Mýtus o první pomoci — Když zavolám 155, stačí říct, co se děje, a počkat na sanitku

Mýtus o první pomoci — Když zavolám 155, stačí říct, co se děje, a počkat na sanitku

Zavoláním na záchranku máte z krku jen jedinou věc, tedy zákonem danou povinnost poskytnout první pomoc. Nic víc. Sanitka však nepřijede lusknutím prstu, pomoc může zdržet doprava, počasí, anebo závažnější případ.

Jak to celé vzniklo?

Je tedy zřejmé, že na místě nestačí jen stát, ale je nutné něco dělat. Poslední léta vykazují výrazně vyšší úspěšnost resuscitace. Jediným důvodem tohoto zlepšení je kvalitně poskytnutá resuscitace laická. Vždy totiž platilo, a platit bude, že laická (tedy právě vaše) pomoc na místě je nezastupitelným článkem záchranného řetězce a leckdy rozhoduje o přežití pacienta. Teď už není překvapivé, že podle anglického výzkumu zemře na špatnou či žádnou první pomoc ročně stejný počet osob jako na rakovinu.

Proč je to špatně?

Důvodem je drahocenný čas, po který bude postižený buď ležet bez pomoci, nebo mu bude pomoc poskytnuta, a markantně se tak zvýší jeho šance na přežití. Jen pro představu — každá minuta, kdy má být pacient resuscitován, ale není, snižuje šanci na jeho záchranu o několik procent.

Uvědomme si, že u náhlé zástavy oběhu se nevratná poškození mozku mohou dostavit již po čtyřech minutách bez kyslíku. To je další důvod pro rychlé poskytnutí první pomoci, neboť není primárně důležité, zda pacient přežije, ale jakou kvalitu života bude mít pod odchodu z nemocnice (pokud ji vůbec ještě opustí). Upřímně, pokud někoho necháme čtvrt hodiny ležet na zemi a záchranářům se jej povede zresuscitovat, do plného a kvalitního života se pravděpodobně nevrátí. Ptejme se pak, kde se stala chyba — záchranáři přece dělali všechno správně…

Jak je to správně?

Je to jednoduché — pokud se necítíte pomocí ohroženi, poskytněte ji. Když nevíte jak, důležitá je alespoň vaše ochota. Vytočte 155, dobře určete své místo a přesně popište, co vidíte, také se snažte pečlivě odpovědět na otázky operátora.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Všechny zatím vydané mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Bude následovat jedna ze dvou věcí, tzv. TANR nebo TAPP.

TANR — telefonicky asistovaná resuscitace. Situace, kdy je operátorka ve spojení, až do příjezdu posádky a zachránce na místě provede laickou resuscitací. Bude radit, udávat rytmus počítáním a uklidňovat vás.

TAPP — telefonicky asistovaná první pomoc. Operátorka na základě vašeho popisu odhadne rozsah poranění nebo závažnost stavu a pomůže vám situaci vyřešit prostředky dostupnými na místě.

Závěrem

Toto vše se nestane, pokud na záchranku nezavoláte. A pamatujte, voláním to jen začíná. Pokud se chcete připravit na stres a křik, který na místě bude, zapište se na některý z našich zážitkových kurzů.

Mimořádná nabídka — zajímavá vás první pomoc v drsných podmínkách zimních hor? Kurz První pomoc v zimních horách je něco přesně pro vás. Můžete jej také zakoupit vašim blízkým jako vánoční dárek.

Články o první pomoci pro Pohora.cz připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: