Když začne mrznout

Když začne mrznout

Ačkoliv to za okny na půlku zimy zrovna nevypadá, spíš jakoby se právě blížilo jaro, tak se u nás i v sousedních zemích stále najdou destinace, kde si lze vyzkoušet lezení v ledu. A navíc se zima ještě určitě ozve. Pojďte se podívat do světa lezení v ledu a dozvědět se, o co se vlastně jedná a jak se taková kratochvíle provádí.

Ačkoliv to za okny zrovna na půlku zimy nevypadá, spíš jakoby se právě blížilo jaro, tak se u nás i v sousedních zemích stále najdou destinace, kde si lze vyzkoušet lezení v ledu. A navíc se zima ještě určitě ozve. Pojďte se podívat do světa lezení v ledu, který jsme představili v loňské ročence Malý Průvodce, a dozvědět se, o co se vlastně jedná a jak se taková kratochvíle provádí. Pro zkušené skálolezce to bude zajisté příjemné zpestření a ostatní se třeba dozví něco nového.

Lezení a turistika se často prolínají, a i když Malý Průvodce neobsahuje informace o lezeckém vybavení, není od věci trochu o jednotlivých směrech současného lezení vědět, aby člověk mohl případně vyzkoušet něco nového, samozřejmě v doprovodu zkušeného lezce.

Procházíte-li v létě horským údolím, často jdete okolo různých potůčků strmě spadajících přes skalní prahy dolů do údolí. Někde ze skály vyvěrá slabý pramen či po ní nepřetržitě stéká alespoň malý proud vody. Zkrátka běžná věc nebudící nijak zásadní emoce. Buďte si ale jisti, že až udeří tvrdé mrazy, stanou se tyto terény hřištěm pro řadu příznivců pohybu ve vertikále s propastnou hloubkou pod nohama, která se s vědomím, že se leze po zamrzlé vodě, stává ještě propastnější. To je lezení v ledu, dnes už samostatná disciplína sportu, který se souhrnně nazývá horolezectví. Pokusím blíže specifikovat lezení v ledu z hlediska vybavení.

Při lezení v ledu je potřeba mít vybavení jak pro samotný postup, tak bezpečnostní, resp. zajišťovací pomůcky. Tohoto rozdělení se budeme držet i nadále, jen si je ještě rozšíříme o oblast oblečení a bot, tedy co na sebe.

K tomu, abychom se po kluzkém a kolmém ledu mohli pohybovat, je potřeba vybavení, které k němu bude patřičně agresivní. Slangový název zbraně není tedy pro cepín a mačky nijak překvapivý. Lezecký cepín se od turistického odlišuje speciálním tvarem topůrka a hrotu. Tento komplet pak umožňuje snadný a přesný zásek. Cepíny do ledů se dnes používají ve dvou typech. První poznáme podle speciální rukojeti a absence lopatky, často i tlouku. Druhý typ, horolezecký, má klasické provedení rukojeti a hlavici osazenou tloukem či lopatkou, a kromě zmrzlých vodopádů se více hodí i na výstupy horského charakteru. Důležitou součástí jsou poutka, která dokážou výrazně uspořit sílu, případně se používají speciální pružné smyčky, přes které se cepíny připevní k sedáku,. Umožňují jak odsednutí do zaseknutého cepínu, tak zabraňují jeho ztrátě. U velmi technických přelezů se od poutek či zmíněných smyček kvůli častému prohazování cepínu v rukách někdy upouští. Přední hroty jsou u lezeckých maček klíčovým prvkem. Vyrábějí se v provedení se dvěma vyměnitelnými předními hroty či přímo s jedním tzv. monohrotem. Monohrot umožňuje přesný zásek a méně štípe led. Také při lezení po skále je přesnost velikou výhodou. Dva hroty jsou zase méně náročné na techniku, a zejména v horských výstupech mohou být výhodou. Lezecké mačky se dvěma hroty ale často umožňují jejich výměnu, a tak není problém si to vyzkoušet, a pak se individuálně rozhodnout pro lepší variantu.

Abychom neslítli až k nástupu, je potřeba mít kromě síly např. lano. To volíme nejčastěji poloviční nebo dvojče, pro krátké tréninkové ledy postačí i jednoduché. Sedák a kvalitní přilba jsou samozřejmostí. Dostatek sešitých smyc (alespoň jedna 120 cm dlouhá na štand), reep šňůry do ledových hodin či pro vytvoření fixního bodu by také neměly chybět. Pro ledové hodiny je potřeba i speciální šťáradlo. Dále je třeba mít jistítko a karabiny, z nichž bereme alespoň pár se zámkem, dále šroubovací a dostatek expresek. Pro zajištění se používají šrouby do ledu, kde výhodou jsou ty s kličkou pro snadnější zavrtání, případně se můžou hodit při přelézání mixových pasáží i skalní zajišťovací pomůcky(ty volíme podle zvolené cesty). Výjimečně se můžeme setkat i s háčky do ledu. Tam, kde by hrozilo uvolnění laviny, nezapomeňte na lavinovou výbavu (pípák, sonda, lopata).

Co na sebe? To, že se pohybujeme po zamrzlé vodě, ještě neznamená, že se jedná vesměs o suchý sport. Opak je totiž pravdou, a tak se klasický  princip vrstev se svrchním nepropro oblečením jeví jako ideální. Na štandy či dolů pod led, pokud si jen tak lezeme pro radost, přijde vhod i péřovka. Jednou z nejdůležitějších součástí vybavení jsou rukavice. Ty musí splňovat požadavky na jistý a pevný úchop, nesmí ruku v sevření unavovat a zároveň musí splňovat požadavky na tepelnou izolaci a nepromokavost. Asi nejvhodnější je mít dva páry (teplejší a tenké) a ty střídat podle potřeby. Boty musí být dostatečně teplé, velmi tuhé a je vhodné, aby byly i anatomicky tvarované. Měly by také pevně fixovat patu. K dostání jsou modely jak s volným kotníkem, umožňující větší rozsah pohybu, tak modely s kotníkem pevnějším. Je na každém, co preferuje, obecně ale platí, že boty s volnějším kotníkem jsou pro přelezy těch nejtěžších „prásků“ vhodnější.

Lezení v ledu je ze všech disciplín horolezectví asi tou nejextrémnější. Někdo by možná oponoval, že je to spíše lezení sólo, ale jsou lidé, kteří „čistý styl“ aplikují i na ledy. No, každý svého štěstí strůjcem. Každopádně je k tomuto sportu potřeba přistupovat s jistým respektem. Jde o hodně technickou disciplínu a špičkové vybavení se jeví jako alfa a omega úspěchu. Nepatří sice mezi nejlevnější, ale věřte, že po zdolání svého prvního ledu objevíte nové a nutno říci fascinující rozměry, s nimiž se v tu ránu hodnota peněz, ať už z důvodu panického strachu nebo opojné slasti, jeví jako problém zcela malicherný.

Tip
Odkaz na seriál článků s názvem: Hory a lezení
V seriálu najdete články o vlastnostech a o výběru podle jednotlivých typů vybavení pro horolezce. Nejde speciálně o vybavení pro lezení v ledu, ale o informace pro ty, kteří chtějí vědět více o lanu, cepínu, karabinách nebo mačkách. Seriál vycházel v roce 2008.

Aktualita
Ledy v Krkonoších
Jak jsme psali v rubrice Krátce, byl tuto zimu v přísně chráněném území KRNAPu zkušebně otevřen jeden z ledopádů pro legální lezení. Od 15. prosince 2010 do 31. března 2011 je za příznivých ledových podmínek možné získat permit pro vylezení 20 m vysokého ledopádu v Labském dole. Více informací na stránkách krnap.cz.

© Svět outdooru, text vyšel v ročence Malý Průvodce 2010, text Ivan Jánský, foto autor a Jan Hotmar

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: