Jezerní ráj v Korutanech: aktivní dovolená na jižní straně Alp

Jezerní ráj v Korutanech: aktivní dovolená na jižní straně Alp

Korutanům, spolkové zemi ležící na jihu Rakouska, se přezdívá kraj křišťálových jezer. Velkých i malých jezer a jezírek s průzračnou teplou vodou tu najdeme více než 1200! K tomu přidejme hřejivé jižanské slunečné počasí a kulisy Alp na obzoru a máme zaděláno na idylickou dovolenou. Oblast kolem korutanských jezer je rájem pro pohodovou cyklistiku, horskou turistiku i nejrůznější vodní sporty.

Oblast korutanských jezer svírá ze severu mohutná hradba Vysokých Taur, na jihu se táhne dlouhý hřeben pohoří Karavanky, tvořící hranici se Slovinskem. Milovníky koupání přivítají u jezer v Korutanech pláže s měkkým vyhřátým pískem a azurová voda, zkrátka jak vystřižené z katalogu o Karibiku. Voda v pitné kvalitě tu na jižní straně Alp často dosahuje teploty až 28 stupňů a koupání si tu užijí i ti nejmladší členové rodiny. Představme si postupně největší korutanská jezera a zajímavosti v jejich okolí (vezmeme to od východu na západ):

Klopeiner See

Jezero Klopeiner See, ležící východně od hlavního města Korutan – Klagenfurtu v podhůří pohoří Karavanky, je se svými až 28 stupni v létě jedním z nejteplejších jezer ke koupání na jižní straně Alp. Bezplatný sportovní program „Kärntner Seenfitness“ je připraven pro všechny hosty v regionu. 

Okolí jezera Klopeiner See nabízí perfektní terény pro cyklistiku – houpavé lesní stezky, spletitá síť cyklostezek kolem temně modrých hladin jezer, přes malé vesničky i okolo řeky. Lahůdkou pro milovníky sjezdů je Petzen Flow Trail – nejdelší mountainbikový trail v Evropě – s délkou 10 km, převýšením 1000 metrů a lanovkou, která vás i s kolem dopraví na start. Klopené zatáčky, terény mezi vzrostlými stromy i malé skoky probouzí adrenalin v každém jezdci. Novinkou je okruh kolem šesti třpytivých jezer, je to ideální 54 km dlouhý jednodenní rodinný výlet. 

Výhodná poloha Korutan u slovinských hranic dovoluje ještě jednu netypickou aktivitu, a to cyklojízdu ve starých štolách olověného dolu nedaleko města Mežica.

Více na www.klopeinersee.at

Wörthersee

Největší korutanské jezero, táhnoucí se od Klagenfurtu na západ v délce 16 km, je trendy. Těší se velké oblibě mezi milovníky koupání, plavání, potápění, vodního lyžování, parasailingu, wakeboardingu, paddleboardingu a dalších vodních radovánek. Ale také milovníci historie nepřijdou zkrátka – při plavbě po jezeře je možné obdivovat honosné renesanční vily z přelomu osmnáctého a devatenáctého století. K ikonám Wörthersee patří císařský renesanční zámek, jenž představuje symbol elegantních lázní Velden. Okolí jezera se stalo v minulosti studnicí inspirace pro dva velké rakouské skladatele – Johannese Brahmse a Gustava Mahlera.

Milovníky gastronomie jistě naláká nabídka více než dvou desítek vyhlášených restaurací, v nichž ochutnáte dobroty alpsko-jadranské kuchyně, včetně čerstvých ryb, jako je třeba takzvaný korutanský losos (Kärntner Lax’n).

Famózní výhled na jezero a okolní krajinu se otvírá z rozhledny Pyramidenkogel, tyčící se na vrcholku 400 metrů nad jižním břehem jezera. Na vrchol se dá vyjet autem či na kole, ale vede sem také několik pěších tras jak od Wörthersee, tak od sousedního Keutschacher See.

Za návštěvu stojí také zámek Rosegg s expozicí voskových figurín, přilehlou zoologickou zahradou a rozsáhlým zahradním labyrintem.

Více na www.woerthersee.com

Výhledy na jezero Wörthersee z rozhledny Pyramidenkogel.
Výhledy na jezero Wörthersee z rozhledny Pyramidenkogel.

Na kole kolem jezer a řek v Korutanech

Korutany jsou rájem cyklistů. Pohodové svezení nabízí Drávská cyklostezka (Drauradweg) o celkové délce 510 kilometrů – z toho 222 v Korutanec. Vine se od Toblašského pole v jižním Tyrolsku až k chorvatsko-slovinské hranici u Varaždinu. Vede z větší části podél nejdůležitější korutanské řeky Drávy po slunečné jižní straně Alp od skalnatých štítů Dolomit skrz malebnou krajinu korutanských jezer, lesů a hor až do úrodné Panonské nížiny. Díky rovinatému terénu a perfektnímu značení se jedná o pohodovou trasu, kterou si užije každý cyklista.

Další možností objevování v sedle je Velký korutanský jezerní okruh, který vede v délce 340 km kolem deseti jezer a řek Dráva a Gail od jezera Weissensee ke Klopeinskému jezeru. Díky tvaru čísla osm se dá projet jen část příjemně rovinatého okruhu, který zabere většinou čtyři až osm dní.

Faaker See

Nejjižnější rakouské jezero, ležící na jihovýchod od Villachu, se ukáže v celé své kráse při vycházce za východem slunce na horu Mittagskogel (slovinsky Kepa, 2143 m), tyčící se na hlavním hřebeni Karavanek na hranici se Slovinskem. Dalším snadněji dostupným vyhlídkovým vrcholkem je Taborhöhe (724 m).

Nezapomenutelným zážitkem je plavba po hladině jezera na kanoích takzvaným jezerním „Everglades“, při které se dozvíte mnoho zajímavého o místní živočišné a rostlinné říši. 

Více na www.faakersee.at

Nejjižnější rakouské jezero Faakersee.
Nejjižnější rakouské jezero Faakersee.

Ossiacher See

Třetí největší korutanské jezero, zasazené do malebné krajiny oblých kopců pohoří Nockberge severovýchodně od Villachu, se pyšní širokou nabídkou vodních sportů i dalších sportovních aktivit. Kolem jezera vede 27 kilometrů dlouhá cyklostezka, která je výborným tipem na celodenní výlet pro celou rodinu. Velkou atrakcí pro děti je Opičí hora Affenberg, kde se ve volném výběhu pohybuje tlupa asi 150 makaků, a orlí show na zřícenině hradu Landskron nad jihozápadním cípem jezera.

Na severním břehu jezera se tyčí do výše 1900 m hora Gerlitzen s úchvatným výhledem na okolní krajinu a Osiašské jezero. Z místních výšin je také možné se proletět tandemovým paraglidovým letem. No dokážete si představit úžasnější zážitek, než si užít výhledy na krajinu alpského podhůří zalitou zlatavými paprsky zapadajícího slunce?

Více na www.ossiachersee.info

Lehká turistika kolem jezera Ossiacher see je vhodná pro celou rodinu.
Lehká turistika kolem jezera Ossiacher see je vhodná pro celou rodinu.

Přes horu Gerlitzen prochází také přes 750 km dlouhý Alpe-Adria trail – dálková turistická trasa spojující Alpy s Jadranem. ačíná na úpatí majestátního masivu Grossglockneru a končí až u Jaderského moře. Z národního parku Vysoké Taury míří stezka na jih přes pohoří Nockberge, jezernatou krajinu Korutan a přes Karavanky, triglavský národní park, po vinicích v oblasti obce Collio až do přístavního městečka Muggia nedaleko italského Terstu. 

Millstätter See

Podlouhlé jezero Millstätter See, 2. největší v Korutanech, leží o něco západněji, nedaleko půvabného městečka Spittal an der Drau, a obklopují ho mírně zvlněné vrcholky pohoří Nockberge (jinak též Gurktaler Alpe). Krajina v okolí jezera je protkána asi 500 km turistických stezek, severní břeh jezera korunuje věnec dvoutisícovek, na které je možné vystoupit s podporou horských chat. Nejdelší stezka Millstätter See Höhensteig obkrouží jezero po okolních vrcholcích: na délce 200 km překonává 6000 výškových metrů a vystoupá na sedm dvoutisícovek.

K oblíbeným výletním cílům pro rodiny s dětmi patří Alpenwildpark v nedalekém Feld am See, kde se děti mohou dostat do přímého kontaktu s divočáky, jeleny, muflony, kozorožci a další alpskou zvířenou.

Za luxusním odpočinkem a wellness zamiřte do 1. Kärntner Badehaus v Millstattu s vyhřívaným venkovním bazénem, čtyřmi tématickými saunami, tepidariem, solnou parní lázní či medovými saunovými ceremoniály. 

Více na www.millstaettersee.at

Granattor na vrcholku Millstätter Alpe, Korutany, Rakousko.
Granattor na vrcholku Millstätter Alpe na okruhu Millstätter See Höhensteig, Korutany, Rakousko.

Weissensee

Ledovcové jezero Weißensee leží na úpatí Gailtalských Alp a s nadmořskou výškou 930 m je nejvýše položeným korutanským jezerem na koupání. Jeho východní cíp svírají strmé svahy hor tak těsně, že jezero svrchu připomíná spíš norský fjord. Okolní síť turistických a cyklistických tras vede přes horské louky k vrcholům v okolí – např. na Latschur (2236 m), Golz (2004 m) či Reißkofel (2371 m).

Oblast Weissensee je také vhodná pro cyklodovolenou s celou rodinou. Přímo od břehů jezera je možné v sedle kola vyrazit na deset různě obtížných tratí pro horská kola. Poblíž chaty Naggler Alm se pak nachází trojice trailů (sjezdových tras pro horská kola), kam se dá pohodlně vyvézt lanovkou.

Více na www.weissensee.com

Průzračná voda jezera Weissensee má kvalitu pitné vody.
Průzračná voda jezera Weissensee má kvalitu pitné vody.

Pressegger See

Pressenger See je položené v malebném údolí Gailtal kousek jižněji od Weissensee. Především rodiny s dětmi sem láká zážitkový park na jezeře (1. Kärntner Erlebnispark am See). Gurmány pak potěší pondělní 12chodové degustační menu ve zdejší taverně.

Turistický portál Korutan vám poskytne podrobné informace a tipy k trasám pro pěší turistiku, cyklistiku, běh, horolezectví, skitouring, freeride nebo jízdu na motorce. Vše přehledně na mapě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: