Výstup na Grosser Bettelwurf
Treky

Výstup na Grosser Bettelwurf

Masiv Großer Bettelwurf dominuje jižní části pohoří Karwendel v rakouských Alpách. Výstup na něj potěší všechny milovníky zajištěných cest.

Karwendel – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
15 km
Nejvyšší bod
2725 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany, ferata D

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Tento vrchol je ze všech karwendelských štítů nejblíže hlavní silnici, a tak ušetříme dlouhé nástupy neprůjezdnými dolinami, jako je tomu na severu pohoří Karwendel. Masív Bettelwurf leží na jižním okraji Karwendelu a z dálnice A 12 mířící do Innsbrucku je jednoduše nepřehlédnutelný. Prvním krokem k dosažení tohoto kamenného obra je „výjezd“ do doliny Halltal. Uvozovky jsou zde skutečně na místě. Tato krátká (6 km), ale mimořádně strmá silnice vedoucí k již zavřeným solným dolům na hoře Salzberg má totiž průměrný sklon 22 %, v závěru dokonce neskutečných 32 %! Proto si dobře rozmysleme, zda to náš plechový miláček vůbec zvládne. Cesta připomíná spíše sjezdovku než silnici.

K nástupu na Bettelwurf však stačí z horního konce obce Absam (před mýtnicí) dojít pouhé 3 km k rozcestí značených cest a tak je otázkou, zda se placený výjezd do doliny vůbec vyplatí. Značená cesta č. 222 stoupá nejprve k jeskyni Gamsgrufel, kde se stáčí vlevo a pomocí mnoha prudce stoupajících serpentin dosahuje chaty Bettelwurfhütte. Pokud bude naším cílem pouze samotný Velký Bettelwurf, čeká nás výstup zajištěnou cestou přes skalní stupně a několik žlebů. Celkově snadné až středně náročné (celkem 2 hod.). Skutečného vyznavače „klettersteigů“ však tato cesta asi neuspokojí, zvláště když v blízkosti této cesty vede nová, perfektně odjištěná cesta na Kleine Bettelwursf

Cesta vede přímo po jižní hraně spadající z vrcholu, mezi oběma vrcholy – Kleine a Grosser Bettelwurf nás navíc čeká lezecká „chuťovka“ ve formě závratného hřebenového přechodu, který spolehlivě zvedne hladinu adrenalinu v krvi. Sestup pak vedeme po klasické cestě.

Ubytování a jídlo

Na konci údolí Karwendeltal najdeme pěkně situovanou chatu Karwendelhaus (1 771 m, majetek DAV, kapacita 200 míst, v provozu 1. 6.– 10., tel. 0043 5213 5623). Na opačném polu pohoří pod vrcholem Bettelfurf stojí chata Betelwurfhütte (2 077 m, majetek OeAV, kapacita 76 míst, otevřeno 15. 6.–15. 10., tel. 0043 5223 53353, info: www.bettelwurfhuette.at).

Přístup na začátek

Po jižním okraji pohoří vede dálnice A 12 (Kufstein – Innsbruck) z níž je možno vyjet několika odbočkami pod hory. Výjezdem Hall im Tirol se dostaneme do Absamu (Gr. Bettelwurf), výjezdem Zirl se dostaneme na cestu č. 177 vedoucí do Scharnitz (směr Garmisch- Partenkirchen). Pokud touto komunikací pokračujeme dále do Německa, v obci Wallgau odbočuje podél řeky Isar placená soukromá cesta do obce Vorderriss. Odtud můžeme zajet do pohoří od severu lokální silnicí do již rakouské obce Hinterriss. V úseku dalších 15 km vede do hor placená silnička k osadě Eng. Příjezd do Hinterrissu je možný také výjezdem z dálnice A 12 a kolem jezera Achensee opět do Německa, kde v blízkosti přehrady Sylvenstein odbočuje silnice č. 307 do Vorderrissu (celkově kratší a bez mýta).

Základní trasa

Absam – Bettelwursthütte 3 hod. – Kleine Bettelwurst 1,5 hod. – Grosser Bettelwurf 45 min. – Bettelwurfhütte 1,5 hod. – Absam 2 hod. Celkem 8 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: