Hřebenem na vrchol Soiernspitze
Treky

Hřebenem na vrchol Soiernspitze

Karwendel – Německo

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka
Stát
Německo
Další státy
Německo
Vhodné měsíce
květen, červen, červenec, srpen, září
Nejvyšší bod
2257 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Horizontálními vrásami „proužkovaná“ pyramida vrcholu Soiernspitze je jedním z nejoriginálnějších geologických útvarů pohoří Karwendel. Když k tomu ještě připočteme nádherně zelený kotel Soiernkessel se dvěma smaragdovými oky ples a hřeben hned několika dvoutisícových vrcholů dostaneme lákavý horský cíl prvotřídního významu. Přitom je kupodivu tato část hor jen zřídka navštěvovaná. Výlet do kotle Soiernkessel a hřebenovka po okolních štítech však rozhodně není jednodenní záležitostí. Nocleh na chatě Soiernhaus je víceméně nutností.

Celý okruh můžeme zahájit v obci Krün (most přes řeku Isar, autobusová zastávka, tel. budka) a po široké cestě po okraji lesa dojdeme k rozcestí, kde se dáme ve směru šipky „Fischbachalm“. Cesta Fischbacherstrasse je místy strmější, ale vcelku bez problémů dosáhne zhruba po dvou hodinách pochodu horské louky Fischerbachalm (parkoviště, bez ubytování). V tomto místě se nám nabízí k dalšímu postupu dvě varianty – pohodlný výstup po zásobovací cestě, vedoucí v závěru serpentinami až k chatě Soiernhaus nebo pokud si chceme trochu více „užít“, můžeme zvolit doprava vedoucí „lokajskou“ stezku (Lokaiensteig), která místy závratně překonává traverzem východní svahy vrcholu Schöttelkopf a rovněž končí u chaty Soiernhaus (obě varianty cca 2–3 hod.). Stylové chaty, která již králi Ludvíku II. sloužila jako lovecká bouda, můžeme využit jako výborného místa pro nocleh, romantičtější povahy mohou strávit noc pod stanem u některého z jezer Soiernsee (nijak zvláště dobrá místa, ovšem koupání možné).

Nástup na okružní cestu kolem celého kotlee Soiernkessel vede nejprve západním směrem po úzké pěšině, která stoupá ke skalnatému hradu stupňovitého vrcholu Schöttelkarspitze (2 049 m, vrcholový kříž, fantastický rozhled, 1–1,5 hod.). Z vrcholu pokračujeme po ostrém hřebeni přes skalní bloky a po jižní straně dojdeme k nevýraznému vrcholu Felder Kreuz (2 048 m). Následuje nejkrásnější část přechodu po travnaté žiletce hřebene (stezka hřeben podchází) k vrcholu Feldernkopf (2 070 m). Krásně vedenou stezkou v suti, mezi skálami i trávou vyjdeme na vršek Reissende Lahn Spitze (2 208 m). Následuje sestup do sedla, kde se připojuje normální pěšina od chaty Soiernhaus a společně vyjdeme na pravidelnou pyramidu nejvyššího vrcholu masívu Soiernspitze, který je zároveň excelentní výhledovou lóží.

Sestup zpět k chatě Soiernhaus je možný přes suťové severní svahy (pozor na dlouho do léta ležící sněhové pole), lepší je však pokračovat na jižní stranu po hřebeni (místy závratné), který nás dovede až k bývalé chatě Kringer-Kofler-Hütte (byla zničena v r. 2000 lavinou) a od louky Ferienalp sejdeme po silnici do údolí Isar a do obce Krün (+3 hod.)

Ubytování a jídlo

Chatu Soiernhaus (1 616 m, majetek DAV, kapacita 64 míst, tel. 0049 171 5465858) najdeme uprostřed skupiny Soiern na dne ledovcového kotle nedaleko jezera Soiernsee. Pod vrcholem Rotwand Spitze na jižním okraji zajištěné cesty Mittenwalder Klettersteig stojí chata Brunnensteinhütte (1 560 m, kapacita 35 míst, v provozu 1. 5.–30. 10., tel. 0049 172 8909613).

Přístup na začátek

Hlavním výchozím bodem do bavorské části hor Karwendel je městečko Mittenwald (920 m, 8 500 obyvatel), ležící v údolí řeky Iser nedaleko rakouských hranic. Význam této původně keltské, později římské osady (Media Silva neboli Uprostřed lesů) vzrostl především díky poloze na důležité kupecké stezce do Mnichova. Dnes plní toto malé město roli prvotřídního turistického střediska (2 lanovky, množství penzionů a hotelů, restaurace). Symbolem města je především překrásný barokní kostel Pfarrkirche St. Peter und Paul z let 1736–46, za pozornost stojí také romantické náměstí Obermakt s několika pěknými budovami vyzdobenými nástěnými malbami s biblickými výjevy (J. W. Goethe toto místo popsal jako „živoucí obrázkovou knížku“). Do masívu Soiern však budeme vycházet z malé obce Krün (875 m, 2 000 obyvatel), ležící 9 km severně od Mittenwaldu.

Nejvýhodnější příjezd do oblasti je od jihu, tedy z rakouské strany po cestě č. 177 Innsbruck – Mittenwald a odtud po cestě č. 2 do obce Krün. Ze severu se do masívu Soiernspitze dosta- neme po cestě č.11 z Benediktbeuern (Bad Tölz) Nejbližší žel. stanice je Mittenwald.

Základní trasa

Krün – Fischbachalm 2 hod. – Soiernhaus 1,5–2 hod. – Schöttelkopf 1–1,5 hod. – Soiernspitze 3 hod. – Ferienalm 1,5–2 hod. – Krün 3 hod. Celkem 11–12 hod. (dvoudenní túra).

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: