Mýtus o první pomoci — Krvácení zastavím pomocí tlakových bodů

Mýtus o první pomoci — Krvácení zastavím pomocí tlakových bodů

Nebojte se, nebudeme vám tu tvrdit, že tlakové body neexistují a nebo že nefungují. Existují a fungují – problém je, jako obvykle, trochu složitější…

Jak to vzniklo?

Tento mýtus vznikl na zcela pravdivém základu – tlakové body na lidském těle existují a když jsou správně použity, mohou pomoci zastavit krvácení. A mnoho let se také na kurzech první pomoci používání tlakových bodů vyučovalo. A bohužel, na mnoha kurzech se vyučují dodnes.

Princip onoho tlakového bodu spočívá v tom, že na lidském těle jsou místa, kde lze pomocí určitých manévrů přitlačit důležitou cévu proti pevnému podkladu (většinou kosti). Jejím přiškrcením je tak možné účinně omezit krvácení. Většinou jsou to místa podobná těm, kde se dá na lidském těle nahmatat tepenná pulsace. A stejně tak důvody, proč jsou tlakové body mýtem v první pomoci, jsou podobné důvodům, proč už 14 let nehledáme v první pomoci pacientův puls.

Mýtus o první pomoci č. 66

Proč je to špatně?

Tlakové body je prostě těžké najít. Pokud si jen přečtete nějaký článek nebo prohlédnete obrázek, bude velká rána i po několika vašich pokusech nejspíše vesele krvácet dál. Co vám chybí ke štěstí? Zkouška z anatomie a trocha té praxe.

Výzkumy související s resuscitací ukázaly, že problém s nalezením pulsace tepny mají nejen laici, ale i zhruba polovina lékařů. Šokováni? Ano, to byl tehdy leckdo. Na základě takto pádného argumentu došlo k tomu, že zahájení resuscitace už nezávisí na hmatání pulsu, ale pouze na vyšetření dechu a vědomí postiženého.

Krvácející žena

S tlakovými body je to stejné – laik má problém je najít a ve snaze o jejich nalezení ztrácí drahocenný čas, během kterého mohl krvácení výrazně omezit mnohem efektivnějšími metodami. A teď se asi ptáte, které to jsou…

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každý týden na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny mýty naleznete v nové sekci První pomoc.

Jak je to správně?

Takže za prvé: v tomto článku se nenaučíte efektivně zastavit krvácení. To prostě nejde. Musíte jít na kurz, vyzkoušet si to nanečisto a potom znovu, ve stresu, ve spěchu, zpocenýma a roztřesenýma rukama. Teprve potom budete schopní aspoň rámcově zastavit krvácení. Není to legrace, není to snadné a z internetu nebo z přednášky se to dobře nenaučil ještě nikdo. A ani vy nebudete ten zázračný první. Prostě to takhle nejde. Tečka.

Za druhé: improvizace je krásná věc a extrémní postupy vypadají vždycky mnohem víc cool. Ale fakt je ten, že s dobrým materiálem toho prostě zvládnete víc a lépe než s rukávem od košile. Ostatně, určitě víte, že pokusy o improvizaci se zaškrcováním (provázkem, tkaničkou, drátem…) končí většinou zbytečnou amputací ještě nedávno zdravé ruky/nohy. Pojďme si proto dopřát zdravotnický materiál alespoň průměrné kvality. Dopřejme si hotový obvaz (je v každé autolékárničce).

Za třetí: pokud budete brát do ruky běžnou autolékárničku, tak počítejte s tím, že její kvalita je tak mizerná, že to vlastně bude improvizace. Je to téma, kterému se poslední dobou hodně věnujeme, ale o tom zase někdy příště (a nebo tady). Takže – jak na krvácení?

  1. Vaše bezpečí je stále na prvním místě a toto pravidlo se nemění! Pokud máte u sebe rukavice, použijte je. Pokud ne (poučení pro příště), hodí se i igelitový sáček. Snažte se nedostat do přímého kontaktu s krví postiženého!
  2. Co nejdříve se snažte zastavit krvácení tlakem přímo v ráně. Pokud hned nemáte při ruce obvazový materiál, klidně tlačte na ránu vlastními prsty.
  3. Použijte hotový obvaz, se kterým vytvoříte tlakovou vrstvu přímo v místě krvácení. Když prosakuje, použijte další. Když sákne i ten, uvažte přes něj třetí.
  4. Teprve když i po třetím tlakovém obvazu krvácení stále pokračuje, použijte zaškrcovadlo. (O jeho použití si napíšeme zase jindy…)

Krvácející žena

Moc se nám toho do článku nevešlo. Jak už jsem psal výše, to důležité vám tu stejně nevysvětlíme. Na některé věci si prostě musíte sáhnout, pokud jim chcete opravdu rozumět. Takže nezbývá, než vás pozvat na kurz – věřte, že naše kurzy jsou zábavnější než naše články 😉

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: