Nůž Wenger RangerGrip

Nůž Wenger RangerGrip

Mezi letošními novinkami známé švýcarské firmy Wenger je řada velkých (120mm) zavíracích nožů nazvaná RangerGrip. Vychází z modelové řady NewRanger 120 mm, ale už na první pohled upoutá barva, vzhled a kvalita nové střenky. Nabízena je ve dvou barvách, olivově zelené a červené, s ostřím zubatým, nebo hladkým. Celkem je k dispozici šest modelů nové řady.


Nůž je dodáván v líbivém pouzdře

© Svět outdooru, říjen 2009, text i foto Pavel Krupka

Placené odkazy k tomuto článku:
Wenger RangerGrip – nože s protiskluzovou střenkou a patentovanou bezpečnostní pojistkou.
Nože dodávány v kovovém dárkovém boxu. Model 57.823 vyroben pouze pro Českou republiku.
Zde může být váš odkaz!Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

Borek

potreboval niekedy niekto z vás to šidlo, tak oblúbené u výrobcov nožov? Ja za 48 rokov ano raz. Krížový šrubovák? O.K.,doťahoval som si viazanie na bežkách,pilka O.K.,otvarákyO.K. ,ale radšej vývrtku ako šidlo. A ešte, akému ostriu dávate prednosť, hladkému, či vrúbkovanému???

Petr Macháček

Šídlo už jsem párkrát upotřebil (díry ve dřevě pro vruty apod., děrování petky při grilování nebo na sprchu, čištění otvoru v botě pro podpatek …) a pak ho upotřebím každý rok v tuto dobu když vyrábím z kaštanů zvířátka 🙂 Nikdy jsem ale neupotřebil díru v šídle (pro protahování nitě, tkanice apod.). Jinak ale souhlasím že vývrtka je i z mého pohledu praktičtější. Víno mám rád a přece jen vývrtkou se otevírá lépe než zatlačením korku do láhve. Přednost dávám hladkému ostří, protože nůž častěji využívám k „civilním“ činnostem (krájení potravin), než k technickému použití nože (řezání repek, šňůr, lan, …). Každý může mít ovšem jiné preference.

Michal

Ja jsem to sidlo uz pouzil mnohokrat na udelani otvoru do ruznych materialu – kuze, plast, drevo, plech…Lepsi je sidlo u Victorinoxu – ma nabrousenou hranu…Zrovna vcera pri siti pouzdra z kuze jsem vsech 40 direk delal tim sidlem 🙂

Michal

Na to bych zapomnel…Ostri na nozi uprednostnuji hladke, v podstate ze stejneho duvodu, jez uvadi Petr Machacek…

rip

ja sidlo pouzil snad vickrat, nez samotny nuz. naposledy jsem si jim spravil sandale…

staryosel

Šídlo je nouzovka – na 20 dírek bych použil pořádné dlouhé šídlo s rukojetí v ose nástroje.
Co se ostří týče, tak preferuji hladké – 90 % použití nože v outdooru u mě tvoří příprava jídla a na tu je výrazně lepší než zubaté. A taky se lépe brousí (manželka pozná, že brousím nějaké zubaté ostří podle toho, že nadávám víc než u programování ;-)) i když švýcarské nože drží ostří dobře a zubaté, aspoň mně, vydrží déle než hladké …

charlie1bx

U toho šídla je třeba rozlišovat, na co je určené… Šídlo na nožích Victorinox je šídlo na kůži – má břit a prořezává. Tkanina s ním jde taky, jen je třeba si dávat pozor, kam břit míří (měl by mířit na opačnou stranu, než bude tah nitě/dratve/provázku/lanka). Šídlo na tomto Wengeru břit nemá, je proto vhodné i na propichování třeba celtoviny, ale kůže s ním jde hůře. Pokud děláte větší otvor třeba na provázek, dojde v otvoru k natržení a nikdy nelze říci, kterým směrem trhlina půjde. To jen tak na doplnění 🙂 Jinak zubaté ostří nesnáším, chytá mne pocit méněcenosti. Sám mám mj. NewRanger 76 se stejnou výbavu, jen místo šroubováku je vývrtka a ostří je hladké. Čepel je to tvarově moc pěkná, jen ukončení brusu na straně nože (postupný přechod) není moc šťastným řešením, při práci není moc jasně vidět, kam až čepel řeže a kde už ne.

Kiče

Práve hľadám pre seba jednoduchý nôž do prírody. Nemusí mať žiadne iné nástroje, pretože mám vždy vo vrekcu malý Wenger. Chýba mi práve veľká čepeľ. A preto sa chcem prítomných opýtať: Považujete túto veľkosť čepele (10cm) za dostatočnú na „turistický kuchyňák“??? Mne sa to na odkrojenie chleba, slaniny, či občasnú prácu s drevom zdá byť málo. Zatiaľ uvažujem nad nožom s pevnou čepelou cca 13cm, ale možno ma presvedčíte na výhody „zavíráku“ 🙂 Rád si vypočujem vaše skúsenosti a názory.

charlie1bx

Ahoj, je mi úplně jedno, jaký budeš mít nůž, takže to ber jako nezaujatý názor 🙂 Chleba s tím ukrojíš, můj New Ranger76 má místo šroubováku vývrtku, povrch jen zdrsněný- není měkčená guma- a hladké ostří (rozdíly oproti ukázanému typu). Podle mne je na Tebou uvažovanou aplikaci ideální. Rozhodně bych na chleba bral hladké ostří, zubaté krájí zaroh, bo je broušené jen z jedné strany. Já dal za nový nůž v aukci cca 560 CZK.

Petr Macháček

Také mi vždycky vadila krátká čepel klasické „rybičky“ (hlavně při krájení chleba) a pevný nůž jsem nechtěl. Pořídil jsem si před lety podobný nůž s delší čepelí (Victorinox Hunter) a jsem s ním naprosto spojokený. Velikost jeho čepele (111 mm) považuji za naprosto dostatečnou.

Pepa

Využívám starší model Rangera, křížový šroubovák má v ose. Docela mě mrzí, že snad všechny současné modely mají šroubovák z boku.
Ostří preferuji hladké, jednoduchost broušení a používání je jednoznačnou výhodou.
Co se týká jednoručního otvírání, právě nezákonost v některých státech je pro mě důvodem, že bych tento zlepšovák chtěl, ale nekoupím. Cestuji rád a poměrně dost a už s takto velkým nožem si nejsem úplně jist před zákonem. Ne všude je taková „svoboda“ jako u nás.

PeterNR

Máte niekto presnú info, v ktorých štátoch je nôž s jednoručným otváraním protizákonné nosiť? Nejde mi to do hlavy, je to predsa výborná vec, mať v prípade potreby či núdze možnosť otvoriť si nôž jednou rukou…

P.Krupka

No to je asi bohuželi ten důvod proč to zakazují! Za zády si jednou rukou mohu nůž otevřít a pak mohu nečekaně bodnout. Některé etnické skupiny, národy mají nůž docela v oblibě, tak asi proto. Vím o Německu, o dalších se také rád poučím.

Kiče

Pán Macháček. Tak som si na základe vášho príspevku urobil vlastný test. Požičal som si veľký Victorinox a skúšal som krájať chlieb, slaninku… Nôž toto zvláda celkom uspokojuvo, ale napriek tomu celkom nespĺňa moju predstavu. Čepeľ Victorinoxu je však len 80mm dlhá. Nemá 111mm, ako uvádzate.
ftp://ftp.printtrade.sk/para/vypredaj/Victorinox.JPG
Neviem teda, či Wenger má skutočne 100mm čepeľ. Ak áno, asi by mi to stačilo. Vie mi to nejaký majiteľ prosím zmerať? Nemám si ho od koho požičať na testovanie.

Petr Macháček

Ufff. Nezbývá mi než se omluvit za dezinformaci a nasypat si popel na hlavu. Máte naprostou pravdu. Ta uváděná čepel má opravdu 80 mm přesně jak jste ji změřil Vy. 111 mm je délka CELÉHO nože. Teď jsem to skutečně přeměřil. Když jsem psal ten komentář, tak jsem neměl nůž zrovna při sobě a stalo se mi osudným to, že jsem se podíval na první stránky na internetu které jsem našel a tam to někdo popletl a já to v dobré víře bezhlavě použil. Předpokládám že ten Wenger kolega Krupka skutečně přeměřil a i údaje na internetu tomu odpovídají (čepel 100 mm a střenka 120 mm).

Jiří Pala

Pánové, je otázka zdali to želízko u Wengra, kterému říkáte šídlo, skutečně slouží k šití. Mám velmi silný dojem, že slouží k úplně něčemu jinému. Nezákonnost nespočívá v jedoručním otvírání, ale v délce čepele.

P. Krupka

Čepel je dlouhá 100 mm, ale broušená je jen v délce 80 mm, celý nůž je dlouhý maličko přes 120 mm, ale s kovovým výstupkem a kroužkem na připevnění je to skoro 130 mm. Jinak na tomto noži to je šídlo na probodnutí, či silná jehla, má proto i otvor na protažení dratve a také nemá zbroušenou hranu. Na zvětšování otvorů do čehokoliv není proto příliš vhodné. Jednoruční otvírání považuji za velice praktické, i při sběru hub, když hřib už mám v jedné ruce a potřebuji ho očistit nožem.

Zdeněk Hübst

Délka čepele není jediné kriterium, dle kterého se v určitých zemích řídí nošení nože na veřejnosti.
Dalším je, zda je čepel nože jištěná či nikoliv nebo zda ji lze otevřít jednou rukou. Záleží na zemi s resp. na jejich zákonech, do která se chystáte a ne na délce nože:-)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: