Hrad Nové Hrady

Hrad Nové Hrady

Původně gotický hrad byl založen kolem poloviny 13. století na ostrohu nad říčkou Stropnicí jako strážní hrad nedaleko místa, kde obchodní stezka (tzv. Vitorazská) překračovala zemskou hranici. Majitelé byli Vítkovci, pak Rožmberkové a Švamberkové.

V průběhu let byl několikrát dobyt a vypálen, v 16. století byl silně poškozen při po požáru, pak výbuchem střelného prachu a v roce 1590 dokonce poměrně silným zemětřesením. A také byl přestavován – nejdříve renesančně koncem 16. století, pak barokně na konci 18. století.

Roku 1619 panství i s hradem získal od císaře Ferdinanda II. císařský generál Karel Bonaventura Buquoy, jehož rodu patřily Nové Hrady až do konce 2. světové války. Pak byl jejich majetek zkonfiskován.

Od roku 1965 byla v části hradu zřízena expozice skla, zaměřená na produkty novohradských skláren, ve zbytku objektu byly byty a sídlila tu také lidová škola umění a kulturní středisko. Od roku 1988 se uskutečnila rozsáhlá rekonstrukce hradu, který je nyní přístupný veřejnosti. Je zde mj. expozice věnovaná historii rodu Buquoyů.

Z bývalého opevnění se dochoval hradní příkop, který je po opravách otevřen veřejnosti. Zajímavostí je, že je jedním z nejhlubších zděných suchých příkopů v České republice. Dalším unikátem je hradní studna na nádvoří, která se řadí k nejhlubším středověkým studnám na hradech v jižních Čechách.

Přístup:

Nové Hrady leží asi 30 km JV od Českých Budějovic, hrad se nachází asi 400 m západně od náměstí Republiky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: