HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

↓ ↓ nejnovější diskusní příspěvky ↓ ↓

Najdi svůj spacák

Najdi svůj spacák

Také by se vám líbil spací pytel ve kterém byste spokojeně spali při -30°C, vážil by pouhých 800 g a stál by vás například jen 770 Kč? Realita je jiná a podléhá mimo jiné i tvrdým a neoblomným fyzikálním zákonům. Poradíme vám, jak si vybrat přesně ten správný spacák a nepodlehnout často zavádějícím údajům nebo lákavým nabídkám prodejců.Teplotní určení spacáku podle vašich údajů

Důležité: pokud nejste seznámeni s problematikou nové normy EN 13537, přečtěte si prosím nejdřívepostupně jednotlivé články našeho seriálu Najdi svůj spacák:

BMI (Body Mass Index) lze přeložit jako index tělesné hmotnosti. BMI vzájemně porovnává výšku a hmotnost člověka. Zjednodušeně lze říci, že vypočítaná hodnota BMI nám říká, jestli máme podváhu, ideální hmotnost nebo nadváhu. Právě ke zjištění nadváhy se BMI užívá nejčastěji. BMI lze vypočítat jednoduše a to tak, že hmotnost v kilogramech vydělíte druhou mocninou výšky v metrech. Body mass index je důležitý především proto, že nám řekne, jestli máme nebo nemáme nadváhu a pokud ano, tak jak je naše nadváha velká. Čím je BMI vyšší, tím je nadváha větší. A čím je větší nadváha, tím jsou větší zdravotní rizika - tedy rizika, že nás postihnou různá onemocnění a zdravotní problémy plynoucí z nadváhy. Pro užívání BMI platí určitá omezení která se týkají zejména dětí (stále rostoucích), těhotných žen a výrazně svalnatých osob (např. atleti). Zde pouze jako doplňková informace k zadaným údajům. Obézní člověk bude vždy lépe snášet chlad jak hubený, protože bude lépe izolován svým tukem, před chladem.

Pojmy a hodnoty používané normou EN 13537

standardní muž: věk 25 let, váha 70 kg, výška 173 cm

standardní žena: věk 25 let, váha 60 kg, výška 160 cm

teplota pokožky komfort je teplota pokožky trupu standardní ženy, kdy ještě nepociťuje nepříjemný chlad. Norma udává, že teplota pokožky trupu nepoklesne pod 32,8°C, ve skutečnosti počítá s teplotou 32,2°C. 

teplota pokožky limitní je teplota pokožky trupu muže, kdy ještě nepociťuje nepříjemný chlad. Norma udává teplotu 32,9°C, ve skutečnosti počítá s teplotou 31,8°C.

teplota pokožky extrémní je teplota pokožky trupu standardní ženy. Norma udává 29°C, ve skutečnosti počítá s teplotou 25,8°C. Je to teplota, pokožky trupu, kdy ještě nedojde k poškození organismu chladem (podchlazení). Počítá se s tím, že metabolismus se zvětší o 30% a na sobě kromě spacáku máme další oblečení, které bychom při extrémní teplotě měli venku přes den. Je to tedy chápáno pro daný spacák jako mez přežití. Rozhodně se nevyspíme. 

bazální metabolismus (BEE) muže/ženy určuje výška, věk, hmotnost a pohlaví daného jedince. Bazální metabolismus je energetická hodnota, kterou potřebuje naše tělo ke svému chodu aniž bychom se pohnuli.(představte si, že ležíte celý den na podložce a vůbec nic neděláte, ale žijete) BEE je dán mnoha faktory jako je pohlaví, věk, prostředí ve kterém se nacházíme, množství svalové tkáně, funkcí štítné žlázy a rychlostí metabolismu. Tuto bazální hodnotu lze vypočítat podle Harris-Benedictova vzorce. Pro muže i ženy se používá jiných hodnot.

Informace o energetickém výdeji a metabolismu

Existují tři hlavní složky energetického výdeje: bazální metabolismus, aktivní pohyb a zpracovávání potravy. Nejvíce energie tělo vydává prostřednictvím bazálního metabolismu, což je množství energie, které je potřebné pro základní životní pochody v organismu ve spánku, za normální teploty, za úplného tělesného i duševního klidu. Je to tzv. základní látková přeměna, jejíž energetická spotřeba se za 24 hodin udává v průměru 7140 kJ (1700 kcal) u mužů a 6300 kJ (1500 kcal) u žen.

Dá se to vyjádřit také tak, že během jedné hodiny spánku či úplného klidu vydáme 250-300 kJ (60-70 kcal), tedy za minutu spálíme 4,2-5 kJ (zhruba 1 kcal). Množství energetické spotřeby je ovlivněno tělesnou strukturou, výškou, věkem, pohlavím. Energetické požadavky jsou největší během dětství, dospívání, těhotenství a doby kojení. Jak stárnete, ubývá joulů potřebných k udržení fungování těla, což často nerespektujete a pak tloustnete. Bazální metabolismus je nižší u žen než u mužů. Je to způsobeno tím, že tuková tkáň, jejíž podíl je v ženském těle vyšší, má nižší energetickou spotřebu než tkáň svalová. 

Obdobně je tomu u lidí s vyšším % tuku při stejné váze. Každým zhubnutím a opětovným přibráním Vám stoupá % tuku v těle, a tudíž se snižuje bazální metabolismus. Množství energie, kterou spotřebujete, jste-li v klidu, představuje tedy základní největší spotřebu energie. U některých lidí to vypadá, jako by jejich metabolický stroj byl lépe seřízen a dosahoval s menší spotřebou energie větších výkonů, mají nižší bazální metabolismus. Též pohotovost k ukládání tuků může být zvýšena a naopak jejich mobilizace zhoršena. A to je jedna z možných příčin nespravedlnosti, kterou pociťujete - jiný může sníst, co chce, a není to na něm vidět, a Vy máte s udržením váhy takové potíže. Kolik další energie vydáte, to záleží jen na Vás, na Vaší činnosti během dne, na Vašem aktivním pohybu.

Zákony zachování energie fungují u každého. K zvýšení energetického výdeje přispívá nejenom pohyb, ale i fakt, že ještě mnoho hodin po cvičení je rychlejší látková přeměna. Při pravidelném pohybu stoupá % svaloviny na úkor tuku, a tím se zvyšuje bazální metabolismus. Poslední základní složkou energetického výdeje je energie potřebná na zpracování potravin. Nejvíce energie se vydá na trávení bílkovin.


01.01.2013, Redakce


Diskuse


Dobrý den, nemáte někdo tip, jestli se dá někde koupit popř. nechat ušít spacák s náplní z dutých vláken, ale BEZ ZIPU - takový střih, jak se dřív šily péřáky? Díky, Milan.
02. 09. 2013, 12:33:37
Standa
Standa
Spacák bez zipu je jen k zlosti a nebo použitelný pro pobyt jen na jednom místě. To vím z vlastní zkušenosti. Dlouhá léta jsem jezdil na hory s vlastnoručně šitým péřákem bez zipu a pokud jsem občas zůstal někde dole v údolí kde bylo tepleji, tak ze spánku moc nezbylo - ve spacáku bych se uvařil a když jsem z něj vylezl, zase bylo zima. To bys musel s sebou vozit dva.
17. 09. 2013, 20:04:39
Jurij
Jurij
Husky anapurna má zkrácený zip
11. 11. 2014, 18:20:40
Jirka
Jirka
Měl jsem od Primy model Tulák, který byl bez zipů, plněný polarguardem, normálně v nabídce ho nemají, ale myslím, že by ho bez problémů mohli ušít. Jirka
02. 09. 2013, 21:48:11
erik
erik
Zips je dobra vec, ale budis. robia sa spacaky so skratenym zipsom. Ma asi nejakych 50 cm (zips) ale neviem si spomenut na vyrobcu.
25. 09. 2013, 18:44:38
Spacák bez zipu (stejně jako jiné modely) vyrábí přímo u nás česká firma Condor (tuším, že jsou z Berouna), vyrobí Vám spacák přímo na míru dle vašich proporcí, výběr z různých střihů, materiálů a barev. Mám od nich zimní mumii se zipem do -20, kvalita perfektní, cena také dobrá(nejlevnější jinde o 30% dražší), navíc mají skvělý support - ochotně odpoví na dotazy, pomohou vám s výběrem vhodné velikosti a co jsem nikde jinde u nás zatím nenašel je záruční a pozáruční servis. Spacák šijí přímo pro vás dle zadání, tedy to není žádná "mrtvola" co se válí 5 let někde na regálu.
27. 01. 2014, 10:00:47
Dobrý den, nějak jsem ten výpočet nepochopil. Zadal jsem do uvedené tabulky muže, věk 37 let, 85 kg, 186 cm a teplotní komfort, který bych chtěl mít u spacáku, tedy -2°C,vyšlo mi, že bych si měl koupit spacák s komfortem - 6 °C, to bych ještě pochopil. Ale nechápu, když zadám údaje své ženy, tedy stáří 37, výška 163 cm, váha 52 kg, a tepl. komf., který chci u spacáku tedy -2°C, vyjde mi u ní, že by jí stačil s komfortem do + 5°C, což úplně popírá to, co jste v článku obecně o ženách napsali, a co vím i z vlastní zkušenosti, tedy, že potřebuje komfort mnohem vyšší než já, tzn., že jestli mi vyšel -6°C, ona by jistě potřebovala např. -10°C. Děkuji za odpověď.
05. 02. 2014, 00:45:56
ondra
ondra
Ono je to naopak. Pokud má Váš spacák limit -2°C, tak těch -6°C je teplota, kam se pro Vás konkrétně ten limit posune. Pro Vaši manželku naopak vzroste na těch +5°C. Tzn., že vy se v nm vyspíte i při -6°C, kdežto Vaše žena jenom při +5°C.
17. 02. 2014, 09:55:13
Kdo poradí jaký spacák koupit na cestu do USA.Muž 60r.,váha 60kg,výška 175cm,spaní v chatkách,venk. teplota -2C.Lehký,cesta letadlem.Děkuji
20. 04. 2014, 07:41:54
Luboš
Luboš
Nedávno jsem narazil na spacák na stránkách: http://www.sportexo.cz/spacaky/19293-shelter-spaci-pytel-mumie.html Co na něj říkáte?
20. 11. 2014, 16:13:30
Zdravím Vás :) jestli někdo shání dětský spací pytel, můžu doporučit firmu www.outdoorbaby.cz. Pořídili jsme tady spacák i my a musím říct, že je vážně perfektní.
03. 06. 2015, 12:08:11
Zkusím, díky :)
08. 06. 2015, 15:49:59
Ahoj, rád bych se zeptal na tohle: Když jsem si ve Vašem "udělátku" na základě mého bazálního metabolismu počítal korekci pro můj péřák, udělátko mi spočítalo kromě té korekce T-lim také T-kom a T-ext. Tyto údaje odpovídaly tomu, co uvádí výrobce. Když jsem ale to samé počítal pro svůj cyklospacák ze syntetiky, tak mi T-kom a T-ext vyšla výrazně odlišná od toho, co o spacáku uvádí výrobce. Konkrétně mi vyšla (při T-lim=0) T-kom=+5 a T-ext=-15, přičemž výrobce uvádí T-kom=+10 a T-ext=-6. Můžete mi to prosím nějak osvětlit? Nezměnila se ta norma třeba od vzniku článku nějak? Mockrát děkuji, Zdeněk
04. 08. 2015, 13:21:39
Honza
Honza

Místo aby se mi zobrazila kalkulačka, přesměruje mne to na hedvabnastezka.cz. Tak teda nespočítám nic.

08. 02. 2016, 22:22:51
Libor
Libor

Výpočet nefunguje, nejde vložit údaje, po kliknutí se to přesměrovává na http://www.svetoutdooru.cz/serialy/najdi-svuj-spacak/

06. 03. 2016, 20:09:28
Vojtěch Dvořák, svetoutdooru.cz
Vojtěch Dvořák, svetoutdooru.cz

Dobrý den,

novou kalkulačku pro tento výpočet hledáme tak, abychom mohli "chybu" napravit.

Děkujem eza pochopení

S pozdravem, Vojtěch Dvořák

07. 03. 2016, 10:48:28
Michaela
Michaela

Dobrý den, výpočet se mi stále nezobrazuje, máte nějaký náhradní odkaz na kalkulačku? :) děkuji

29. 06. 2016, 13:50:00
Dave
Dave

Jak to vypadá s tou kalkulačkou? Už tady nebude? Spousta webů sem odkazuje, ale kde nic, tu nic :(

06. 07. 2016, 12:34:29
Ondra
Ondra

Také bych rád vyzkoušel kalkulačku, ale nikde na stránkách ji nemůžu najít.

08. 08. 2016, 20:26:35
Lukáš
Lukáš

Zdravím, děkuji za článek. Rozhodně se hodí. Vybírám spacák, který by byl vhodný pro mé večery u vody. Jsem vášnivý rybář a tak si chci udělat radost. Koukněte na tento: http://www.rybashop24.com/spaci-pytle/spacak-zfish-sleeping-bag-select-4-season.html?listtype=search&searchparam=stan. Co na něj říkáte?

12. 08. 2016, 18:02:50
Tom
Tom

Dobrý den, bude u Vás na stránkách kalkulačka pro výpočet komfortu? Nebo se dá najít jinde? Děkuji.

30. 09. 2018, 05:43:08

našla jsem ji zde: https://www.prosport.cz/sleepbags/default.aspx je to tedy jen pro jejich spacáky, musíte si vyklikat nějaká podobný tomu, co uvažujete.

01. 11. 2018, 10:01:35

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

• KAM NA HORY

... podle webu Pohora.cz
Přechod přes sedlo Harper Pass
Stezka propojující oblast Arthur\'s Pass a Lewiss Pass byla již dávno používána Maorskými obyvateli při cestování z východního na západní pobřeží. Později zde procházeli zlatokopové mířící k nalezištím zlata na Západním pobřeží.