Kolik stojí Broad Peak, Spantik či Everest s cestovkou?

Kolik stojí Broad Peak, Spantik či Everest s cestovkou?

Doby, kdy jet někam s cestovkou znamenalo vyrazit na Jadran nebo k římskému koloseu, jsou dávno pryč. Dnes je možné „koupit“ dokonce výpravy na ty nejvyšší vrcholy. Jenže víte, kolik tyto cesty zhruba stojí?

Je tomu pár dnů co mi na mail přišla nabídka, ani nevím jak to nazvat, asi outdoorové cestovky/agentury, která zajišťuje organizaci „komerčních expedic“ na různé vrcholy a treky v Pákistánu, Nepálu. V první chvíli jsem se nad textem a nabídkou pousmál a mail zavřel. Jenže pak mě napadlo, že spousta lidí možná nemá ani hrubou představu o tom, kolik si tyto cestovky za své „výlety“ účtují. Třeba vás to bude zajímat.

Samozřejmě, každý na cenové nabídky níže může mít svůj názor, ale já spíše kroutím hlavou, protože za takové peníze, které stojí výstup třeba na sedmitisícovku Spantik se dají udělat podobné expedice snad tři. Na druhou stranu, tohle je s maximálním komfortem a asistencí.

Spantik (7027 m), 30 dní

Údajně jedna z technicky nejjednodušších sedmitisícovek se nachází v Pákistánu, v pohoří Karákóram. Tato „lehká cesta“ vede přes jihovýchodní hřeben, který k vrcholu překonává převýšení 2700 metrů na 7,6 kilometrech, což znamená poměrně příjemný sklon, který je většinou menší než 30°. Svah nabírá jen párkrát strmější stoupání, které však nepřesahuje 40°. Jelikož se postupuje po firnovém hřebeni, proto téměř nehrozí objektivní rizika. Jedná se proto o jednu z nejvyhledávanějších hor, vzhledem ke komerčním expedicím na vrcholy pod 8000 metrů.

Kolik to stojí: 4990 $, cca 120000 Kč

Co není v ceně: letenka, ubytování při cestě do hor, vízum, dýška, vstup do národního parku, styčný důstojník

Broad Peak (8051 m), 60 dní

Pákistánská osmitisícovka, kterou asi není třeba více představovat. Pokud vás přeci jen Broad Peak blíže zajímá, mrkněte se do našeho článku, který jej popisuje z několika pohledů.

Kolik to stojí: 5500 $, cca 130000 Kč

Co není v ceně: permit, letenka, ubytování při cestě do hor, vízum, dýška, vstup do národního parku, styčný důstojník

K2  trek, 24 dní

Další skupinou nabízených produktů outdoorových cestovek jsou treky kolem osmitisícových velikánů. Konkrétně trek do základního tábora  K2 se chodí po ose vesnice Askole (3000 m) – vesnice Hushe (2900 m). Nejvyšším bodem treku je sedlo „Ghondoghoro La“ ve výšce 5680 metrů. Kromě jiných vrcholů při treku míjíte všechny karákóramské osmitisícovky, tedy Brod Peak, K2, Gashebrum II a Hidden Peak (8068 m).

Kolik to stojí: 3650 $, cca 90000 Kč

Co není v ceně: letenka, ubytování při cestě do hor, vízum, pojištění, dýška, vstup do národního parku, styčný důstojník

Toto jsou nabídky jedné cestovky, netvrdím, že se výše zmíněny akce nedají skrz cestovku realizovat levněji, ale také dráže. Zároveň nikoho nesoudím, je to každého věc kam a jak si jezdí, těch téměř bezejmenných dolin a vrcholů, které nestojí skoro nic je nepočítaně.

Everest (8048 m), 60 dní

Kolik to stojí: MOC!

Na závěr jsem si nechal klasiku. Everest s cestovkou, to musí být snem snad každého. Pro tuhle akci si vyčleňte mezi 30 – 80 tisíci dolary (cca 720000 – 1920000 Kč). Pokud se divíte tak velkému cenovému rozpětí, tak věřte, že záleží na spoustě faktorů. Nejlevnější balíčky se dají pořídit od místních agentur ze severní strany (Tibet) za zmiňovaných třicet tisíc dolarů. Zahraniční agentury ze západu mají své balíčky od šedesáti tisíc dolarů (cca  1440000 Kč).

Jen doplním, že na stránkách této konkrétní cestovky jsem v rámci otázek a odpovědí našel dotaz: „Mému synovi bude v srpnu 15 let. Spantik nás velmi zajímá. Bylo by možné ho vzít na Spantik?“ a odpověď mě málem srazila ze židle: “ Ano bylo. Pro tuto akci není žádný věkový limit, jen bude potřebovat potvrzení od doktora, že je zdravý a fyzicky zdatný“. Tak nevím, kdo je na tom hůř, jestli otec, anebo borci z cestovky…

Za vaše příspěvky v diskuzi, týkající se zkušeností s těmito cestovkami či cenami, budu rád.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: