Tři výstupy na relativně utajené švýcarské vrcholy

Tři výstupy na relativně utajené švýcarské vrcholy

Plánujete výlet nebo dovolenou a chtěli byste ho trochu ozvláštnit? Vyjet z běžně zajetých kolejí, respektive tras a cest, za kterými jezdí každý? Pak by následující tři tipy mohly být tím pravým, co ve švýcarských horách podniknout.

Většina lidí má potřebu při své první návštěvě dané země/oblasti vždy navštívit to nejvyšší, největší, nejkrásnější apod. Ale ne každý to vnímá stejně. Jinak řečeno, jste ti, kteří vidí přidanou hodnotou v tichu a nerušeném vnímání přírody? Spokojíte se až s třináctou nejvyšší horou a sedmnáctým nejhlubším jezerem, protože máte priority poskládané jinak?

Následující tři vrcholy nejsou žádným tajemstvím a lhali bychom, kdybychom tvrdili, že na nich stálo jen pár lidí a pokud se rozhodnete pro výstup na ně nepotkáte živou duši. To určitě ne. Ale přeci jen jsou trochu na periférii Matterhornů, Eigerů či Mnichů.

Feratou na Piz Trovat (3146 m n. m.)

Výchozím bodem je spodní stanice lanovky Diavolezza. Lanovka vás vyveze o necelých 900 výškových metrů až do nadmořské výšky 2978 m. Odtud po modře značené cestě půjdete 30 minut lehkým, mírně klesajícím terénem k nástupu na samotnou feratu.

Ferrata na Piz Trovat není jen jedna, ale jsou rovnou dvě. Můžete si tady zvolit, kterou cestou se vydáte. Kromě středně těžké cesty označované obtížností C, je tu i alternativní cesta pro zkušené horolezce, která získala hodnocení obtížnosti E. Je tedy vhodná pouze pro opravdu zdatné jedince. Třicetimetrový převislý, vysoce exponovaný úsek není zkrátka pro každého. Obě cesty trvají dvě hodiny.

Vydáte-li se tou lehčí variantou, dočkáte se milého překvapení. V nadmořské výšce 3050 m se před vámi objeví propast nad ledovcem, nad kterou vede visutý nepálský most. Po jeho přejití a překonání dalšího sta výškových metrů, se po skvěle zajištěných úsecích s lany a kramlemi dostanete na vrchol Piz Trovats prvotřídním výhledem!

Celou túru můžete jít také pěkně po svých s přespáním na chatě Berghaus Diavolezza. Parametry túry budou pak 13 km, 1500 m převýšení.

Zuby jihy – Dent du Midi (3257 m n. m.)

Jediný turisticky přístupný je nejzápadnější a nejvyšší zub, tedy Haute Cime. Vystupuje se na něj po jižním hřebenu. Pro výstup je dobré si vymezit dva dny, protože se jedná o alpskou túru, která patří mezi ty delší (převýšení skoro 2000 metrů).

V prvé řadě se musíte dostat do vesničky Champéry, která má jen něco málo přes tisíc obyvatel a leží v nadmořské výšce 1055 metrů. Pokud pojedete autem, tak pokračujte až k hotelu Grand Paradis. Tady můžete zaparkovat auto a pokračovat po stezce k horské chatě La Cabane de Susanfe (2 102 m n. m. ). Cesta k chatě vede nenáročným terénem a zabere asi tři hodiny. Na Susanfe se doporučuje přespat a pokračovat až další den, protože výstup je opravdu dlouhý. Navíc je chata blízko soutěsky mezi Dents du MidiDents Blanches, proto stojí za to se tu zdržet.

Další den zamíříte do sedla „Col de Susanfe“, které leží v nadmořské výšce 2494 metrů. Z tohoto místa je to k vrcholu ještě asi dvě hodiny po úzké cestičce, která vede suťoviskem a po čase se stáčí doleva pod hřeben. Podloží pro výstup nic moc, ale když se sestupuje, tak to frčí. Poslední metry už vás bude ve výstupu motivovat viditelný a výrazný vrchol Haute Cime.

Za krásnými výhledy na Uri Rostock (2928 m n. m.)

Trasa začíná v St. Jakobu, odkud po značené trase č. 21 vede nejprve údolím dál po silnici, poté v Chimibodenu zatáčí doleva lesní cestou, odkud už vede mírné stoupání až do Biwaldalpu. Dále trasa vede relativně po vrstevnici přes Hangbaum a poté mírné stoupání do Gitschenhörenlihütte. Z této chatky je pak možné vybrat si dvě různé trasy, jednu víc lezeckou napřímo, místy je k dispozici jištění a nebo pro začátečníky trasu kolem a následně hřebenovkou až na Uri Rotstock. Nahoře je výhled na jezero Urner See a za dobrého počasí i na Jungfrau.

Cesta zpět vede po trase č.17 opačnou stranou hory, je možné si jí prodloužit o výstup na Gitschen (2 540 m n. m.) pokud odbočíte na trasu č.18. Výstup na Gitschen je poměrně kamenitý s náročnějšími úseky zpět pak přes Oberberg a Sietisflue, kde je možno se napojit na původní cestu a sejít do údolí a Isenthalu nebo po hřebeni přes Schartihöreli a Hoch Flue až do Isletenu.

Pokud si vyberete normální trasu, cesta pokračuje dál po vrstevnici trasou č.17 do Musenalpu, odkud je možno sjet lanovkou nebo sejít do údolí a přes Chli Bergli do Ienthalu na autobus.

Pokud vás zajímá detailnější popis výstupu na Piz Trovat, Dents du Midi či Uri Rostock, zavítejte do našeho katalogu treků, který čítá více než 800 tipů.

Švýcarsko

Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete zdarma objednat poštou brožury. Nezapomeňte sdílet Vaše zážitky ze Švýcarska a akcí Switzerland Tourism na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko – ty nejzajímavější fotografie budou uveřejněny v nadcházejícím vydání tištěného magazínu SWISSmag.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: