Treky

Výstup na osamělý štít Monte Viso

Daleko na jihu se tyčí k italskému nebi osamělý impozantní štít Monte Viso. Jeho pravidelná pyramida je nepřehlédnutelná z mnoha i velmi vzdálených čtyřtisícovek.

Kottické Alpy – Itálie

Typ
Výstup na vrchol, 2-denní
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
2
Vhodné měsíce
srpen, červenec, červen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
3841 m n. m.
Převýšení
2300 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
UIAA II

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Náročnost

Výstup na Monte Viso je víceméně horolezeckou túrou s obtížností II. stupně UIAA /PD/. Nejtěžším místem výstupu je překonání velmi strmého firnového pole. Nutné mačky, cepín a lano pro zajištění. Objektivně největším nebezpečím je však počasí vládnoucí na vrcholu. Díky své výšce a izolované poloze přitahuje hora mraky jak pivo šváby a s denní pravidelností je většinou již po desáté hodině vrchol zahalen v mracích. Sestup je nutné tedy zahájit do této doby. Není nijak výjimečným jevem, že zatímco je všude v okolí Monte Viso krásně slunečno, na vrcholu prší nebo zuří bouře.

Osamělý kolos Monte Viso

V některých materiálech se setkáme s pojmem Monte Viso, jinde zase Monviso. Vrchol sehrál důležitou roli v historii horolezectví. První výstup provedli v r.1861 horští vůdci ze Chamonix – bratři Crozové a Angličané J.W.Jacobs a W.Mathews. Perfektně sehraná dvojka amerických horolezců a sběračů prvovýstupů A.B.Coolidge a Christian Almer /s otcem/ vystoupili 28.7.1881 těžkou severní stěnou přes ledový kuloár /dnes pojmenovaný jako Ghiaccia Coolidge/ o výšce 1300m a sklonu až 50º. Když vezmeme v úvahu, jakým vybavením tehdy horolezci disponovali, jednalo se o prvotřídní výkon. Tato klasická cesta je dnes mnohem nebezpečnější z důvodů zhoršeného stavu ledovce. Normální cesta vede 800m vysokou jižní stěnou.

Možností, jak se k závěrečné cca 2,5 kilometrové pasáži dostat je několik. My jsme vybrali tu od jezera di Castello u stejnojmené vesničky – Castello. Až po informační tabuli „Sentiero Ezio Nicoli“ stoupátekolem potoku Torrente Vallanta. Zde ostře bočíte doprava do sedla mezi vrcholy Guglia delle Forciolline. Odtud cca 1,5 kilometru k první možnosti přespání bivaku Boarelli (2820 m). Od bivaku dále kolem jezera zprava k další možnosti přespání – bivaku Andreotti, který je vzdálen 2km a je ve výšce 3225 metrů, což znamená, že se nachází těsně před závěrečnou technicky nejnáročnější pasáží po hřebeni.

Italské Alpy – západ, Nakladatelství MIRAGO Ostrava

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Jedná se o náročné VHT, takže budete potřebovat téměř vše, co horská výbavá nabízí. Tedy lano, jistící prostředky či helmu. Dále se pak můžou hodit trekové hůlky. Nutností je v létě a na jaře opalovací krém a sluneční brýle.

Přístup na začátek

Přístup do vesnice Castello je možný ze dvou směrů. Buďto z JV od Cunea, anebo ze SV od Francie.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Castello - Bivacco Boarelli - Bivacco Andreotti - Monte Viso

Orientační rozpis po dnech

1. den – Castello – Bivacco Boarelli nebo Bivacco Andreotti

2. den – Bivacco Boarelli nebo Bivacco Andreotti – Monte Viso + sestup

Další možnosti túr v okolí

Vrchol Pane del Zucchero najdeme v blízkosti Monte Viso na francouzské hranici, kde je součástí úžasného krajinného celku přírodního parku Queyras. Pro snadný výstup a parádní výhled často navštěvován. Malý „matterhornek“ vrcholu Pic de Caramantran je v případě této túry již jen jaksi do počtu, při absolvování krásné hřebenovky z vrcholu Pane del Zucchero.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: