S1 měří i membrány

S1 měří i membrány

Pro fanoušky měření outdoorových parametrů je letošní S1 určitě zajímavou výstavou. Důležitou hodnotou, kterou bylo možné na veletrhu měřit, je paropropustnost. Údaj je zajímavý především z hlediska schopnosti membrán udýchat páry, které produkuje lidské tělo

Pro fanoušky měření technických parametrů outdoorových textilií je letošní brněnský veletrh S1 určitě zajímavou výstavou. Další velmi zajímavou hodnotou, kterou si dokonce mohli na veletrhu změřit, je paropropustnost. Již na podzimním veletrhu Sport life bylo možné změřit paroproustnost (další parametr vedle vodonepropustnosti, jejíž měření zmiňujeme v jiném článku). Měření provádí přístroj Permtest profesora Hese z Textilní fakulty TU Liberec. Také na letošním S1 bylo ve středu na stánku Clutexu možné vidět přístroj Permetest v provozu.

Údaj paropropustnosti je zajímavý především z hlediska schopnosti membrán udýchat páry, které produkuje lidské tělo. Přístroj měří tepelný tok, který je přímo úměrný relativní paropropustnosti (udávané v procentech) a z údajů umí vypočítat výparný odpor Ret, který známe z přehledových tabulek Světa outdooru. Čím nižší je hodnota Ret, tím je paropropustnost lepší, velmi dobré jsou hodnoty Ret nižší než 6.

Přístroj profesora Hese je unikátní tím, že hodnotu Ret vypočítá z naměřených údajů rychle a tudíž levně v několika minutách. V laboratořích je na to potřeba celý den a tím se pochopitelně měření prodraží. Další výhodou je, že měření je nedestruktivní, takže je možné změřit i hotové výrobky. Ret je údaj, který napoví, jak moc se to které oblečení blíží svou funkcí igelitové pláštěnce. Nebo jinak, jak rychle se při chůzi pod svojí nepropro bundou zapaříme.

Měření několika desítek bund, které provedli studenti liberecké TU, napoví hodně o kvalitě výrobků. Svět outdooru připravuje podrobnější článek s výstupy z měření tímto pozoruhodným přístrojem. Děkujeme také Pavolu Hrehovi za upřesnění některých formulací v tomto textu.


© Svět outdooru 2009, text podle podkladů redakce, foto Jiří Červinka

Zkušenosti čtenářů

poiko

tak na tohle se teda těšim.

Borek

Bolo to naozaj velmi zaujímavé a priznám sa , že aj dosť šokujúce. Ten pán má na to naozaj vypracovanú mašinku so skvelým softwareom. a vyzerá to tak, že mu to naozaj maká úplne bezvadne. Ovšem, okrem toho tam s nami sedela u toho prístroja istá dáma ktorá má úžasný a neprekonateľný (v mojích sedliackych očiach) prehľad o údržbe a praní membránových odevov a to ti poviem, že to bolo niečo super. Úplne nový pohľad. Ale veď asi si to Jirka nenechá pre seba lebo si bral na ňu kontakt a ak sa mu to podarí, tak od nej získa také cenné iinformácie, že sa veru pár luďom zatočí hlava. Mám naozaj rád profíkov.

Tomas

Na jakem principu funguje pristroj Permtest? Tesim se na podrobnejsi clanek.

MD

Ano, je to opravdu velmi zajimave tema, uvital bych taky podrobnejsi informace, i o tom mereni vodniho sloupce. Dulezita jsou fakta, jak rikala naka pani v televizi 🙂

Jiří Červinka

Princip bude vysvětlen v podrobnějším článku. Přístroj funguje jako tepelný model zavlhčované lidské pokožky. Princip spočívá v měření množství tepla procházejícího povrchem „kůže“. Tepelný výkon je dán součinem množství odpařené vlhkosti a specifického výparného tepla vody, které je velké. Na povrch se přes separační folii pokládá měřený vzorek.

Karel

Teeba se Svet outdooru konecne polepsi a zacne do tech svych testu davat i nezavisle mereni tohoto typu, takze to prestane byl jen ta dosavadni PR dojmologie…

taky Karel

Karle, zase? SO se určitě může v mnoha věcech zlepšovat, ale to co jsi ve svých předchozích komentářích naznačoval je mimo. Přečti si komentáře, ostatní to zdá se celkem chápou. Tak se nad tím zamysli a přestaň prudit. taky Karel

kosatka

mne sa metoda Ret nezda az taka uzitocna, zda sa ze niektore membranove materialy su touto metodou zvyhodnovane a niektore naopak znevyhodnovane. a priedysnost v realnom svete (nie v laboratoriu) ovplyvnuje prilis vela veci preto si myslim, ze samotna hodnota Ret mi az tak vela nepovie

[email protected]

ta redakcni bunda bude asi tilak evolution ze? 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: