Výstup na Naafkopf – horu na trojmezí
Treky

Výstup na Naafkopf – horu na trojmezí

Vrchol Naafkopf leží v uzlovém bodě na hranici tří států – Rakouska, Švýcarska a Lichtenštejnska. Vysoký „trojmezník“ je zároveň nejzápadnějším vrcholem Rakouska a horopisně náleží pod pohoří Rätikon.

Rätikon – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Rakousko
Další státy
Lichtenštejnsko, Rakousko, Švýcarsko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2571 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Túra v západním Rakousku v pohoří Rätikon vede na tak trochu zvláštní vršek, jakých není na území Rakouska mnoho. Právě na vrcholu Naafkopf se setkávají hranice tří států, a tak z jednoho bodu můžeme přehlédnout značnou část území jak samotného Rakouska, tak daleko do švýcarských Alp a prakticky celý stát Lichtenštejnsko, což se nám jinde v Evropě jen tak někde jinde nepoštěstí.

Z horní vesnice Nenzinger Himmel pokračuje od kaple St. Rochus úzká silnice do závěru údolí k pěknému vodopádu (spíše kaskádě) Stüberfall. Odtud vede značená cesta cca 1 km údolím nejprve stinným lesem, překročíme potok (neminout odbočku) a serpentinami ve směru vrcholu Gorfion, pod nimž se stáčí více na jih, dojdeme obloukem po horských loukách pod skalnatou stěnkou k menší chatce Pfalzer Hütte.

Chata stojí na hraničním sedle Bettlerjoch a je ideálním nástupním místem nejen na dálkovou cestu Liechtensteiner Höhenweg (vede z lichtenštejnského lyžařského střediska Malbun), a na další horské cíle v okolí – vrcholy Augstenberg (2 359 m – 45 min.), Gorfion (2 308 m – 0,5 hod., ale především k našemu hlavnímu cíli – Naafkopf.

Výstup na vrchol z chaty Pfalzer Hütte není dlouhý, ale velmi vděčný. Po značené cestě vystoupíme na výrazný severní hřeben, který tvoří zároveň státní hranici s Lichtenštejnským knížectvím a jen mírně stoupajícími skálami a sutí vystoupíme k velkému kříži na vrcholu. Dále na západ se vypíná pěkně formovaný masív Grauspitz, jehož nejvyšší kota Vorderer Grauspitz (2 599 m) je zároveň nejvyšším vrcholem Lichtenštejnska. K chatě sestoupíme stejnou cestou.

Ubytování a jídlo

Malé horské letovisko Nenzinger Himmel (1 370 m), ležící v závěru 13 km dlouhého údolí Gamperdonatal v blízkosti hranic Rakouska s Lichtenštejnskem. Osada patří mezi nejosamělejší místa v Rakousku, dodnes bez autobusového spojení (do obce jezdí pouze mikrobusy dvou privátních společností). Dostatek ubytovacích zařízení a příjemných hospůdek tvoří z místa příjemnou alternativu k nedaleko ležícím velkým turistickým centrům Brand nebo Bludenz.

Horské chaty:

Jedinou chatou v oblasti vrcholu Naafkopf je Pfalzer Hütte (2 111 m, majetek lichtenštejnské sekce AV, kapacita 86 míst, otevřeno celoročně., tel. 00423 263 3679).

Přístup na začátek

Dálnici A 14 (Bregenz – Bludenz) opustíme výjezdem Nenzing a přímo z této obce vjedeme do údolí Gamperdonatal až do střediska Nenzinger Himmel (15 km). Druhým možným přístupem k chatě Pfalzer Hütte je velmi výhodný výjezd ze strany Lichtenštejnska. Z hlavního města Vaduz vede vzhůru do hor nádherně vedená horská silnice do neobyčejně malebné, převážně v zimě funkční vesničky Malbun (1 599 m), kde má svůj počátek dálková cesta Liechtensteiner Höhenweg (k chatě Pfalzer Hütte 2 hod).

Základní trasa

Pfalzer Hütte – Naafkopf 1,5 hod. Sestup stejnou cestou 1 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: