Železniční zastávka Kaproun

Železniční zastávka Kaproun

Lesní železniční zastávka Kaproun, která leží na trase úzkokolejky mezi Jindřichovým Hradcem a Novou Bystřicí, získala v roce 2011 zvláštní cenu v každoroční soutěži o nejkrásnější nádraží u nás.

Porota tehdy ocenila hlavně nevšední řešení stanice, kterou si oblíbili nejen cimrmanologové, ale i běžní turisté. Skutečná zastávka pro nedalekou obec Kaproun vznikla již v roce 1930, kdy tady zastavily první motorové vlaky.

Podle legendy tudy v roce 1900 cestoval Jára Cimrman vlakem z Vídně do Prahy na premiéru své hry Němý Bobeš, ale protože neměl jízdenku, byl průvodčím z vlaku vysazen. Cimrman se zlobil a křičel zajíždějícím vlakem: „To je vrchol!“ Z tohoto důvodu je dnes na zastávce Kaproun přes léto umístěna vrcholová kniha. Místo, kde musel Cimrman z vlaku vystoupit, uctili členové Divadla Járy Cimrmana tak, že sem umístili pamětní desku.

Kromě jiného tu byl objeven i otisk ležícího fiktivního vynálezce Járy Cimrmana, podle nějž byl proveden betonový odlitek. Postupně se zastávka dostala nejen do povědomí cimrmanologů, ale i do bedekrů a na internet. U kolejí na stanici je mohyla z kamenů, která se neustále zvětšuje – lidé sem nosí větší či menší kameny. Za mé návštěvy na této stanici nikdo nenastupoval, ani nevystupoval, přesto vlak zastavil, aby cestující mohli položit další kámen na mohylu.

Přístup:

Buď vlakem (http://jhmd.cz./aktuality/informace-o-novem-jizdnim-radu) nebo pěšky z obce Kaproun (cca 20 km JV od Jindřichova Hradce) po zelené značce – necelý 1 km. Obcí vedou i dvě cyklostezky (1116 a 1241).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: