Longboardoví šílenci v Kalifornii + VIDEO

Longboardoví šílenci v Kalifornii + VIDEO

  Existují situace, při kterých se rozhodně nevyplácí spadnout. A až zhlédnete dnešní příspěvek, jsem si jist, že budete v předtuše pociťovat na celém těle „silniční lišej“ – tihle longboardisti se rozhodně nebojí ničeho!

Skateboard vs. longboard

Kdo nesleduje skateboardisty, ani se o toto odvětví více nezajímá, ten rozdíl mezi skateboardem a longboardem nepozná. Longboard je totiž většinou delší (délka okolo 1 metru), má větší kolečka s jinou, výrazně lepší měkkostí, což se odráží v odlišných jízdních vlastnostech – lepší stabilita či dosahování větší rychlosti(!). A právě druhá zmíněná vlastnost učarovala mnohým, kteří s longboardem praktikují tzv. „downhill“ – tomu rozumí každý a pokud ne, tak je vysvětlení zcela jednoduché – (bláznivá) jízda z kopce. Brzdí se a zatáčí pomocí dlouhého oblouku, což jim samo o sobě svědčí o jistém nebezpečí a nutného dobrého ovládání prkna…

Nejedná se přitom o kdejaké sjíždění kopečku za domem s následným pádem do matrací. Je to tvrdá a bolestná záležitost, sjíždějí se kilometry dlouhé vyasfaltované kopce za zcela běžného provozu s okolojedoucími vozidly. Jezdci na longboardech dosahují rychlostí mezi 50 a 100 km/hod. (rekord je stanoven na přibližně 130 km/hod. Robem Dyrdekem v roce 2012). Přitom pouze stojí na „prknech“ a sami vyvažují stabilitu. Pochopitelně bývají pro tuto činnost vyhledávány Alpy, Sierra Nevada, Nový Zéland či Austrálie apod.

Modré obleky (a maskoti) v akci

O rychlosti a tvrdých pádech ví svoje i trojce bláznů v modrých společenských oblecích – Noah Sakamoto, Patrick Rizzo a J.M. Duran – kteří v americké oblasti High Sierras v Kalifornii natočili své umění do filmu „Second Nature“, v němž chtěli trochu nadneseně zachytit přirozené hranice lidského těla a jeho možnosti. (Pozor, nejedná se v překladu o „druhou přírodu“, jak by se mohlo zdát, ale spíše o přenesený význam „naučeného/získaného zvyku“ podle Aristotelské filosofie…). Zajímavé jsou nejen jejich rychlostní výkony, ale také „zákulisní“ obrázky – příprava rukavic nutných pro udržování stability či tvoření oblouků apod. Symbolicky vhozenou rukavici profesionálům pak spatříte právě v jejich stylu oblékání – profesionálové mají speciální kombinézy a chrániče. Tito kluci to prostě vzali tak nějak .. společensky.

Klobouk dolů před těmito třemi odvážlivci a vy se přes dvacet minut nechte unášet rychlostí longboardu v kombinaci s mnoha uměleckými záběry! Právem byl snímek mnohokrát oceněn festivalovými cenami, nebo byl alespoň v užším výběru finalistů…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: