Výstup na Triglav cestou Cez Prag nebo Tominškova pot – nejlehčí cesty na nejvyšší vrchol Slovinska a Julských Alp
Treky

Výstup na Triglav cestou Cez Prag nebo Tominškova pot – nejlehčí cesty na nejvyšší vrchol Slovinska a Julských Alp

Nejvyšší vrchol Slovinska a Julských Alp – Triglav (2864 m) je oblíbeným vrcholem a v sezoně tu určitě nebudete sami. Výstup cestou Cez Prag je společně s paralelně vedoucí cestou Tomnišek/Tomniškova pot nejjednoduššími variantami na vrchol. Kvůli velkému převýšení je dobré túru rozdělit na dva dny s přespáním na horské chatě Triglavski dom na Kredarici.

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
16 km
Nejvyšší bod
2864 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
ferata A/B, ferata B

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Triglav je nejvyšší horou Slovinska a celých Julských Alp. Je zobrazena též na slovinském státním znaku a vlajce. Své pojmenování získala podle starodávného slovanského božstva, jehož tři hlavy zastupovaly v lidové mytologii nebe, zemi a podzemní říši. Zhruba od poloviny 19. století se v rámci probouzejícího slovinského národního povědomí stalo mezi inteligencí jakousi národní povinností vylézt na tuto horu.

Z údolí k Triglavskému domu na Kredarici

Vyrážíme od chaty Aljazev Dom v údolí Vrata, ležícím v nadmořské výšce 1015 m. Nad údolím se rozprostírá severní stěna Triglavu vysoká 1500 m a široká na 3 kilometry. Na vrchol vedou z doliny tři výstupové trasy – Tominškova pot (B), Cez Prag (A-B) a Bambergova pot (C/D, UIAA I–II) – všechny s převýšením téměř 2000 m!

Cesty Cez Prag trail a Tominškova pot patří k nejlehčím a nejkratším trasám na nejvyšší vrchol Slovinska a bývalé Jugoslávie. Obě výstupové trasy zaberou zhruba 5 a půl hodiny. Dají se propojit do okruhu, abyste nešli nahoru i dolů celou trasu stejnou cestou.

Stoupání vede kolem památníku partyzánů padlých ve 2. světové válce ve tvaru skoby s karabinou údolím podél horské řeky.

Tominškova pot odbočuje záhy vlevo a listnatým lesem cik cak stoupá k prvním skalám. Osobně mi tahle trasa přijde o něco hezčí než Cez Prag. V několika exponovanějších úsecích je cesta zajištěna ocelovým lanem – doporučujeme nasadit helmu! Po asi dvou hodinách vystoupáme na suťové pole, kde se trasa opět spojuje s cestou Cez Prag.

Cesta Cez Prag déle kopíruje (vyschlé) koryto horské bystřiny a stoupá údolím Vrata. Asi v půlce údolí také odbočí vlevo a přes první skalní prah začíná táhlá klikatice kotlinou. Zajištěných úseků je opravdu jen pár, většina cesty vede strmou sutí. Na rozcestí, kde se spojuje s výstupovou trasou Tomnišekova pot ukazatel udává zbývající čas k vrcholu 2 a půl hodiny. Jsme přibližně v polovině výstupu.

Poté pokračuje výstup napříč suťovou a vápencovou plání až dorazíme k chatě Triglavski dom na Kredarici (2515 m).

Jedna ze zajištěných pasáží na cestě Tominšek pot. Výstup na nejvyšší vrchol Slovinska a Julských Alp - Triglav (2864 m)
Jedna ze zajištěných pasáží na cestě Tominšek pot. Výstup na nejvyšší vrchol Slovinska a Julských Alp – Triglav (2864 m)

Vrcholová ferata přes Malý Triglav

Chatu využívá většina turistů k přespání před výstupem na Triglav druhý den, dá se ale podniknout pouze jednodenní dobytí vrcholu. Jištěná cesta na samotný vrchol trvá od chaty asi hodinu. Nejdříve kolmé stoupání na hřeben Malého Triglavu (2725 m) a poté hřebenová cesta s ocelovým lanovým zábradlím až na vrchol.

Celá cesta je dosti strmá, ovšem dobře zajištěná. Na vrcholu nás vítá plechový „nouzový bivak“ Aljazev Stolp ve tvaru jakési rakety. Do všech stran se otvírá pohled na majestátní vápencové království.

Cesta z vrcholu k chatě na Kredarici byla v nějakých pasážích složitější než výstup a díky únavě tedy časově stejně náročná. Sestup dolů do doliny trval přibližně 5 hodin.

Na nejvyšší vrchol Slovinska i celé bývalé Jugoslávie můžete vystoupit na zájezdu CK Alpina Výstup na Triglav. Zkušení průvodci a pohodová parta zaručena!

Vrcholový hřeben na Triglav, Julské Alpy
Vrcholový hřeben na Triglav, Julské Alpy

DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a map nejen Triglavu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz

Ubytování a jídlo

Pro členy Alpenvereinu sleva na ubytování

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Po přejezdu hranic mezi Rakouskem a Slovinskem pokračujeme silničkou do městečka Mojstrana a dál do údolí Vrata. Na konci asi 11 km dlouhé hrbolaté silničky stojí chata Aljažev Dom, u které se dá zaparkovat.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Dejte si pozor na předpisy v Triglavském NP! Slovinci si svoje přírodní dědictví úzkostlivě chrání. Za spaní mimo kempy můžete s klidem dostat pokutu až 300 Euro.

Základní trasa

Aljažev dom - Triglavski dom na Kredarici - Triglav

Orientační rozpis po dnech

  1.  den – Aljažev dom – Triglavski dom na Kredarici (dá se stihnout i první den až na vrchol a zpět na chatu)
  2.  den – výstup na Triglav + sestup

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Jojo

Obtížnost: mírně náročné.
Tak to mě pobavilo nejvíc.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: