Dobrodružná turistika přes Priečne Sedlo
Treky

Dobrodružná turistika přes Priečne Sedlo

Dvě studené doliny, dvě turistické chaty, výhled na dva nejznámější tatranské vrcholy a jedno horské sedlo. Takto by se dala shrnout túra z Téryho chaty na Zbojnickou přes Priečne Sedlo, jedna z nejnáročnějších turistických tras ve Vysokých Tatrách.

Vysoké Tatry – Slovensko

Typ
1-denní, Okruh
Stát
Slovensko
Další státy
Slovensko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
21 km
Nejvyšší bod
2352 m n. m.
Převýšení
1400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vysoké Tatry jsou často označovány za nejmenší velehory světa a nabízí nespočet možností pro lezení a turistiku. Většina vrcholů je však dostupná pouze za doprovodu horského vůdce nebo pro registrované lezce. Pouze na 9 z nich se může člověk ze slovenské strany vypravit po normální turistické značce. My se dnes nevypravíme na vrchol, ale jen do sedla, a i přesto si užijeme nádherné vrcholy, lezení po řetězech a občerstvení na horských chatách.

Nástup na Hrebienok

Okružní trasa přes Priečne Sedlo začíná ve Starém Smokovci, dnešním tatranském centru dění. Ať už pěšky po zelené nebo pozemní lanovou dráhou se vydejte na Hrebienok. Sice 12 eur za obousměrný lístek na lanovku není málo, ale na druhou stranu si člověk ušetří 250 výškových metrů a relativně nudnou chůzi skrz pozůstatky lesa. Na Hrebienku máte počáteční nástup za sebou a můžete si začít užívat tu pravou turistiku.

Pozemní lanová dráha Starý Smokovec – Hrebienok, dobrodružná turistika přes Priečne Sedlo
Pozemní lanová dráha Starý Smokovec – Hrebienok, dobrodružná turistika přes Priečne Sedlo

Skrz Malou Studenou dolinu k Téryho chatě

Od horní stanice lanovky vyrazte po červené k Rázcestie pri Zamkovského chate. Pohodlný chodník vede nejprve po vrstevnici a nad Rainerovou chatou začne mírně stoupat. Po chvilce narazíte na Obrovský vodopád, který určitě stojí za vyfocení. U rozcestníku pod Zamkovského chatou odbočíme z Tatranské magistrály na zelenou značku a začneme stoupat Malou Studenou dolinou. Zelená značka se po celou dobu vine podél Malého Studeného potoka. Asi kilometr za Zamkovského chatou se člověk dostane ven z lesa a může si užívat chůzi sevřenou dolinou. Za cca 1,5 h stoupání dorazíte k Téryho chatě. Turistická chata zde stojí od roku 1899 a s nadmořskou výškou 2012 m je druhou nejvýše položenou chatou ve Vysokých Tatrách.

Téryho chata, dobrodružná turistika přes Priečne Sedlo
Téryho chata, dobrodružná turistika přes Priečne Sedlo

Nejnáročnější pasáž

Až si dáte Hořec nebo Tatranský čaj na kuráž, následujte zelenou/žlutou značku. Mezi Spišskými plesy projdete k rozcestí pod Sedielkom, kde se značky rozdělují, a my budeme pokračovat po žluté. Po cca čtvrt hodince šlapání vás čeká nejdobrodružnější část dnešního dne, a taky to, proč tady dneska jsme. Řetězy na Priečné Sedlo. Právě závěrečná pasáž do sedla dělá tuto turistiku jednou z nejnáročnějších v Tatrách. Zhruba půl hodinka „lezení“ je samozřejmě adrenalinovou zábavou, ale je dobré být opatrný a občas se ujistit, jestli jsou řetězy dobře uchyceny. Od roku 2013 je tato stezka obousměrná, a tak je také třeba kontrolovat, zda zrovna někdo nesestupuje proti vám, pro případ nějakých uvolněných kamenů. Turistika je však technicky jednodušší v našem směru, takže většina lidí bude absolvovat túru s vámi, nikoli proti vám. Tip: nově vede do Priečného Sedla také krátká ferrata (A/B).

Spišské plesa, dobrodružná turistika přes Priečne Sedlo
Spišské plesa, dobrodružná turistika přes Priečne Sedlo

Euforie v Priečném sedle

V Priečném sedle (2352 m) máme veškeré dnešní stoupání za sebou a můžeme si konečně užívat výhledy na Gerlachovský a Lomnický štít, dva nejznámější tatranské vrcholy. Pro sestup pokračujeme kousek dolů po řetězech, a pak traverzujeme pořád po žluté značce, která nás úbočím Javorového štítu přivede k další možnosti občerstvení – Zbojnické chatě.

Sestup okolo Zbojnické chaty

Zbojnická chata je podobně jako předchozí také otevřena celoročně, takže můžete počítat s pauzou na drink nebo úkrytem před špatným počasím. Dá se odsud vyrazit další adrenalinovou trasou na Východnou Vysokou, ale to si necháme na příště a místo toho budeme pokračovat v sestupu. Tentokrát po modré Veľkou Studenou dolinou, která nás po dvou hodinách přivede nad Rainerovu chatu, kde už jsme dnes byli. Nyní už je to jen asi 20 min na Hrebienok, ze kterého seběhneme do Smokovce. Využít můžete také pozemní lanovku nebo sjezd na půjčených koloběžkách, které jsou příjemným zakončením dne.

Rozhodnete-li se absolvovat celou trasu bez dopomoci lanovky a koloběžek, pak vás čeká 21 km s převýšením okolo 1400 m. Orientační čas je 9,5 h, záleží však na vaší kondici, posezení na chatách i rychlosti na řetězech. Ve vytížených dnech se tady totiž mohou tvořit fronty. Vzhledem k náročnosti a exponovaným úsekům je túra vhodná jen pro zdatné turisty a je dobré si vybrat den s pěkným počasím.

Zbojnická chata, dobrodružná turistika přes Priečne Sedlo
Zbojnická chata, dobrodružná turistika přes Priečne Sedlo

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

I když se jedná o jednu z nejnáročnějších turistických tras v Tatrách, tak není potřeba žádné speciální vybavení. Pokud se rozhodnete pro ferratu, pak je třeba mít klasické vybavení na ferraty. V létě je také dobré počítat s odpoledními bouřkovými přeháňkami.

Přístup na začátek

Do Starého Smokovce se dostanete autem, autobusem nebo električkou (TEŽ). Nachází se zde železniční uzel, takže zde dojedete přímým spojem z Popradu, Štrbského plesa nebo Tatranské Lomnice. Na Hrebienok vede pozemní lanová dráha.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Od 1. 11. do 14. 6. probíhá uzavírka trasy z Téryho chaty přes Priečne sedlo k Zbojnické chatě.

Základní trasa

Starý Smokovec - Hrebienok - Téryho chata - Priečne sedlo - Zbojnická chata - Hrebienok - Starý Smokovec

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: