Růžovka: nejlepší přítel pískaře Dannyho Menšíka

Růžovka: nejlepší přítel pískaře Dannyho Menšíka

Je to měkké. Je to pevné. Je to hebké. Je to růžové. Co to je?
Je to špagát od TENDONU, do kterého jsem se upřímně zamiloval. Vylepšená a osvědčená klasika Master 9.7, která spojením jádra s opletem získala navíc přívlastek TeFIX.

Nejenom že parádně vypadá, a jak říká Ján Smoleň: „Pri pohl’ade na nej ženy vlhnů a muži závidia,“ ale taky je to držák. Od kluků z Bolatic jsem dostal za úkol ho doma na písku pořádně otestovat, a takhle ve zkratce vypadala letošní sezóna očima skaláčníka.

Tak jako ta loňská sezóna v Ráji i ta letošní začala teplým a suchým dubnem, takže nebylo na co čekat a rovnou se navázalo tam, kde se vloni skončilo. Loni byly v módě sochorovky. Cesty od Vládi Sochora, vyznačující se velmi morálovým lezením, špetkou železa, hrstkou přelezů, v průvodci poznámkou „namáhavé“, a které vyžadují maximální kreativitu ve smyčkování a minimální pud sebezáchovy.

ZAČÁTEK SEZÓNY

Dokonce se i nafotil kalendář 2019 na téma těchto cest. Mně se čirou náhodou takhle z jara připletla jedna taková sochorovka (Důchodka VIIIc na Libereckou věž) do cesty, a tak jsem navázal na tento doznívající trend z loňska. Jak to tak bývá, trendy se mění. I letos začal fotit Jakub Frič, pískař matador a fotograf, další kalendář. Tentokrát cesty od Petra „Špeka“ Slaniny. Kdo už slyšel o cestách od vy víte koho nebo měl s nějakou z nich tu čest, ví, že to, co platí o sochorovkách, platí i o špekovkách. Jeho cesty jako Hrobokop, Když do země, tak ode mě nebo Po kolena v zemi a stovky dalších jsou dědictvím extrémního pískovcového lezení hlavně pro jejich typický „nádech dobrodružství“ a tvrdou klasu. Kubův kalendář byl tudíž impulz k přelézání Špekových cest. Já jsem i díky tomu začal objevovat Klokočky, které jsou hlavním hřištěm Špeka. Myslím, že jen tak nezapomenu na horké chvilky v nezajistitelných sedmi metrech pod prvním kruhem Akta X za IXb nebo na dlouhou držku v parádní prstovce Šum Svistu, IXb.

ŠPEKOVA PRSTOVÁ TRILOGIE

Ale teď zpět do Skaláku, protože i tady zanechal, vy víte kdo, své kruhy. A protože zbožňuju spáry a především prstovky, ulpěl můj zrak na jakési trilogii špekových cest, které jsou všechny za IXc a všechny jsou z velké části prstové. Nešikovné ruce na Šavlovnu, Climbing naprudko na Ministranta a Zeby lekrace na Trůn. Jako do první jsem se pustil do Nešikovných rukou, ty mě nakonec pustily a i jako první na RP. Pak mě rozptylovalo mnoho jiných cest, oblastí a aktivit a bylo furt teplo, takže jsem si nechával těžký cesty na podzim. Najednou byl říjen a já se konečně podíval do Climbingu naprudko. 6 metrů nejištěné prstovky a potom boulder nad kruhem a bouldrový výlez s vřesovým topem. Avšak RP téhle cesty mi unikl o tenký vlásek, když jsem spadl v jedovatém oblém a špinavém výlezu za vřes. To už se chýlil konec října a skály přestaly po ranních mlhách vysychat, takže z trilogie jsem zatím vylezl čistě jen tu jednu. Aspoň se mám na co těšit na jaro!

Tendon Master 9.7 TeFix

NEJEN SKALÁKEM JSEM ŽIV

Samozřejmě jsem nebyl zašitej jen v milovaném Skaláku, tak jako loni, ale růžovku jsem vzal provětrat během sezóny i za hranice okresu! Podařilo se pár parádních lezeckých dní v Sasku, na Drábkách, Příhrazech, Panťáku i Suškách a samozřejmě nemohlo chybět nepočítaně dnů v zemi zaslíbené…v Ádru. Sečteno podtrženo: kilometry nalezené, kilometry napadané, kilogramy písku vysypaných z vlasů a miliardy kožních buněk sedřeny z bříšek, rukou, kotníků,… A když takhle nostalgicky lovím v paměti a vzpomínám, tak snad ani celá kniha by mi nestačila na popsání všech těch krásných chvil strávených doma na písku s kamarády na jednom špagátě. Díky za to!

TIP: Více o lanech vyráběných v České republice se dozvíš na www.mytendon.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: