HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

Najdi svůj spacák – Přepočet metabolismu

V posledním článku našeho seriálu se naučíme zahrnout faktor bazálního metabolismu do výběru spacího pytle. Budeme umět vypočítat konkrétní metabolismus, který může posunout teplotní určení spacího pytle i o více než deset stupňů oběma směry.Osobní metabolismus

Jednou z nejčastějších příčin nespokojenosti se spacím pytlem je neznalost osobního metabolismu. Může být důvodem, proč spacák nevyhoví, ačkoliv je určen právě do teplot, které zrovna panují. Bazální metabolismus konkrétního uživatele totiž ovlivňuje tepelnou pohodu ve spacím pytli víc než bychom očekávali. Zatímco kvalita izolačního materiálu může posunout teplotní určení spacáku o pár stupňů a o dalších několik stupňů může výrobce z komerčních důvodů teplotní určení nadsadit, bazální metabolismus posune výslednou hodnotu o 10 ºC i více! A to už může být při teplotách blízkých spodní hranici tepelného komfortu opravdu hodně znát.

Ke zcela přesnému určení bazálního metabolismu by bylo ještě třeba připojit už v tabulkách těžko postihnutelné zdravotní dispozice (nedostatek tekutin, jídla, únava, nemoci, problémy s krevním oběhem a končetinami), ale do takových detailů už se pouštět nebudeme. Na základě osobních údajů ovšem umíme stanovit dostatečně přesně bazální metabolismus a podle něj spočítat teplotní určení pro konkrétní spacák a konkrétního uživatele. Ve výsledné hodnotě je započítán rozdíl mezi uživatelem a standardním mužem či ženou, jak je chápe norma EU. Pro výpočet je třeba znát věk, hmotnost, výšku a pohlaví konkrétní osoby. Korigované teplotní určení pak bude daleko přesnější a spací pytel může sloužit bez nepříjemných překvapení.

Výpočet teplotního určení spacákuVýpočet metabolismu na internetu

Svět outdooru připravil projekt Najdi svůj spacák, ve kterém můžete přepočítat teplotní určení zvoleného spacího pytle pro konkrétní osobu. Výpočet je na našich internetových stránkách přístupný přímo z hlavní stránky. Údaje výrobce uvedené na spacím pytli Tcomf a Tlim jsou stanoveny pro standardní ženu a muže tak, jak je chápe norma EU (žena 25 let, 60 kg, 160 cm, muž 25 let, 70 kg, 173 cm). Všichni ostatní musí počítat s koeficientem osobního metabolismu. V zásadě platí, že starší, štíhlejší a menší mohou budou muset pár stupňů k teplotnímu určení přičíst (tedy spacák určený do 0 ºC bude pro ně například do 5 ºC) a mladší, vyšší a hmotnější zase mohou něco odečíst (tedy spacák určený do 0 ºC bude pro ně třeba do – 8 ºC). I když propočty platí přesně pouze v případě tepelného určení stanoveného podle normy EU, pro konkrétní osoby bude pro pohodlný a klidný spánek ve spacím pytli platit vždy podobný teplotní rozdíl. Korigované teplotní určení pak bude daleko přesnější a spací pytel bude sloužit bez nepříjemných překvapení.

Do formuláře dosaďte konkrétní věk, hmotnost a výšku, zvolte zda jste muž či žena, a zadejte teplotní určení vašeho spacáku. Program vypočte, jaká je limitní (pro muže) nebo komfortní (pro ženy) teplota zadaného spacáku přímo pro Vás, nikoliv jen pro standardizovaný prototyp člověka jak počítá norma.

Podobně fungující tabulky pro přepočet teplotního určení vyšly vtištěné podobě v ročence Malý Průvodce světem outdooru 2005 a jsou také v bulletinu Novinky jaro 2005 (konec května). Novinky obsahují speciál o spacích pytlích a o jejich vydání budeme na stránkách Světa outdooru informovat.

Rekapitulace

Stručně si to zopakujme. Při koupi spacáku se orientujeme podle teplotního určení, které udává výrobce, konkrétně podle údaje tepelného komfortu. Tento údaj se dosud udával jeden, nově se bude stanovovat zvlášť komfortní teplota pro ženy a limitní teplota pro muže. Měření teplotního určení upravuje norma a hodnoty platí pro standardní postavu. Projekt Světa outdooru počítá, o kolik se osobní bazální metabolismus každého z nás liší od normou zvoleného standardu a stanoví přepočtené teplotní určení konkrétního zadaného spacího pytle. Výpočet sice platí obecně, ale přesný může být pouze v případě, že deklarované teplotní určení bylo stanoveno podle nové normy EU.

Jak použít přepočet k výběru spacáku

Při vybírání konkrétního spacího pytle v obchodě podle teplotního určení je v první řadě potřeba vzít v potaz, jak bylo teplotní určení stanoveno. Informace o metodice měření konkrétního spacího pytle jsou většinou uvedeny na visačce spacáku nebo v katalogu. Pokud výrobce používá novou normu, najdete na spacáku značku EN a většinou také dva údaje pro komfortní a limitní teplotu. Jestliže na spacáku není uvedeno, podle jaké normy bylo teplotní určení stanoveno, je třeba brát tyto udávané teploty jako orientační a řídit se zdravým rozumem . Nejste-li si jisti údajem výrobce, může být vodítkem hmotnost spacáku s tím, že čím lehčí spacák, tím méně dokáže izolovat při použití podobné izolace.

Přepočet tepelného určení už zakoupeného spacáku lze použít jako kontrolu, do jaké teploty vyhoví konkrétní spacák konkrétní osobě. Stačí zadat osobní údaje do formuláře a zadat teplotní určení udané výrobcem. Výsledkem je teplotní určení přepočtené právě pro konkrétní osobu.

Jinou možností je přepočet hodnot před koupí spacího pytle. Zadejte do formuláře své tělesné údaje a podle výsledných hodnot najděte, jaké teplotní určení by měl mít spacák, aby vyhověl do požadovaných teplot.

Program přepočtu teplotního určení je dílem spolupracovníka redakce, Ing Ladislava Siegera, CSc. z katedry fyziky FEL ČVUT, specialisty na pobyt v přírodě za extrémních podmínek. Žádná část programu nesmí být bez svolení redakce přetištěna ani jinak komerčně využita.


23.05.2005, Jiří Červinka


Diskuse


Petr Štefánik
Petr Štefánik
Možná sem jenom blbej, ale pro jistotu se zeptam. ten formulář na výpočet ukazuje jakou limitní teplotu? když mi vypočítá při standardu 0 a na moje proporce -3, tak to znamená, že ve spacáku kterej je značenej Tlim 0 vydržim do -3? A nebo to mam chápat tak, že když chci spacák do nuly, tak si mam raději koupit do -3? Možná se to někomu zdá logický, ale nikde v celý tý sérii článků to vysvětleno nebylo. A nerad bych to pochopil špatně. Díky
27. 06. 2006, 15:20:00
Vena
Vena
Znamená to, že ve spacáku v tomto konkrétním případě označeném do 0, vydřžíš do -3. Přepočtený metabolismus posouvá udané teploty od výrobce.
30. 06. 2006, 12:31:00
Brezinsky
Brezinsky
Přijde mi, že výpočtový model nezohledňuje krevní tlak, %tuku v těle, tepovou frekvenci při spánku a možná i další aspekty. To je to, proč je mi při sportu horko a ve spacáku klepu kosu...
07. 09. 2006, 17:01:00
Rob
Rob
odkaz na výpočet hází prázdnou stránku...
31. 01. 2007, 00:58:00
Petr Macháček
Petr Macháček
Odkaz na výpočet metabolismu je již v provozu a funkční. (http://www.svetoutdooru.cz/users/spacaky)
09. 02. 2007, 00:15:00
Petr
Petr

Je jeste funkcni kalkulacka pro  prepocet? Pri kliknuti na odkaz se nacte stranka s clankem "Prepocet metabolismu"

21. 06. 2016, 07:22:12
Alena
Alena

Taky se vypoctu asi nedockam. :-)

22. 10. 2016, 20:18:26
Petr
Petr

Ahoj. Proč nemohu najít tabulku na výpočet ? Děkuji

14. 03. 2017, 17:27:23
dagmar
dagmar

Tabulka je zrusena??? Nikde se na ni neda dostat. Dekuji za odpoved.

17. 03. 2019, 21:23:31

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze