Sardona – herní pole pro tektonické síly

Sardona – herní pole pro tektonické síly

Švýcarská tektonická aréna Sardona zahrnuje téměř 330 km2 hornatého území Glarnských Alp v severovýchodní části Švýcarska. Najdete tu sedm vrcholů přesahující výšku 3000 metrů a další skalní útvary, za jejichž vznikem stojí právě tektonické síly.

Už od 18. století je Sardona vyhledávaným místem mnoha vědců. Díky tektonickému přesmyku, tedy procesu, kdy se starší, hlouběji uložené horniny dostanou na mladší vrstvy blíže k zemskému povrchu, je možné obdivovat jedinečné skalní útvary.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Už samotné Glarnské Alpy stojí za návštěvu. Jsou to zaledněné hory, které se mocně tyčí nad říčními údolími. Jsou místem největšího post-glaciálního sesuvu půdy v centrálních Alpách.

TIP: Vyzkoušet si zde můžete i nejstarší švýcarskou via ferratu Pinut.

Památka UNESCO

Dlouhé roky Švýcarsko usilovalo o zapsání Sardony na seznam UNESCO. V roce 2008 se mu to konečně podařilo. I když se jedná o přírodní památku, pro většinu adrenalinových nadšenců je spíše známá jako eldorádo bikerů. Málokde můžete na kole startovat ve výškách kolem tří tisíc metrů nad mořem.

Do regionu obcí Flims, Laax a Falera, nějakých 500 kilometrů od českých hranic se každoročně vydávají tisíce cyklistů, turistů i lyžařů. Centrem bikerů je městečko Flims. Na výběr mají z jednoduchých výletů na horských kolech až po ty nejnáročnější trasy. Pro neúplně cyklistické nadšence tu nově zavedly elektrokola, které jim pomohou zdolat náročnější sedla a kochat se úžasnými rozhledy po Alpách. Na zdolávání tu čeká na cyklisty 330 kilometrů cyklostezek.

Adrenalin na kole

Komu by nestačily klasické cyklostezky, může si zajezdit freeride. V městečku vám zapůjčí veškerou výbavu, sjezdové kolo i nezbytné chrániče. Můžete se tak bez obav vydat do alpských luk, kde na vás budou z nor vykukovat místní obyvatelé. Švýcarští syslové, kteří při spatření nebezpečně vypadajícího turisty dají zbytku smečky pískáním jasně najevo, jaká hrozba se blíží. Opodál zase budou jalovice cinkat svými zvony. Vždy v polovině září se pravidelně po létě strávené na loukách, vydávají na cestu do údolí.

Švýcarsko přirozeněPříroda Švýcarska – vodopády, ledovce, bílé štíty, zelené louky, soutěsky.

Švýcarsko nabízí největší rozmanitost na relativně malé ploše. Poznejte 35 nejkrásnějších přírodních úkazů, které můžete najít přehledně na mapě. Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: