Tipy na nejlepší outdoorové dobrodružství pro rok 2021

Tipy na nejlepší outdoorové dobrodružství pro rok 2021

Také si kladete do nového roku předsevzetí? Nebo radši jako my poctivě zapisujete nápady a inspiraci na další outdoorová dobrodružství? Tipy od redakce Světa outdooru na nejlepší outdoorová dobrodružství pro rok 2021!

1. Dent du Géant: Čtyřtisícová jehla s výhledem na Mont Blanc

Ačkoliv jsem túru na Obrovský zub v masivu Mont Blancu absolvoval před více jak pěti lety, tak ve mě tento výstup neustále rezonuje. 

Výstup na Dent du Géant přes Burgenerovy plotny je komplexní vysokohorskou túrou, která vyžaduje pohyb po ledovci i lezení v horách. Túra začíná na chatě Torino na italské straně masivu, odkud přes ledovcové plato lze zahlédnout čnějící skalní zub.

Obtížnost nástup pod JZ stěnu, kde začíná „normálka“ má s přibývající nadmořskou výškou vzestupnou tendenci. Samotná cesta vede v krásné kompaktní skále přes plotny a kolmé pasáže. Odměnou na výstup je kruhový výhled po masivu a do východní stěny Mont Blancu. Máte-li dostatek zkušeností a odvahy na zvládnutí túry s hodnocením AD+, tak směle do toho.

Jakub Larysz, šéfredaktor časopisu Svět outdooru

Mont Blanc z výstupu na Dent du Géant.
Mont Blanc z výstupu na Dent du Géant.

2. Kompletní přelez hřebene Suchých skal

Touha je zázrak, kámo, zázrak!

Nic není dost velkej cíl … Aby ses nepokusil! Aby ses třeba nepokusil o přelezení pravděpodobně nejdelšího skalního hřebene v Česku. Pouze na jediném místě v Česku můžeš zažít takto jedinečnou horolezeckou túru! Jedná se sice o lezecky relativně lehkou, avšak technicky náročnější túru, která vede celým hřebenem Suchých skal. Lezecký pohyb je v krásně exponovaném terénu. Měl bys zvládnout, kámo, několik slanění a slezání. Túra se ti odmění výhledy na Malou skálu, Frýdštejn, Ještěd, Krkonoše a třeba i Trosky.

Začíná se na Vlajkové věži. To je ta převislá věž! Nemusíš se však bát, protože se nastupuje obvykle z té přívětivější strany. Na některých věžičkách či místech je sotva místo pro nohy u sebe. Je to parádní pocit! Nebo ne?

Přes Bílou, Hladkou Alabastrovou či Nosatou věž se dostaneš až k mohutné Sokolí věži. I tu postupně přelezeš a přejdeš. Střední věž. Z ní tě čeká dlouhé slanění až do průchodu mezi věžemi. Na Hlavní věž se dostaneš komínem a pěknou stěnkou. Opět na koni! To nejtěžší tě teprve čeká!

Vzdušné slanění. A dál po úzkém hřebeni až k věži Rozpěrného komína. Aby byl přechod kompletní, utíkej ještě na poslední věž v hřebeni – Babu. Teprve tady si podej ruce a je hotovo! 

Potřebovat budeš 5 – 10 hodin času, minimálně 40m lano, nějakej vercajk, helmu a touhu. Protože touha je zázrak, kámo, zázrak!

Vojtěch Watt Dvořák, horský vůdce IFMGA/UIAGM a šéf testovacího týmu Světa outdooru

Vojta pro všechny milovníky lezení připravil na svém blogu zdarma ke stažení PDF průvodce Nejnej Sušky po nejlepších lezeckých cestách na Suchých skalách.

Kompletní přelez hřebene Suchých skal
Kompletní přelez hřebene Suchých skal

3. Sněžnicový přechod Raxalpe

Zimní hory jsou úchvatně krásné a zároveň se soumrakem ukazují svou drsnou mrazivou tvář. Obojí si při přechodu mírně zvlněné vápencové náhorní plošiny Rax v rakouských Alpách užijete dosyta.

Pohoří Raxalpe, ležící 70 km jihozápadně od Vídně, je pro našince ideální pro víkendový výlet a není divu, že patří k oblíbeným cílům milovníků pěší turistiky, skalního lezení nebo ferat. Terén nenáročný na velká převýšení nahrává vícedenním přechodům planiny v létě i v zimě. Třešničkou na dortu je pak výstup na nejvyšší vrchol Heukuppe (2007 m) a zkouškou odvahy a vybavení mrazivý bivak ve winterraumu. Trasu pro pohodový dvoudenní přechod Raxalpe na sněžnicích najdeš v našem katalogu horských túr.

Natálie Kohoutková, redaktorka SvetOutdooru.cz

Raxalpe, rakouské Alpy
Raxalpe, rakouské Alpy

4. Do hor s nádechem historie

Oblast kolem jezera Lago di Misurina je outdoorovým příznivcům velmi dobře známá. Tentokrát bych doporučil odvrátit zrak od klasických destinací typu Tre Cime di Lavaredo nebo Monte Piano. Od jezera Misurina během pár minut dorazíte pod masiv Monte Popena Basso. Tato oblast byla oblíbeným tréninkovým místem proslulého horolezce Emilia Comiciho. Doporučuji např. vícedélkovou cestu Mazzorana 4+, na kterou vám bude stačit sada expresek a základní friendy. Ze štandů cesty je nádherný výhled na jezero Misurina a všechny známé horské vrcholy oblasti. Jak se asi cítili vojáci, kteří v těchto místech bojovali v 1. světové válce? 

Martin Slezáček, tester Světa outdooru

Další informace a topo najdeš na www.bergwelten.com

Mazzorana 4+, Oblast kolem jezera Lago di Misurina
Mazzorana 4+, Oblast kolem jezera Lago di Misurina

5. Poetická Vysočina

Od té doby, co jsem máma, se má horská dobrodružství trošku zmírnila, ale často je o to intenzivněji prožívám a mnohem více se věnuji výletům po Česku. Dneska mám pro vás proto spíše krásný pohodový tip pro každého. Každý rok trávím minimálně několik dní na Vysočině a pokaždé se hrozně dojímám, jak je tam krásně a minimum lidí. Kempovat doporučuji přímo na Luckém vrchu s nádherným výhledem, ráno si běžte zaběhat do okolí a vsadím se, že v polích a lesích tu téměř nikoho nepotkáte.

Vezměte si lezecký matroš a užijte si pohody na legendárním Dráteníku a krásně znavení si odpočiňte na louce u Monumentu Radka Jaroše, na oběd si dejte něco v Hospodě u Kosků a kávu k Kavárně Hofer. Méně lidí s lanem pak potkáte na mých oblíbených Čtyřech palicích a Devíti skalách!

Katka Petríková, šéfredaktorka HedvabnaStezka.cz

Na Vysočinu se vypravte za lezením
Na Vysočinu se vypravte za lezením

Další inspiraci najdeš v článcích 10 nejkrásnějších světových treků nebo TOP 7 treků v Evropě

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: