Ferratový přechod Brenty
Treky

Ferratový přechod Brenty

Pohoří Brenta připomíná svými dramatickými sceneriemi a labyrintem skalních věží Dolomity. Přechod Brenty vede po horských chodnících včetně věhlasné Via delle Bocchette. Úžasné scenerie, pohostinnost horských chat a malá technická obtížnost z tohoto horského přechodu činí životní zážitek.

Brenta – Itálie

Typ
4-6 denní, Okruh
Stát
Itálie
Další státy
Itálie
Počet dní
5
Vhodné měsíce
červenec, srpen, září
Délka
28 km
Nejvyšší bod
2913 m n. m.
Převýšení
3500 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany, ferata A, ferata A/B, ferata B, ferata B/C, ferata C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Brenta (italsky Dolomiti di Brenta) je vápencové pohoří ležící v Itálii v provincii Trentino. Horopisně se masiv Brenta neřadí k Dolomitům, i když svou skalnatou hradbou a strmými štíty Dolomity připomíná.

Brentu lze přejít po jednoduchých, ale velmi krásných ferratách ze severu na jih (každá má i své označení, ale souhrnně bývají nazývány Via delle Bocchette) a poté uzavřít okruh zpět na sever (pokud např. necháváte auto v Madonna di Campiglio). Madonna je zároveň ideálním východiskem. Pod lanovkou do Passo Grosté lze za mírný poplatek nechat i zaparkované auto.

Variant přechodu Brenty je víc, v popisu je uveden ten nejvíc osvědčený. Nicméně pokud máte více dní, chcete ušetřit za lanovku nebo si jen Brentu víc užít, lze přechod adekvátně prodloužit (v podstatě i zkrátit), a v případě zhoršení počasí je na trase dostatek únikových variant.

Den 1: Passo del Grosté – Bocca del Tuckett

Start přechodu: Madonna di Campiglio. Lanovkou se nechte vyvézt do sedla Grosté (2442 m) a pak už rovnou zamiřte k první z místních zajištěných cest: Sentiero Alfredo Benini (část Via delle Bocchette). Po ní dojdete až do sedla Bocca del Tuckett (2648 m) a sestoupíte k chatě Tuckett e Sella (2250 m) , kde se dá přenocovat. Noclehy určitě domluvte předem, tato chata bývá zejména o víkendech velmi vytížená (ostatně jako všechny další místní chaty).

Den 2: Bocca del Tuckett – Rifugio Alimonta

Druhý den ráno se musíte vrátit nejdříve ve vlastních šlépějích zpět do sedla (mimochodem není úplně od věci si zejména v červenci vzít s sebou mačky a cepín, obojí právě tady oceníte). Ze sedla se napojíte opět na ferratu Via Bocchette Alte a pokračujete střídavým stoupáním a klesáním na chatu Rifugio Alimonta. Druhý den přechodu se zároveň ocitnete v nejvyšším bodě celého programu (2913 m) pod Cima Brenta (3151 m). Cesta není zajištěná po celé délce, střídají se lezecké a chodecké pasáže. Pokud máte štěstí na počasí, tak jsou výhledy více než dechberoucí. Dejte si jen pozor, abyste při odpoledním sestupu správně odbočili.

K samotné chatě Alimonta vedou dvě cesty. Ta delší je ferratou Oliva Detassis, nekonečnými žebříky a v závěru paradoxně k chatě ještě stoupáte. Pokud už bojujete o minuty, tak se raději držte původního směru do sedla Molveno a tam už budete mít chatu jako na dlani. Před pár lety se k chatě sestupovalo po ledovci, ten je již tak na ústupu, že se připravte spíše na nepříjemnou suť. Rifugio Angelo Alimonta je jediná chata na treku, která je v soukromých rukou. Neuplatníte tu tedy slevu pro členy alpských svazů.

Přechod masivu Brenty po feratách patří k tomu nejúžasnějšímu, co vám může svět zajištěných cest nabídnout.

Den 3: Rifugio Alimonta – Rifugio Pedrotti

Třetí den přechodu je odpočinkový, počítejte tak max. 5 hodin chůze. O co kratší, o to krásnější je celá tato etapa po Via delle Bocchett centrali. Právě odtud pochází ty nejfotogeničtější záběry z celého masivu Brenty. Přírodně vytvořené police, fotogenická věž Guglia, a v poledne odměna ve formě další, krásně položené horské chaty, Rifugio Pedrotti. Po třech namáhavých dnech konečně větší odpočinek, italské espresso a prostor na knihu.

Den 4 a 5: Rifugio Pedrotti – Bocca del Tuckett – Passo del Grostè

Čtvrtý den se začínáte vracet. Po turistické cestě a dále po ferratě Osvaldo Orsi se vyhoupnete do již známého sedla Tuckett a sestoupíte k chatě. Tady to nechám na vašem uvážení. Jestli zde rovnou přenocujete, nebo se hecnete a dojdete až pod lanovku, na chatu Grosté (rovněž chata alpského svazu). Buď budete mít tento den opravdu intenzivně celodenní a pak ten poslední jen sjedete do údolí, nebo zůstanete na chatě Tuckett a k lanovce si potom ještě hodinku pomažete po svých den následující. Obojí má své výhody i nevýhody, zvažte i podle vašeho dalšího programu (odjezd domů, odjezd do jiné části Dolomit atd).

Brenta má nespornou výhodu v tom, že celý přechod si lze opravdu hodně variabilně upravit, prodloužit, změnit. Případně i zkrátit, pokud z Alimonty zamíříte přes Brentei rovnou zpátky na Tuckett (ferata SOSAT). Fantazii se v tomto případě opravdu meze nekladou. Užijte si to!

Ubytování a jídlo

V rámci přechodu se spí na horských chatách. Všude se vaří, rozhodně doporučuji místní italskou polopenzi. V rámci dne není možnost nikde potraviny doplnit, stravování během treku je tak z vlastních zásob.

Potřebné vybavení

ferratový set, helma, sedák, mačky, cepín, záložní lano na skupinu (plus klasika: žďárák, lékárnička…)

Přístup na začátek

autem do sedla, na parkoviště nad Madonnou di Campiglio

Základní trasa

Madonna di Campiglio - Rifugio Tuckett - Rifugio Alimonta - Rifugio Pedrotti - Rifugio Tuckett - Madonna di Campiglio

Další možnosti túr v okolí

Masiv lze přejít i po turistických cestách.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Zuzka

Doporučuji z rif. Pedrotti (zde nutná rezervace) jít na rif. Dodici Apostoli, další den na rif. Tuckett (zde nutná rezervace) a poslední den sejít kolem vodopádů ve Vallesinelle. Vodu jsme pili všude z kohoutku a ok. Sebou všude vložku do spacáku! Na pantofle se sice ptají, ale všude jsou k dispozici, není třeba nosit. Rozdíl mezi svazovými a nesvazovými rifugii je 20E při polopenzi. Na Pedrotti už mají opravdu málo vody, takže sprcha není možná. Ledovce jsou výrazně menší, takže mačky ani nesmeky netřeba. V srpnu klasické horké počasí, zážitek opravdu fantastický!

Veronika

Chata Grosté podle všeho neposkytuje žádné slevy pro alpský svaz. Právě jsem si dělala rezervaci a ptala se na Alpenverai a odpověděli, že žádné slwvy neposkytují.

Jasana
Veronika:

Veroniko, předpokládám, že jste dělala přechod Brenty. Jak to bylo se sněhem?
Jedeme začátkem července a balíme úsporně, takže nechceme tahat mačky, pokud to nebude nutné. Díky za info

Veronika
Jasana:

Omlouvám se za pozdní odpověď. My teprve za dva týdny vyrazíme. Rezervovala jsem chaty už v dubnu.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: