HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Mimoúrovňové křížení dvou železničních tratí

Mimoúrovňové křížení dvou železničních tratí

V obci Zákolany je možné spatřit jednu zajímavost – mimoúrovňově (bez kolejového spojení) se tu kříží dvě trati: železniční trať Hostivice – Podlešín a Kralupy – Kladno.

První jmenovaná s č. 121 je jednokolejná a provoz byl na ni zahájen již v roce 1873. V současné době je tu provozována pouze nákladní doprava pro vlaky s leteckým benzinem, které jsou pomocí vleček napojeny na zázemí pražského letiště. Výjimkou je letní sezóna, kdy tudy jezdí o víkendech tzv. cyklovlaky z pražského Masarykova nádraží do Slaného.

Trať Kralupy nad Vltavou – Kladno má č. 093 a původně měla být dvoukolejná. Pravidelný provoz tu byl od roku 1856 a původní záměr byl využít trať k dopravě uhlí a železa.

Zákolany jsou jedním z mála míst u nás, kde se mimoúrovňově kříží železniční tratě. Dalším místem je např. Janov u Rakovníka nebo Chrášťany u Rakovníka.

Přístup:

Obec Zákolany leží asi 8 km JZ od Kralup nad Vltavou, resp. 18 km východně od Kladna. Křížení tratí je poblíž návsi, kde je kromě sochy A. Zápotockého i poměrně zajímavý „rozcestník“ – viz foto. Obcí prochází červená značka z Kralup nad Vltavou přes Budeč na hrad Okoř a cyklostezka 077.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: