Lahůdka Bernských Alp: Skotačivý Kandersteg-Allmenalp Klettersteig

Lahůdka Bernských Alp: Skotačivý Kandersteg-Allmenalp Klettersteig

V Bernských Alpách si najde každý své – od kavárenského povaleče až po náročného extrémistu. Nechcete-li napodobovat místního borce Ueli Stecka a šplhat severní stěnou Eigeru, a přesto toužíte po dobrodružství ve vertikále, je tento region v samotném srdci Švýcarska to pravé.

Švýcarsko sice není zemí, kde by zajištěné cesty měly dlouhou tradici, o to hezčí lezení však nabízejí. Všechny jsou krásné, o nudě tu nemůže být řeč! Kterou však přímo v Bernských Alpách vybrat? Rotstock Klettersteig na úbočí Eigeru s výhledem na Mönch a Jungfrau? Perfektní vzdušný zážitek z osmisetmetrového volného prostoru pod nohama na Mürren Klettersteig? Nebo jednoduché lezení s krásnými výhledy podél vodopádu v Adelbodenu? Jungfrau region je právem turistickým magnetem v létě i v zimě a pro nás podstatná informace je, že místní turistická centra pamatují i na vyznavače zajištěných cest.

Na pohora.cz máme velké množství článků, které se věnují zajištěným cestám. Co třeba ty, které jsou v Hollentalu?

Točitý žebřík a visuté lávky

Hravá a zároveň hodnotná ferata obtížnosti C/D, vedoucí těsně podél vodopádů potoku Allmibach, nese jméno Kandersteg-Allmenalp Klettersteig. Na lezce-turisty tu čeká 350 metrů lezení vyšperkovaného nejrůznějšími lahůdkami. Převislý žebřík v úvodní části odradí ty, kteří by si následující pasáže beztak nedokázali užít, ostatním jsou pak servírovány samé dobroty a každá část cesty má něco do sebe – ať už jde o chůzi po skobách nebo lezení čistě po skále.

Článek o zajištěné cestě Gemmi-Daubenhorn jste si mohli přečíst ve druhém letošním čísle časopisu Svět outdooru. Kromě toho časopis obsahuje  rozhovory s osobnostmi jako jsou Jakub Šedivý (kajak), Libor Uher(horolezec) nebo Tomáš Sobotka (lezec). Zajímavým čtením je také příprava Radka Jaroše na expedici K2, anebo článek ocestování Ladakem na kole. Číslo bylo z velké části věnováno zajištěným cestám, které jsou letním cílem mnoha dovolených. Očekávejte tedy také zahraniční tipy, kam za ferátami vyrazit a co si s sebou přibalit. Celý časopis Svět outdooru si můžete stáhnout zde.

Ferata je vedená ve francouzském stylu, tedy s průběžným ocelovým lanem, které je prověšené, a nutí tedy lezce k maximálnímu kontaktu se skálou. V polovině cesty vás čeká lanový mostek a odpočinek na lavičkách pod převisem. Pak už se můžete těšit na vychytávky v podobě točitého žebříku a visutých lávek nad údolím potoku s vodopády. Cítíte-li se příliš unaveni, vodopád vám občas dopřeje příjemnou sprchu. Poslední třetina cesty nabídne zlatý hřeb – lanovku. Kdo se necítí, může ji obejít po lanovém mostě, ale byla by to škoda. Při správném zacházení s kladkou je jízda nad údolíčkem potoka parádním zážitkem. Je však potřeba pořádně nastudovat manuál a zbytečně nemachrovat – brzdění o skálu nemusí být zrovna příjemným zážitkem.

Feraty & romantika

Pak už nezbývá než si pěšinkou dojít pro zasloužené pivo do hospůdky na vršku Allmenalp (1725 m) a pokochat se krásnými výhledy na údolí Kanderstegu a jezero Oeschinensee. Dolů můžete sjet lanovkou či sejít po svých příjemnou procházkou. Jednou za rok (zhruba v půlce srpna) se tato ferata leze i v noci, kdy je osvětlená pouze loučemi a čelovkami a – to je teprve zážitek!

Grand Tour of SwitzerlandGrand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webu www.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor.

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.


Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: