Slavkovský štít aneb vrchol v nedohlednu
Treky

Slavkovský štít aneb vrchol v nedohlednu

Slavkovský štít je jedním z devíti vrcholů Vysokých Tater, na které se dá ze slovenské strany vyjít po normální turistické značce. Tento vrchol je neprávem opomíjený ať už kvůli vysokému převýšení nebo mírné monotónnosti výstupu, ale výhledy z vrcholu vám veškeré nedostatky plně vynahradí!

Vysoké Tatry – Slovensko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovensko
Další státy
Slovensko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
14 km
Nejvyšší bod
2452 m n. m.
Převýšení
1450 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Svůj název dostal Slavkovský štít podle podtatranské obce Velký Slavkov. Nachází se přímo nad Starým Smokovcem a je jedním z krajních vrcholů v tatranském masivu. Díky své poloze je jasně rozpoznatelný již z dálky a nabízí dechberoucí výhledy na Podtatranskou kotlinu i okolní vrcholy. Výhledy jsou o to zajímavější, že vás od Popradu dělí výškový rozdíl skoro 1800 metrů, takže máte krajinu jako na dlani.

Vycházíme ze Starého Smokovce

Modrá turistická značka na Slavkovský štít začíná ve Starém Smokovci. Rozcestník ukazující dobu výstupu 5:15 h jasně dokazuje, že se člověk nachází ve velehorách a dnešní výstup nebude nic jednoduchého. Holt všechno má svou cenu a krásné výhledy jsou vykoupeny převýšením okolo 1450 m. První úsek po křížení s Tatranskou magistrálou vede zbytky lesa, které překonaly několik vichřic. Zhruba za hodinku protneme červenou značku a budeme pokračovat dále po modré. Řada lidí si tento úsek krátí pozemní lanovkou na Hrebienok (obousměrný lístek 12 eur) a po sjezdovce se napojí na modrou u Slavkovské vyhlídky. Jestli stojí 12 euro za ušetření 250 výškových m a cca 1 h času je na každém z vás. Co ale rozhodně stojí za to, je Slavkovská vyhlídka. Ta je totiž jedním z mála zpestření na trase a nabízí pěkné pohledy Lomnický štít a doliny Studeného potoka. Vyhlídce se často přezdívá Maxmiliánka podle jejího autora, a také autora dnešního turistického chodníku Dr. Maxmiliána Weisze.

Cestou na Slavkovský štít, Slavkovský štít aneb vrchol v nedohlednu
Cestou na Slavkovský štít, Slavkovský štít aneb vrchol v nedohlednu

Falešné vrcholy a Slavkovský štít v nedohlednu

Od vyhlídky se chodník ostře lomí vlevo a začíná stoupání serpentinami skrz kosodřevinu. Po poněkud monotónní trase překonáte první předvrchol a dostanete se na Štrbavý hrebeň, kde je jasně vidět rozdíl mezi prudkou skalnatou severní stěnou a mírným jižním svahem Slavkovského štítu. Pokud si myslíte, že tady již vidíte cíl, opak je pravdou. Jedná se totiž o další falešný vrchol a taky důvod, proč je Slavkovský štít tak psychicky náročný a méně navštěvovaný. Relativně nudné pasáže v kombinaci s opakovaným pocitem, že člověk už bude nahoře, odradí i zdatné turisty.

Konečně na vrcholu

Pokud překonáte poslední předvrchol se zajímavým názvem Nos, budete již skoro v cíli. Závěrečných dvě stě výškových metrů skrz kamenné moře je jen malá daň za to být nahoře a užívat si skvělé výhledy na okolí. Na jedné straně hřeben Nízkých Tater, které odděluje Podtatranská kotlina, a na druhé straně nespočet vrcholků nejmenších velehor světa. Gerlachovský štít, Lomnický štít nebo i Zbojnická chata nad Velkou studenou dolinou, zkrátka všechna známá místa Tater. Až si dostatečně odpočinete a užijete výhledy od vrcholového kříže, vydejte se na cestu dolů. Bohužel vás čeká ta samá trasa, ale to asi každého napadlo již cestou vzhůru. Možným zpestřením je odbočení od Slavkovské vyhlídky po sjezdovce na Hrebienok, odkud sjíždí pozemní lanovka do Starého Smokovce. Zároveň zde najdete možnosti občerstvení. Dejte si za odměnu různé slovenské speciality nebo známý likér Tatranský čaj. A komu se nechce dolů pěšky nebo lanovkou, může vyzkoušet sjezd na koloběžkách.

Výhled ze Slavkovského štítu, Slavkovský štít aneb vrchol v nedohlednu
Výhled ze Slavkovského štítu, Slavkovský štít aneb vrchol v nedohlednu

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Slavkovský štít je technicky naprosto nenáročný a stačí běžné vybavení na turistiku. V létě je dobré počítat s odpoledními bouřkovými přeháňkami.

Přístup na začátek

Do Starého Smokovce se dostanete autem, autobusem nebo električkou (TEŽ). Nachází se zde železniční uzel, takže zde dojedete přímým spojem z Popradu, Štrbského plesa nebo Tatranské Lomnice. Na Hrebienok vede pozemní lanová dráha.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Od 1. 11. do 14. 6. probíhá uzavírka chodníku ze Slavkovské vyhlídky směrem k vrcholu.

Základní trasa

Starý Smokovec - Slavkovský štít - Hrebienok - Starý Smokovec

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: