Nejlepší skalní lezení, via ferraty a vyhlídky v Libereckém kraji

Nejlepší skalní lezení, via ferraty a vyhlídky v Libereckém kraji

Pořádná porce adrenalinu, nevšední zážitky, opravdové výzvy a k tomu nádherná příroda, to vše na nás čeká v Libereckém kraji. Připravme se na pořádnou jízdu, ať už na kole, bobové dráze nebo třeba na lodi. V každé z turistických oblastí kraje – Českém ráji, Krkonoších, Jizerských a Lužických horách, a Máchově kraji ochutnáme koktejl pořádného adrenalinového dobrodružství, stačí si jen vybrat, za jakým dobrodružstvím se vydáme.

Za dobrodružstvím na skály

A co takhle na skály? Už více než sto let přitahují skalní města Českého ráje pozornost turistů, dobrodruhů a také horolezců. Chceme-li si užít výhled z některé skalní věže, vychutnat si pocit volnosti při dobití vrcholu a pyšně se zapsat do některé z vrcholových knížek, pak si stačí jen zvolit některou ze skalních oblastí, zabalit lezeckou výbavu a vyrazit ochutnat lezení na písku. Nabídka lezeckých cest v jednotlivých skalních oblastech je opravdu pestrá. Ať už se rozhodneme zdolat některou ze skalních věží Hruboskalska, Příhrazských nebo Prachovských skal, či vyrazíme do „českých Dolomit“, neboli Suchých skal, adrenalinové zážitky jsou zajištěny.

Pro ty, kteří se na skalní věže raději jen dívají a horolezce zpovzdálí obdivují, máme tip na návštěvu Muzea Českého ráje v Turnově, jehož jedna expozice se věnuje právě horolezectví. Dozvíme se zajímavosti o historii lezení, projdeme se muzejní stezkou skalním městem, naučíme se vázat horolezecké uzle a vyzkoušíme i lezení po malé via ferratě.

Via ferrata Vodní brána

A co zkusit pro změnu ferratové lezení? První českou ferratu najdeme totiž také v Českém ráji, nedaleko Semil. Via ferrata Vodní brána leží nad nádherným údolím řeky Jizery se známou Riegrovou stezkou. Aktuálně jsou vybudované tři zajištěné trasy různé obtížnosti a délky – nejjednodušší Modrá ferrata, vhodná pro začátečníky, Červená o obtížnosti C+ a nejnáročnější a nejdelší je Fialová trasa. Nezapomeňme na povinnou výbavu, bezpečnost a ohleduplnost při lezení, a můžeme vyrazit za vzrušujícím zážitkem s výhledy na řeku Jizeru, který si užijí i děti.

Vodní brána u Semil stoupá ve skalní stěně nad malebným údolím řeky Jizery.
Vodní brána u Semil stoupá ve skalní stěně nad malebným údolím řeky Jizery.

Nejlepší vyhlídky Jizerských hor

Výhledy ze skalních věží nejsou jen privilegiem lezců, i my, kteří neholdujeme adrenalinu na laně, si můžeme vychutnat pohled do krajiny z ptačí perspektivy, a to z mnoha kouzelných skalních vyhlídek Jizerských hor. A adrenalin si také užijeme – na většinu vyhlídek musíme zdolat vzdušné a mnohdy exponované ve skále tesané schody nebo přejít dřevěné lávky nad propastí spojující jednotlivé skalní věže. Vydáme-li se tak na Ořešník, Paličník, Krásnou Máří nebo třeba na Holubník, vždy na nás čekají působivé výhledy na vršky Jizerských hor a jejich podhůří. Už jste někdy byli na vyhlídce Hajní kostel a Frýdlantské cimbuří? Pokud ne, tak je ten pravý čas vyrazit.

Za skalním dobrodružstvím se vydáme z Hejnic, městečka se staletou poutní historií. Vynechat nesmíme návštěvu nádherného barokního kostela – baziliku minor Navštívení Panny Marie, od níž budeme stoupat po žluté a zelené turistické značce. Za krátkou odbočku určitě stojí vodopád Černého potoka, který patří mezi největší v celých Jizerských horách a v nejvyšším místě dosahuje až 7 m. Druhá odbočka ze zelené trasy nás dovede na první skalní vyhlídku dnešního výletu – Hajní kostel. Máme za sebou docela náročný výšlap a ještě na nás čekají kamenné schody na vyhlídku, která je podle pověsti pozůstatkem zříceného kostela. Z Frýdlantského cimbuří (dnešní druhé skalní vyhlídky), jehož rozeklané žulové skály připomínají členitý frýdlantský zámek, budeme mít jako na dlani hejnickou baziliku, celé panorama Jizerských hor a dohlédneme až do sousedního Polska. K Frýdlantskému cimbuří, stejně jako k dalším skalním vyhlídkám Jizerek, nedomyslitelně patří dřevěný kříž, který zde byl vztyčen v roce 1993. Po Kozí stezce a dále pak údolím Černého (Velkého) Štolpichu se budeme pomalu vracet zpátky do Hejnic. Připravme si foťáky, protože cestou budeme míjet jedno z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst Jizerek, kterým jsou vodopády Velký Štolpich. V nohách máme téměř 15 km a 750 nastoupaných metrů, které určitě nebyly zadarmo, ale daleké výhledy, bukové lesy, divoké a strmé rokle, drsná jizerskohorská žula a romantické vodopády nám byly dost  dostatečnou odměnou. Trasa výletu – https://mapy.cz/s/guduzemela.

Skalní vyhlídka Frýdlantské cimbuří, Jizerské hory.
Skalní vyhlídka Frýdlantské cimbuří, Jizerské hory.

Vyzkoušeli jsme si lezení na písku, okusili tvrdost jizerskohorské žuly a viděli spoustu krásných míst. V Libereckém kraji jich je k objevování ještě spousta, další tipy najdete na webových stránkách www.liberecky-kraj.cz nebo začněte sledovat naše sociální sítě, na Facebooku a Instagramu nás najdete jako Region Liberec. Zábava a dobrodružství jsou u nás zaručeny. Stačí zabalit tu správnou výbavu, dobrou náladu, vzít rodinu nebo kamarády a vydat se na sever. 

Zkušenosti čtenářů

Ben

ahoj, ferátu Vodní bránu bych menším dětem nedoporučil, není zrovna lehká. V vrcholky dobýváme, ne dobíváme. Třebaže to občas boj je.
Ben

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: