Adršpach, Teplické skály a Broumovské stěny: trek pískovcovými skalními městy
Treky

Adršpach, Teplické skály a Broumovské stěny: trek pískovcovými skalními městy

Trasa Severní stezky Via Czechia vede unikátními pískovcovými skalami Broumovska: přes Adršpach, Teplické skalní město i po hřebeni Broumovských stěn a těsně míjí i nejvyšší části polských Stolových hor. Celý čtyřdenní přechod ukazuje to nejlepší z Broumovska.

Broumovská vrchovina – Česko

Typ
4-6 denní
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Délka
93 km
Nejvyšší bod
780 m n. m.
Převýšení
2660 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Broumovská vrchovina

Dřívější název Broumovska Sudetské mezihoří dobře vystihuje jeho polohu vklíněnou mezi Krkonoše a Orlické hory. Broumovská vrchovina sousedí i s dalšími pohořími, na severovýchodě jsou to polské Soví hory (Góry Sowie) a na jihu polské Stolové hory (Góry Stołowe). Je to kraj pískovcových skalních měst, stolových hor a barokních památek. Najdete tu největší a nejčlenitější skalní město střední Evropy, Adršpašsko-teplické skály, ale také spoustu dalších, mnohem méně známých skalních měst – například stolovou horu Ostaš, Kočičí skály, Jiráskovy skály (Bišík) nebo Broumovské stěny.

Velkou část Broumovské vrchoviny pokrývá chráněná krajinná oblast Broumovsko, která byla vyhlášena roku 1991. Kromě pískovcových skalních měst jsou předmětem ochrany bohaté zásoby podzemní vody v Polické křídové pánvi, lidová architektura nebo četné barokní a církevní památky. Nejvyšší horou Broumovské vrchoviny je Královecký Špičák, ležící ve Vraních horách.

Turistika

Jakousi cestu do minulosti představují pískovcem dlážděné stezky budované broumovskými benediktiny již od 18. století jako lesní přístupové komunikace. Poslední fragmenty těchto unikátních staveb se zachovaly v Broumovských stěnách v nejstrmějších úsecích lesních cest. Najdete je například mezi kaplí na Hvězdě a vrcholem Hejšovina, kudy od konce 19. století vede nejstarší značená turistická stezka Broumovska.

Rovněž sousedící polský národní park Stolové hory patří turisticky atraktivním oblastem. Zatímco pro Poláky jde o velmi oblíbenou oblast, pro našince zatím tento kraj pískovcových hor, labyrintů a skalních měst čeká na své „objevení“. Nejvyšším vrcholem Stolových hor je 919 metrů vysoká Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki), která drží primát nejvyššího pískovcového vrcholu střední Evropy.

Severní stezka Via Czechia

Trasa Severní stezky vede přes celou Broumovskou vrchovinu, a to rozhodně nikoli nejpřímější cestou. Naopak, ve snaze spojit co nejvíce zajímavých míst se klikatí jako had mezi pískovcovými skalami a těsně se přibližuje i k nejvyšší části Stolových hor. Stezka přes Broumovsko začíná v Trutnově, na pomezí Krkonoš a Broumovské vrchoviny, vede přes Jestřebí hory do Radvanic, kde vstupuje do CHKO Broumovsko. Tady prochází nejzajímavějšími skalními městy, kterými jsou Adršpašsko-teplické skály, Jiráskovy skály, Kočičí skály, Ostaš a Broumovské stěny. Následně Severní stezka krátce prochází v blízkosti Bludných skal ve Stolových horách a sestupuje do Hronova, odkud po Jiráskově cestě vede do Náchoda a na nedaleký Dobrošov. Úsek přes Broumovskou vrchovinu měří celkem 93 kilometrů a je rozdělen na čtyři dny pěšího putování.

Cyklistická varianta

Krajina Broumovské vrchoviny nabízí pro cyklisty spoustu možností, je však třeba mít na paměti, že stezky ve skalních městech a jejich blízkosti jsou často pro kola nesjízdné, příliš strmé, nebo dokonce pro cyklisty uzavřené. Je tedy lepší kolo odložit u vstupu do skal a skalní oblast si projít pěšky.

Podrobné informace v knize Severní stezka – Českem od západu k východu, vybavit se můžeš i Vandrovníkem.

Mapy ke stažení, gpx soubory nebo PDF itinerář najdeš na webu www.viaczechia.cz. Podrobný itinerář nalezneš zde.

Ubytování a jídlo

Ubytování pod střechou minimálně každých 20-25 km, potraviny možno doplňovat průběžně.

Doporučené ubytování:
Hvězda – Chata Hvězda
Machovská Lhota – penzion U Lidmanů
Dobrošov – Jiráskova chata

Základní trasa

Trutnov - Dobrošov

Orientační rozpis po dnech

Trutnov – Adršpach 24,80 km
Adršpach – Hvězda 24,70 km
Hvězda – Machovská Lhota 18,20 km
Machovská Lhota – Dobrošov 25,00 km

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: