Bezručovo údolí

Bezručovo údolí

Jedno z nejdelších údolí v Krušných horách (je dlouhé 13 km) vytvořila říčka Chomutovka. Nadmořská výška údolí se pohybuje v rozmezí 380 – 850 m.

V roce 2002 tu byl na rozloze cca 6 500 ha vyhlášen Přírodní park Bezručovo údolí. Do něho patří dvě přírodní rezervaceNovodomské rašeliniště a Buky nad Kameničkou, a přírodní památka Krásná Lípa.

Údolí, které původně neslo název Grundthal, se již v 19. století stalo vyhledávaným místem pro nedělní vycházky, později i rušnou turistickou stezkou. O její propagaci se zasloužili členové Krušnohorského spolku (Erzgebirgsverein), v jehož čele stál předseda a spoluzakladatel spolku Alois Schmidt. S rozvojem turistiky v údolí postupně vyrůstaly výletní hostince a další turistická zařízení. První hostinec vznikl roku 1844 hned na začátku údolí a jeho provozovatelem byl majitel továrny na hřebíky Franz Heeg.

Jeho poměrně rozlehlou továrnu na začátku dnešního Bezručova údolí dnes připomíná pouze zrekonstruovaná budova současné kavárny u areálu rekreačního centra Hřebíkárna. Tři Dolské mlýny stojící na břehu Chomutovky lákaly turisty do svých restaurací a nabízely i ubytování. První mlýn stál osamocen, kdežto na Druhém mlýnu bývala kromě domů i myslivna a turistická ubytovna. Nejdále v údolí, na soutoku Chomutovky, Kameničky a Křimovského potoka, byla již počátkem 17. století postavena pila, která později sloužila jako turistický hotel, tj. Třetí Dolský mlýn.

Roku 1895 předseda turistického spolku Alois Schmidt tragicky zahynul na hoře Triglav a rok po jeho smrti byl v blízkosti Prvního mlýna odhalen k uctění památky Prof. Aloise Schmidta mohutný pomník ve tvaru mohyly od místního sochaře Günzla.

V roce 1899 byla zahájena výstavba přehrady Kamenička, při níž byla podél Chomutovky vybudována silnice a všechny tři mlýny tehdy sloužily již jen jako občerstvení pro turisty. Téměř na úplném konci Bezručova údolí vznikl roku 1912 ještě jeden ubytovací objekt pro turisty, dnes známý pod názvem Tišina. Později byla budova využívána zčásti pro potřeby lesního úřadu, zbytek jako nouzová noclehárna pro turisty.

15. září 1946 byl Grundtal přejmenován na žádost Poštovního úřadu v Chomutově na Bezručovo údolí a zároveň došlo k slavnostnímu odhalení pomníku Petra Bezruče (na původní Schmidtovu mohylu byla upevněna nová deska). V roce 1953 začala výstavba Křimovské přehrady a tehdy se Třetí mlýn stal ubytovnou pro dělníky pracující na přehradě. To mělo za následek, že na počátku šedesátých let se mlýn již nacházel v devastovaném stavu. V roce 1964 sice došlo k jeho celkové rekonstrukci, ale na počátku devadesátých let minulého století byl uzavřen a později byl zbořen.

V současné době oba zbývající Dolské mlýny slouží návštěvníkům jako ubytovací zařízení s restaurací, u Prvního mlýna je u silnice umístěna pamětní deska spisovatele Petra Bezruče, po němž je údolí pojmenováno.

Přístup

Po modré turistické značce od chomutovského nádraží proti proudu Chomutovky. Další možností je využití vlakového spojení z Chomutova do Křimova a odtud po žluté značce kolem vodní nádrže Křimov k bývalému Třetímu mlýnu, kde se připojí modrá značka od přehrady Kamenička. Celá trasa do až Chomutova je dlouhá asi 13 km.

Trasa z Hory Sv. Šebestiána / údolím do Chomutova měří asi 23 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: