Marek Holeček se pokusí o dvou kilometrovou stěnu na Antarktidě + VIDEO

Marek Holeček se pokusí o dvou kilometrovou stěnu na Antarktidě + VIDEO

Vždy, když Marek Holeček odjíždí na jednu ze svých expedic, je jisté, že má v plánu uskutečnit něco neobvyklého, čemu laici nerozumí a zainteresovaní jen kroutí hlavou. Stejné to bude i s jeho další expedicí v mrazivém prostředí Antarktidy, kde se od hladiny moře zvedá dvoukilometrová stěna hory Mount Foster (2015 m).

31. 12., tedy v čase, kdy budeme pomalu ladit silvestrovskou atmosféru s flaškou v ruce, bude Marek Holeček a jeho dva lezečtí partneři, Vladislav Nosek a Vladislav Jošt, odlétat z Prahy směr argentinské Buenos Aires. Poté se letecky přesunou do Patagonie, přesněji řečeno do městečka Ušuaja. To byla ta jednodušší část přesunu.

Už námořnická část by mohla být expedicí sama o sobě

V Ušuaje se totiž nalodí na loď, která je musí dopravit na ostrov Smith Island, ze kterého „roste“ zmíněný skalní velikán Mount Foster. Cesta po moři bude také velmi zajímavou částí výpravy, protože se popluje přes Drakeův průliv, což je místo, kde se chyby neodpouštějí. Důvodem je divoké moře, které pravidelně brázdí desetimetrové metrové vlny, jež z průlivu činí nejobávanější moře na světě.

Mount Foster, foto: wikipedia

Dlouholeté plánování vyvrcholilo projektem Never Stop Exploring

Tuhle expedici si Marek Holeček a jeho parťák Zdeněk Hrubý vymysleli už před pěti lety. Jenže jim to vždy něco překazilo. Pro letošní rok si vše dobře naplánovali a expedice na Mount Foster zapadá do jejich třídílného projektu „Never Stop Exploring“.

Marka dlouhodobě podporuje norská značka Devold, která se specializuje na vlněné termoprádlo do těch nejnáročnějších podmínek. „Od Devoldu je jedna věc lepší než druhá, ale fajnšmekři na zimu ocení hlavně Expedition. Dvouvrstvé prádlo, které je určeno do opravdových mrazů. Nedivím se, že ho používaj snad všichni polárníci na světě. Tak tenký triko a tak neskutečně zahřeje a ještě skvěle odvádí pot. Když jsem ve stěně, tak nechci bejt nabalenej jak pumpa, ale zároveň tam nejdu umrznout. Expedition je v tomhle případě určitě ideální řešení, to mi pak i -20°C připadá jako takový letní počásko“, hodnotí jeden z produktů Marek.

První štací byl nepálský Talung (7348 m), na kterém dvojice Hrubý, Holeček uskutečnila prvovýstup severozápadním pilířem a my můžeme jen hádat, jak vysoko bude tento podnik na letošním Piolet d´Or hodnocen (předpokládám, že bude v nominaci).

Druhou byl pokus o prvovýstup západní stěnou osmitisícovky Gasherbrum I (8068 m), o který se Marek a Zdeněk už dříve pokoušeli. Pokud by se expedice povedla, tak by to byl první český prvovýstup na osmitisícovku po dvaceti letech. Plány doslova přeťala nehoda, při které ze stěny vypadl Zdeněk Hrubý. Marek poté musel bez lana ze stěny ustoupit.

Zdeněk Hrubý na vrcholu Nanga Parbat v roce 2012

Poslední díl téhle horolezecké skládačky už znáte…

Antarktická Odysea bude trvat více než měsíc

Marek si tento mrazivý podnik dlouho rozmýšlel, s ohledem na ztrátu parťáka v podobě Zdeňka Hrubého, ale nakonec se rozhodl, že projekt dotáhne do konce. Návrat z expedice je plánován na začátek února.

Teď už jen zbývá trojici horolezců držet palce a přát jim stabilní počasí, které je kromě soustavné zimy další překážkou na cestě k vrcholu Mount Foster.

S využitím norskamoda.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: