Slova pro outdoor k zamyšlení: Kolik se nás do přírody ještě vejde?

Slova pro outdoor k zamyšlení: Kolik se nás do přírody ještě vejde?

„Tisíce unavených, vystresovaných a přecivilizovaných lidí zjišťují, že jít do hor znamená jít domů; divočina je nutnost.“ John Muir, Our National Parks Otevírám téma slovy legendárního přírodovědce, spisovatele a zastánce zachování divoké přírody v USA a pokládám si otázku: „Kolik se nás do české přírody ještě vejde?“

Není sdílení jako sdílení

Žijeme v době blahobytu, a přesto nám něco chybí. Když skončí náš pracovní den, nepřepneme mozek do stavu uvolněnosti. Stimulováni sociálními médii se srovnáváme s tím, co vidíme na síti. „Cink!“ Franta právě přidal na svůj profil fotku z exponovaného hřebínku s úžasným výhledem do krajiny. „Cink!“ Katka sdílí příběh z ranního východu slunce na místní hoře. A já? Samozřejmě chci ty krásy vidět taky. Abych stihl všechny povinnosti, vstávám v nelidskou hodinu a přijíždím na poloplné parkoviště. Nápad stihnout východ slunce nemám jenom já.

Míjím jedno ranní ptáče za druhým. Jen mi ta ptáčata přijdou ještě hodně ospalá. Východní strana vrcholu je obsypána postavami salutujícími novému dni. I když salutování není úplně přesný výraz. Než ostré paprsky vycházejícího slunce dorazí na sítnice pozorovatele, jsou přefiltrovány čočkami fotoaparátů mobilních telefonů. Jakoby pohled na krásy přírody bez rámečku mobilu nebyl dokonalý. A vůbec, dokážeme si ještě takový zážitek vychutnat bez toho, abychom jej hned sdíleli na sociálních sítích?

Proč jsme si cizí?

Cestou zpátky dolů do údolí přibývá i návštěvníků hory. Jsou různí – sportovci, rodiče s dětmi, samotáři i samotářky různého věku. Až na výjimky málokdo pozdraví nazpět.

Čím je to způsobeno, že jsme si tak cizí? Vždyť jsme se na horách a v přírodě vždy všichni zdravili. Mladší zdraví starší a starší odpovídají. Nebo už se to nenosí? Alespoň těch pár výjimek prostého „Ahoj“ nebo mávnutí běžcovy ruky rozhání vrásky na mém čele a kouzlí úsměv na rtech.

Nenahradili jsme reálný zájem o druhé a komunikaci s nimi za pouhé virtuální „sdílení“ a „lajkování“ příspěvků?

Jak se chováme doma k těm nejbližším, které máme? Považujeme-li hory za náš domov a útočiště, pak bychom měli všechny ostatní v horách brát jako naši rodinu. Respektovat se, komunikovat spolu a umět si i pomoci.

Dobrých lidí se vejde hodně…

Lidová moudrost říká, že dobrých lidí se vejde hodně. Jsme dost dobří na to, abychom se všichni na naše české a slovenské hory vešli? Myslím si, že ano, jen se občas musíme trochu pootevřít a třeba jen mávnout rukou nebo říci ahoj.

Slova pro outdoor podporuje Asolo.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: