HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Túra přes vrcholy Lamsenspitze a Hochnisslspitze
Treky

Túra přes vrcholy Lamsenspitze a Hochnisslspitze

Východní části pohoří Karwendel v rakouských Alpách vévodí vrchol Lamsenspitze, který patří k náročnějším. Díky originálnímu tunelu můžeme po hřebeni pokračovat i na sousední Hochnisslspitze.

Karwendel – Rakousko

Typ
2-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2508 m n. m.
Převýšení
1500 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Východní část pohoří Karwendel patří mezi velmi málo známé a navštěvované oblasti tohoto jinak neobyčejně populárního pohoří. Lamsenspitze je nejvyšším vrcholem tyčícím se ve své bělostné majestátnosti v blízkosti Achensee. Než však dojdeme k této přehlídce drsné horské krásy, musíme pěkně dlouho šlapat z Pertisau nekonečným údolím Falzthurntal po široké cestě (8 km, při vjezdu autem se platí mýto). Konec silnice je u hostince Gramai Alm (výborná občerstvovací stanice v salaši nad chatou – čerstvě nadojené mléko). Odtud pokračujeme zprvu po širší travnaté cestě, která se později zužuje a přes sutě a kosodřevinu vystoupíme travnatým kotlem Gramaier Grund až k chatě Lamsenjochhütte. Chata stojí v úžasném divokém prostředí pod masívem Hochnissl a nocleh na tomto magickém místě je velmi vhodný.

Druhý den tak v pohodě stihneme vystoupit jak na Lamsenspitze, tak přejít jedinečným skalním tunelem na další skalnatý vrch – Hochnissl. Od chaty nejprve vyjdeme sutí pod mohutnou východní stěnu Lamsenspitze, kterou podcházíme zleva a traverzem jihozápadních srázů dosáhneme sedla (časté jištění ocelovými lany). Ostrým západním hřebenem vystoupíme krátce k vrcholovému kříži s naprosto jedinečným rozhledem. Sestup na chatu stejnou cestou. V druhé části programu pokračujeme od chaty pomocí zajišťovacích prvků (exponované a vzdušné) ke vstupu do Lamsentunnelu.

Přechod ze severní strany hřebene na druhou, většinou sluncem prozářenou stranu jihozápadní, je často znesnadněn množstvím sněhu, který v temnu a chladu tunelu vydrží opravdu dlouho. Po ostří hřebene přes vrcholky Rotwandlspitze (2 321 m) a Steinkarlspitze (2 425 m) přichází stezka k zajištěnému, asi 100 m vysokému výšvihu. Z vrcholu je možné pokračovat dále přes hřeben a sejít na jih do obce Vomp v blízkosti města Schwaz. Sestup k jezeru Achensee je nutné absolvovat po výstupové cestě.

Ubytování a jídlo

Jedinou chatou v oblasti – na východním okraji pohoří Karwendel je Lamsenjochhütte (1 953 m, majetek DAV, kapacita 132 míst, v provozu 1. 6.–15. 10., tel. 0043 5244 62063, info: www.lamsenjoch.at). 

Potřebné vybavení

Mapy: ÖK č. 88 a 119 1:50 000, Kom- pass č. 027 Achensee 1:35 000, f&b č. 321 Achensee/Rofan/Unterinntal 1:50 000, AV Karte č. 6 Rofangebirge 1:25 000

Přístup na začátek

Jezero Achensee a tedy také pohoří Karwendel a Rofan jsou jednoduše dostupné z dálnice A 12 (Kufstein – Innsbruck) výjezdem „Achensee/Zillertal“. Odtud po silnici č. 181 zamíříme přímo do Maurachu a Pertisau. V obci Achental odbočuje do hor lokální silnice, která po 10 km dospěje do obce Steinberg.

Pro přístup do vápencových hor Karwendelu je výhodnějším výchozím místem obec Pertisau (952 m, 500 obyvatel) ležící 6 km severněji od Maurachu. Je dobrým opěrným bodem do dvou turisticky významných dolin – Falzthurntal (výstup na Lamsenspitze, Sonnjoch a přechod do hloubi pohoří Karwendel), Gerntal (vrchol Mondscheinspitze a do severních údolí) a na výlety vedoucí kolem jezera Achensee. Na severní straně pohoří Rofan je možno dojet do letoviska Steinberg am Rofan, odkud můžeme pokračovat v turistickém poznávání těchto nádherných hor i z opačné strany.

Základní trasa

Pertisau – Lamsenjochhütte 4,5 hod (při výjezdu autem na Gramain Alm jen 2 hod.) – Lamsenspitze 2 hod. Celkem 6,5–7 hod. pouze ve výstupu (s autem v dolině 6–7 hod. v obou směrech) Přechod z chaty Lamsenjochhütte přes Lamsentunnel a vrchol Hochnisslspitze 2,5–3 hod. Sestup do Vompu 3–4 hod.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: