Telemarková výbava se radikálně změnila

Telemarková výbava se radikálně změnila

Telemark byl ještě před pár lety na horských svazích k vidění zcela výjimečně. V uplynulém desetiletí se však začal navracet do hor a dnes díky technologickému pokroku oslovuje stále rostoucí skupinu lyžařů. Jen málokterá lyžařská výbava se může pochlubit tak pestrou škálou technických řešení a množstvím revolučních změn…

Telemark byl ještě před pár lety k vidění na horských svazích zcela výjimečně. V uplynulém desetiletí se však začal navracet do hor a dnes díky technologickému pokroku oslovuje stále rostoucí skupinu lyžařů. Více než staletý lyžařský styl se stává komfortnější, pohodlnější a přístupnější. Jen málokterá lyžařská výbava se může pochlubit tak pestrou škálou technických řešení a množstvím revolučních změn.

Novou zlatou éru telemarkového lyžování odstartovaly ohebné plastové boty. Tato obuv dnes už téměř zcela vytlačila původně kožené předchůdkyně a výrobci telemarkové obuvi nabízejí celou škálu různých typů bot vhodných jak pro závodní, freeridové, tak turistické využití. V současné době se na světovém trhu telemarkové obuvi drží tři stálice – Scarpa, Crispi a Garmont –, ke kterým přibyla významná konkurence prestižního výrobce lyžařské a horské výbavy – Black Diamond.

Chodivé telemarkové vázání
Několik doslova revolučních řešení předkládají paralelně i výrobci telemarkových vázání. Jakým směrem se tedy pohybuje klasický kandahár a vázání normy N75? Odpověď na tuto otázku poskytnou výtky k původnímu klasickému řešení: tedy mnohdy nepohodlné ruční nazouvání, těžkopádná chůze na lyžích a také často překážející zobák na botě, který nutí zdvihat nohy při chůzi o něco výše než u klasických lyžáků.

Právě ne zcela pohodlný pohyb při výstupu, těžkopádné otáčky a také větší fyzická námaha spojená s každým krokem vzhůru s překonáváním odporu pružin i bot byly impulsem pro vývoj „chodivých“ telemarkových vázání. Chodivé telemarkové vázání vlastně kopíruje volnost pohybu při chůzi, kterou jinak známe z vázání skialpinistických. V praxi to znamená, že při každém vykročení vpřed se celý korpus pohybuje volně prostřednictvím čepu, který je umístěn pod samotným vázáním. Tím de facto odstraňuje méně pohodlné stoupání na telemarkových lyžích a umožňuje plynulý a snadný pohyb vpřed, naprosto srovnatelný s pohybem na skialpinistických lyžích. Po dosažení vrcholu nebo cíle túry se vázání zaaretují do sjezdového telemarkového modulu se zachováním volné paty. Chodivá telemarková vázání jsou samozřejmě vybavena stoupací podpatěnkou do strmějších výstupů, jejich řešení je často velmi elegantní a ve srovnání s vázáními skialpinistickými velmi jednoduché. Jako první představila chodivé vázání už před několika lety firma G3. Vázání Targa Ascent lze s trochou šikovnosti přepnout ze sjezdového modulu na stoupání a naopak i ve stoje jednoduchým pohybem lyžařské hole.

Další chodivé vázání BD 01 (výrobce Black Diamond) se velmi pohodlně ručně obouvá díky pevné konstrukci patní hrazdičky, přepnutí lyžařskou hůlkou na sjezd/stoupání/ sjezd je mimořádně snadné a rychlé. Obě zmíněné značky navíc nabízejí jako doplněk stoupací železa pro usnadnění stoupání na namrzlém sněhu.

Vázání 7tm Power Tour (7tm) se prodává i jako bezpečnostní a jeho velkou předností je velmi snadné obouvání. Díky systému STI si vázání obujete snadným našlápnutím, podobně jako vázání sjezdová, a stejně jednoduše se i vyzouvá. Velmi jednoduché chodivé a přesto funkční vázání Switchback (Voile) se přepíná podobně jako Targa Ascent pootočením aretace přední části vázání lyžařskou holí.

Zajímavé novinky, ale i netradiční technická řešení nabízí i další u nás nepříliš známí výrobci telemarkových vázání. Deskové vázání firmy Linken je dlouhodobě nejstarším funkčním nášlapným telemarkovým vázáním na trhu. Bishop (Bomber) je spolehlivé celokovové a velmi pevné deskové vázání. Oba typy jsou určené agresivním jezdcům vyšší váhové kategorie. Naopak velmi jemné lehké vázání určené spíše pro backcountry lyžování se jmenuje Lite Dogs (22designs). O tuto horkou novinku byl velký zájem. Vázání využívá pro upnutí tří otvorů v podrážce telemarkové obuvi normy N75 a je ho zároveň možné přepnout do velmi pohodlného stoupacího modulu, podobně jako u chodivých telemarkových vázání.

Vázání nové generace
Skutečně revolučním řešením je loňská novinka firmy Rottefella, která jako první představila telemarkové vázání nové generace a ustoupila od ustáleného řešení prostřednictvím normy N75. To ve skutečnosti znamená, že po více než stoleté tradici přichází telemarková obuv o nepřehlédnutelný zobáček na špice boty a upnutí se přesouvá na podrážku. Stejně razantní změnu image zaznamenalo i vázání – definitivně ustoupilo od tradičního pojetí v „kandahárovém“ stylu. Tento nový systém vázání dostal označení NTN (New Telemark Norm). Vázání je chodivé, tedy lze přepnout do módu chůze/sjezd. Upnutí boty je řešeno uchycením zespodu v přední části podrážky a boty pro NTN je možné použít i do skitouringových vázání (Dynafit).

Vázání je symetrické, a proto je možné lyži upnout na libovolnou stranu, působí robustním a propracovaným dojmem. Samotný vývoj nového systému začal v roce 2004 a výrobce slibuje jeho neustálé zdokonalování i upgrade dnešního freeridového modelu pro potřeby skitouringu – tedy odlehčenou zjednodušenou variantu. Pro systém NTN je zapotřebí použít i nový typ telemarkové obuvi. Jsou to třeba modely Terminator X a Terminator X2 (Scarpa) a obuv pod označením EVO NTN (Crispi).

Tolik stručný výčet novinek. Pokud vás telemarkové lyžování láká a měli byste chuť ho vyzkoušet, či přímo podlehnout kouzlu telemarkového oblouku, doporučujeme první okamžiky na svahu strávit v doprovodu zkušeného instruktora. Telemarkové vybavení bohužel nepatří mezi žádné masovky a příležitostí k jeho zakoupení či vyzkoušení je v České republice jako šafránu. Dlouhodobě nejdéle fungující a zároveň nejstarší telemarkovou prodejnou u nás je Hudy sport v Jičíně, kde je současná nabídka srovnatelná se zahraničím. Staronový lyžařský styl telemark si udržuje originalitu, a přesto se pohybuje na úrovni technologické špičky v oblasti současného lyžování.

Uvolněte svou patu, uvolněte svou mysl!
Na setkání v elegantním oblouku se těší
Petr Gándhí Novotný

© Svět outdooru, leden 2010, článek byl převzatý z ročenky Malý Průvodce 2009, text Petr Gándhí Novotný, foto archiv autora

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

Rasto

Zaujal me obrazek kde je vyfocene vazani BD O1 a jsou tam nasazeny stoupaci zeleza. Jsou tyto zeleza specialne pro toto vazani? Kde se daji koupit? Dekuji.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: