Přechod Vysokých Tater: nejmenších velehor světa
Treky

Přechod Vysokých Tater: nejmenších velehor světa

Vysoké Tatry jsou označovány za nejmenší velehory Evropy – a právem. Jejich štíty jsou exponované a tak se při přechodu Vysokých Tater budeme pohybovat v dolinách, kolem jezer, ale překonáme i vysoká sedla. Odměnou budou fantastická panoramata slovenských hor.

Vysoké Tatry – Slovensko

Typ
4-6 denní
Stát
Slovensko
Další státy
Slovensko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
46 km
Nejvyšší bod
2499 m n. m.
Převýšení
3600 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vysoké Tatry už z dálky působí velmi dominantně a budí určitý nepopsatelný respekt, ono se totiž nejedná o žádné symbolické kopečky, ale o nejmenší velehory v Evropě (někteří tvrdí, že i v celém světě). Pokud se rozhodnete překonat je celé v kuse, budete potřebovat hned několik dní, ale zaručeně romantické noclehy ve starých horských chatách vás na celou tu dobu vytrhnou z běžného shonu a přenesou do světa klidu a ticha.

Na rozdíl například od Roháčů disponují Vysoké Tatry nemalým množstvím horských chat, které nabízejí nejen pohodové ubytování, ale zpravidla i výbornou kuchyni. Není proto vůbec těžké naplánovat si přechod přesně podle představ a záleží jen na vás, jak velkou dávku výškových metrů si na každý den naložíte.

Z Tatranské Lomnice ke Štrbskému plesu

Vhodným místem k zahájení celého přechodu je Tatranská Lomnica, přes pohoří se v tomto případě budete pomalu přesunovat z východu na západ. Celou trasu je ale možné obrátit a začít ji třeba na druhé straně u Štrbského plesa, kde v našem případě budeme končit. Obě místa jsou pohodlně dostupná vlakem z Popradu.

Den 1: chata pri Zelenom plese

Z Tatranské Lomnice je nejdřív potřeba nastoupat asi 800 výškových metrů až k Zelenému plesu, a to po modré přes Dolinu Kežmarskej Bielej vody, dál pak po žluté Dolinou Zeleného plesa. Jedná se o poměrně nenáročný začátek, který se dá překonat ještě v den příjezdu, pokud budete v Tatranské Lomnici někdy kolem poledne. První nocleh čeká v nádherné Chatě při Zelenom plese (1551 m) disponující nejen pohodlnými pokoji v hlavní budově, ale i sdílenou ložnicí v nedaleké menší chatě. Pokud se na místo dostanete brzo, ještě před večeří se nabízí možnost výstupu na Jahňací štít (2229 m). Je to necelých 600 výškových metrů.

Zelené pleso, Vysoké Tatry, Slovensko
Zelené pleso, Vysoké Tatry, Slovensko

Den 2: přes Skalnaté pleso na Téryho chatu

Druhý den existuje hned několik variant postupu ke Skalnatému plesu, ležícímu pod dominantním Lomnickým štítem. Nejzajímavější je rozhodně poměrně náročná trasa přes Velkou Svišťovku (2038 m) po červené značce. Kdyby náhodou nebyly zrovna vhodné povětrnostní a sněhové podmínky (což se v říjnu klidně může stát), je možné se vrátit kus zpátky po trase prvního dne a ke Skalnatému plesu se dostat přes Malou Svišťovku (1558 m) po modré značce.

Lomnický štít, Skalnaté pleso, Vysoké Tatry, Slovensko
Lomnický štít, Skalnaté pleso, Vysoké Tatry, Slovensko

Další úsek cesty ze Skalnatého plesa vede po Tatranské magistrále s krásnými výhledy do podhůří. Nevýhodou je, že na téhle pohodlné cestě bývá obrovské množství svátečních turistů. Místa k noclehu se nabízejí hned dvě a je potřeba zdůraznit, že jedno je poetičtější než druhé. Bližší variantou je Zamkovského chata (1475 m) stojící v ústí Malej Studenej doliny už od roku 1943, kdy ji tu v dodnes dochované podobě vystavěl Štefan Zamkovský. Leží ukrytá uprostřed lesa a nabízí několik malinkatých pokojíčků.

Většina horalů má ale ještě dostatek sil vystoupat dalších 600 výškových metrů až na známou Téryho chatu, která je s nadmořskou výškou 2015 metrů nad mořem druhou nejvýš položenou chatou ve Vysokých Tatrách. Oficiálně chata nabízí kapacitu 24 míst, ale pokud sem dorazíte promrzlí a za tmy, vždycky se tu najde nějaké místo navíc, i kdyby mělo být třeba v jídelně na podlaze.

Den 3: Nejhezčí úsek trasy přes Priečne sedlo

Přechod Priečneho sedla (2352 m) je prý jednou z nekrásnějších, ale taky nejexponovanějších túr, které můžete ve Vysokých Tatrách absolvovat.  Právě ta je v plánu na třetí den přechodu. Cesta ke Zbojnické chatě zabere asi tři hodiny a za ošklivého počasí a případného prvního sněhu může být opravdu náročná.

Mimochodem, Zbojnická chata (1960 m) je také skvělým místem k přenocování, kde v podkroví najdete rozlehlé společné ložnice. V případě naší varianty přechodu je ale hodně blízko předchozímu noclehu, a tak je pravděpodobnější, že budete mít chuť pokračovat dál. Ideální variantou je modrá značka přes sedlo Prielom (2288 m) a pak po zelené přes Polský hrebeň (2200 m) až na Sliezsky Dom (1670 m), který je ale bohužel mnohem víc hotel než horská bouda a přenocovat tu není pro duši milovníka hor zrovna extra zážitek. O něco líp snad působí Horský hotel Popradské pleso, který je ale ještě poměrně daleko a cesta k němu vede přes závěrečné náročné klesání pět set výškových metrů ze Sedla pod Ostrvou (1966 m) až k Popradskému plesu (1494 m).

Popradské pleso, Tatry, Slovenko
Popradské pleso, Tatry, Slovenko

DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a map Vysokých Tater (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz 

Alternativní konec přechodu

Od Popradského plesa už se dá jednoduše zamířit třeba se zacházkou přes symbolický cintorín dolů ke Štrbskému plesu a zpátky do Popradu, ale pokud máte ještě dostatek času, nenechte si ujít „drobnou zacházku“ na Rysy (2499 m). Lákadlem je nejen samotný vrchol, ale i legendární Chata pod Rysmi ležící ve výšce 2250 m, což jí zaručuje výškové prvenství mezi tatranskými horskými boudami. Noc tady je opravdovým zážitkem, a navíc se nabízí možnost ukončit celý přechod až na polské straně Tater a sejít z vrcholu Rysy na polské jezero Morskie oko, kde bývá zejména v hezkých letních dnech skoro nechutná spousta lidí a může vás to po celém zážitku trošku rozhodit.

Tip na výstup: Slavkovský štít

Celá zmiňovaná trasa je velice hezká a občas i exponovanější, nezahrnuje ale moc jasných vrcholů, protože mnohé z nich jsou ve Vysokých Tatrách určeny jen pro zkušené horolezce (například Gerlachovský a Lomnický štít). Toužíte-li ale vyloženě po nějakém pěkném vrcholu, zkuste cestu naplánovat tak, abyste stihli jednodenní výstup na Slavkovský štít (2452 m). Kopec je to opravdu nádherný, výstup je z náročnějších a výhledy na okolní velikány stojí za to. Dá se na něj například za den vylézt ze Zamkovského chaty přes Hrebianok.

Mapa: Vysoké Tatry 1:25 000 (Tatraplan 2502)

Ubytování a jídlo

Ubytování

  • chata Pri Zelenom plese
  • Zamkovského chata
  • Téryho chata
  • Zbojnická chata
  • Sliezky dom
  • hotel Popradské pleso
  • Chata pod Rysmi

Ceny za nocleh od 18 do 26 eur

Dostatek vody je třeba nosit během dne s sebou. Po cestě je možné se stravovat na chatách.

Přístup na začátek

Do Tatranské Lomnice zubačkou, busem nebo autem

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

uzavírka stezek 1. 11. – 15. 6.

Základní trasa

Tatranská Lomnica - Velká Svišťovka - Téryho chata - Priečne sedlo - Zbojnická chata - Popradské pleso

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Katka

Dobry den, je povolene na trase stanovat? Rekneme, ze se vydam na trek a bouda je daleko, nebo plna, da se nekde v polovine ulehnout? Nebo je to zakazane? Samozrejme mluvim o plne vybavenosti, jako je sprej na medvedy, pripadne kanistr na jidlo a podobne. Dekuji

Jarda
Katka:

Ahoj, na trase neni povoleno stanovat. Z zadne boudy te nevyhodi, pokud tam prijdes vecer. V pripade plne kapacity te ubytuji na zemi v jidelne. J.

Darina

Dobrý den, na chaty je třeba mít vlastní spacák a karimatku?
Děkuji D.

Vláďa

Trasu je možno započít ve Ždiaru strmým, ale velmi krásným výstupem z Monkové doliny do Širokého sedla v hřebeni Belanských Tater a následným sestupem do Kopského sedla. Odtud je možno sestoupit buď na chatu u Zeleného plesa (bývalá Brnčalka), nebo na krásnou a méně navštěvovanou chatu Plesnivec. Ta je sice trochu stranou, ale cesta k ní je velmi pěkná, takže nevadí, že další den je třeba její část absolvovat v opačném směru, pokud chceme pokračovat na Zelené Pleso a dále. Belanské Tatry potěší zejména ty, kteří mají rádi kytičky, protože jsou formovány z vápence a jejich flora je mnohem pestřejší než flora žulových Vysokých Tater. A je tam méně lidí. Dále je možno si zpestřit trasu výstupem od Zeleného plesa na Jahňačí štít či později výstupem z Polského hrebeně na Východnou Vysokou. Ubytování na Sliezském dome je drahé, mají i noclehárnu, též dost drahou, ale velmi pěknou, ta je ale většinou zabukovaná. Doporučuji si ji zkusit zarezervovat dlouho dopředu, protože dojít až na Popradské pleso je dost daleko a sestoupit dolů do Smokovce či Lomnice jen kvůli noclehu je otrava.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: