Mýtus o první pomoci — Kdyby krvácel, byla by na sněhu krev

Mýtus o první pomoci — Kdyby krvácel, byla by na sněhu krev

První pondělí nového roku 2014 – čas na další dílek dnes již založené tradice, čas na další mýtus o první pomoci. Tentokrát se budeme věnovat časté (ne)výhodě membránového oblečení, kterou si běžně neuvědomujeme.

Jak to celé vzniklo?

V době, kdy ještě oblečení nebylo vybaveno membránami, skutečně platilo, že pokud došlo ke krvácení, byla krevní skvrna jasně vidět – oblečením totiž bez větších problémů prosákla. Jak je tomu dnes, v době, kdy si již na svah bundu či kalhoty bez příslušného štítku nesoucího označení membrány nekoupíme?

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás teď bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začínáme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Na co si dát pozor…

Všechny membrány, které výrobci dávají do oblečení, jsou založeny na stejném principu – jedná se o jemnou síťovinu, která propustí plyny (prodyšnost), ale nepropustí kapaliny (nepromokavost). Naneštěstí, tento princip platí oboustranně, nejenže nepustí vodu k vám, ale ani od vás, stejně tak krev…

Pokud tedy nalezneme člověka, jehož mechanismus úrazu by mohl krvácení způsobit, je nutné vykonat celkovou prohlídku. Je tedy důležité na nezbytně dlouhou dobu rozepnout bundu a sáhnout rukama do obou nohavic. Pokud krev nenalezneme, vrátíme oblečení do původního stavu, abychom člověka neohrozili podchlazením, pokud ano, nezapomeňme, že krvácení má přednost! Dbejme vždy na vlastní bezpečnost – použijme rukavice.

Články o první pomoci připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: