Pěšky a po skalách přes vrcholky Dolomit

Pěšky a po skalách přes vrcholky Dolomit

Jen několik set kilometrů na jih od naší hranice si můžete dopřát úchvatné výhledy na skalní vrcholky a strmé stěny italských Dolomit. Toto pohoří je doslova hřištěm pro každého, kdo miluje pobyt v přírodě a vysokohorskou turistiku. Vyrazit můžete jednoduše po svých díky spleti turistických cest, nebo zvolte adrenalinovější variantu v podobě velkého množství zajištěných cest, italským označením via ferrat. My jsme se pěšky a po skalách vydali prozkoumat některé kouty tohoto jedinečného kousku země a nyní vás vezmu s sebou na tuto krásnou cestu.

Na vrcholky přes kovová lana a kramle

Dolomity jsou úžasnou lokalitou pro ty, kteří milují lezení po via ferratách a rádi si dají pořádně do těla. Ale nemusíte být ani velmi zkušení, abyste mohli některé italské zajištěné cesty zlézt, přestože trocha praxe se určitě hodí. V Dolomitech se dá vybírat mezi náročnějšími i začátečnickými trasami přesně podle vašich zkušeností a kondice. Ozkoušet své schopnosti můžete například na via ferratě Rotwand, na kterou se můžete vydat také v rámci ferratového zájezdu do Dolomit.

My se jako první vydáváme na ferratu, která končí na vrcholku Col Rosá a nabízí překrásný výhled do okolní krajiny. K zajištěné cestě nás ale čeká poměrně dlouhý nástup, zejména proto, že se cestou chceme zastavit ještě u vodopádu Cascata di Fanes. Pod vodopádem vede také krátká ferrata, ale i prohlédnutí samotného vodopádu z dálky rozhodně stojí za to a je příjemným zpestřením dne mezi vysušenými skalisky. Kdo se rozhodne i pro absolvování krátké zajištěné cesty, bude nadšený. Moc lezení vás sice nečeká, ale rozhodně se můžete těšit na možnost projít se přímo za vodopádem a pozorovat okolní krajinu přes padající vodní stěnu.

Potom seběhneme o trochu níže a vyrážíme k výstupu na samotný vrchol Col Rosá. Zpočátku je cesta příjemná po široké pěšině mezi jehličnatými stromy a míjíme několik zajímavých vyhlídek. Postupně se cesta zužuje a vydáváme se směrem vzhůru k nástupnímu místu na ferratu. Ta je velmi otevřená a výhledy z ní jsou neuvěřitelné na všechny strany. Poslední úsek už není tak dobře zajištěný, ale stoupáme k vrcholovému kříži a užíváme si naprosto jedinečný rozhled do všech stran. Stačí jeden takový výhled, aby Dolomity dokázaly člověka chytit za srdce.

Ke třem štítům masivu Tre Cime

Dolomity ale rozhodně nemusíte objevovat jen ve ferratovém setu. I my se zatoužili nějaký ten den držet raději při zemi a vyrazili jsme pěšky vzhůru k ikonickým štítům masivu Tre Cime. Na místě už sice potkáte více turistů, na druhou stranu můžete pro počáteční stoupání využít turistický autobus. Díky němu se dostanete k tomu nejzajímavějšímu rychleji a máte možnost podniknout delší výlet přímo v okolí Tre Cime. Kdo má štěstí, uvidí i horolezce, jak se pokoušejí zdolat některou z kolmých stěn.

My jsme se dolů vydali po cestě podél potoka Rienza, který se přímo nabízí k rychlému osvěžení během horkých letních dní. Jakmile seběhneme dolů do údolí, začíná se zase stoupat vzhůru přes menší hřeben. Potom už si můžeme užít široké alpské louky se zelenou trávou, které nás zavedou zpět k silnici, jež se vlní směrem nahoru k Tre Cime. Po cestě dolů se určitě při západu slunce nezapomeňte projít podél jezera Lago di Misurina. Okolní hory se v něm krásně zrcadlí a návštěvu si užijí zejména milovníci fotografování. Využít můžete i služeb místní restaurace, přestože nás zrovna tady italská pizza zrovna nenadchla.

Vrchol Col Rosá nabízí fantastické výhledy na panoramata Dolomit, Itálie.
Vrchol Col Rosá nabízí fantastické výhledy na panoramata Dolomit, Itálie.

V tomto článku je představena jen malá ochutnávka toho, co Dolomity nabízí každému milovníkovi pobytu na čerstvém vzduchu. Turisté i ferratisté si tu najdou mnoho dalších tras, po kterých se mohou vydat objevovat krásy místní přírody. Všechny ale budou mít společné uhrančivé výhledy a unikátní scenérie.

Lákají tě panoramata Dolomit? Na pěší túry a ferraty se v této atraktivní části italských Alp můžeš vydat s CK Mundo.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: