1970 m, cca 7 hodin
Výstupové cesty od jezera Bohinj
Cesta přes údolí Voje
osa výstupu: Stara Fužina/jezero Bohinj – údolí Voje – chata Vodnikov – sedlo Konjsko – chata Planika – Triglav
obtížnost: vyšší střední náročnost
převýšení: 2370 m, cca 7,5 hodiny
Cesta přes horské pastviny Uskovnica
osa výstupu: Stara Fužina/jezero Bohinj – pastviny Uskovnica – chata Vodnikov – sedlo Konjsko – chata Planika – Triglav
obtížnost: vyšší střední náročnost, ferrata B/C nebo B pokud se půjde přes chatu Kredarica a
převýšení: 2370 m, cca 8,5 hodiny
Výstupové cesty z náhorní plošiny Pokljuka
Cesta přes sedlo Studorski preval
osa výstupu: Rudno Polje – Studorski preval – chata Vodnikov – sedlo Konjsko – chata Planika – Triglav
obtížnost: vyšší střední náročnost, ferrata B/C nebo B pokud se půjde přes chatu Kredarica a
převýšení: 1630 m, cca 6,5 hodiny
Výstupová cesta dolinou sedmi triglavských jezer
osa výstupu: chata Savica – Černé jezero – chata v dolině 7 t.j. – sedlo Hribarice – chata Dolič – chata Planika – Triglav
obtížnost: vyšší obtíže začínají od chaty Planika (B/C)
převýšení: 2400 m, cca 10,5 hodiny
Na nejvyšší vrchol Slovinska i celé bývalé Jugoslávie můžete vystoupit na zájezdu CK Alpina Výstup na Triglav. Zkušení průvodci a pohodová parta zaručena! |
Ubytování a jídlo
chata Aljažev dom
chata Triglavski dom na Kredarici: v sezoně doporučujeme rezervaci předem.
Dom Planika pod Triglavom: v sezoně doporučujeme rezervaci předem.
Dom Valentina Staniča pod Triglavom: v sezoně doporučujeme rezervaci předem.
Pro členy Alpenvereinu sleva na ubytování (více o členství zde)
Potřebné vybavení
Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.
Přístup na začátek
Po přejezdu hranic mezi Rakouskem a Slovinskem pokračujeme silničkou do městečka Mojstrana a dál do údolí Vrata. Na konci asi 11 km dlouhé hrbolaté silničky stojí chata Aljažev Dom, u které se dá zaparkovat.
Povolení, poplatky, omezení, zákazy
Počet lidí za rok (odhadem)
mraky
Základní trasa
Orientační rozpis po dnech
1. den – Aljažev dom – Triglavski dom na Kredarici (dá se stihnout i první den až na vrchol a zpět na chatu)
2. den – výstup na Triglav + sestup
Obtížnost: mírně náročné.
Tak to mě pobavilo nejvíc.