Peršlák a nejsevernější místo Rakouska

Peršlák a nejsevernější místo Rakouska

V blízkosti státní hranice s Rakouskem stojí osamocená budova – Lesní hotel Peršlák.

Historie místa je ale bohatá – v druhé polovině 14. století tu mniši založili Novomlýnský rybník a v roce 1419 se prý tady ve mlýně ukrýval Jan Žižka. Na jihu od rybníka bývala vesnice až do roku 1953 – po odsunu Němců ale byly všechny objekty zlikvidovány, protože byly příliš blízko státní hranice. Zůstala jen budova (dnešní hotel), vystavěná ve dvacátých letech minulého století, kterou původně využívala finanční stráž ČR.

Za druhé světové války zde bydleli němečtí vojáci a pak i děti z nacistických mládežnických organizací. Po roce 1945 se sem zase nastěhovala finanční stráž a od roku 1951 pak pohraniční stráž. Po roce 1990 tento objekt koupila soukromá osoba a stavba byla zrekonstruovaná na hotel.

Od hotelu vede zelená značka směrem ke státní hranici a po úzké pěšince směřuje přes vodní tok, který tvoří státní hranici, k patníku VI/29 – to je nejsevernější bod Rakouska. Není to tak dlouho, co tu byl ještě dobře znatelný pruh s rostoucími mladými stromky – dřívější pásmo s pískem, ve kterém by byly vidět stopy narušitelů hranice.

Přístup:

Z Nového Vojířova (asi 4 km západně od Nové Bystřice) po cyklotrase 32 k hotelu Pešlák, odtud po zelené značce k nejsevernějšímu místu Rakouska – celkem cca 3 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: