Jižní větev Stezky Českem s dítětem a kočárkem

Jižní větev Stezky Českem s dítětem a kočárkem

Přes 1 000 kilometrů jihem, zvládnu to? Na začátku jsme byli ve třech, člověk tak mohl rozložit síly a měl tu nejdůležitější podporu hned vedle sebe. Pak už jsem ale šla s ročním Benjaminem sama a v mojí hlavě běžely samý katastrofický scénáře, že to prostě sama nikdy nemůžu dát. Heslo Stezky Českem ale je, že „může jít každý“ a já s Benem potvrzujeme, že to fakt jde.

Severní Stezku Českem (1 000 km) jsem šla na etapy v roce 2021 a byla to moje první zkušenost nejen s delším pobytem v přírodě, ale i se spaním venku. Tehdy jsem na konci už věděla, že jsem těhotná, nicméně už jsem v hlavě střádala plány, co dál. K obejití Česka mi chyběla celá jižní větev Stezky a mateřská se zdála jako ideální příležitost.

PŘÍPRAVY A VYBAVENÍ

Přípravy začaly už pár měsíců předem. Ben a já jsme se seznamovali společně se stanem všude možně, v obýváku, na zahradě, jen abych alespoň trochu věděla, že tohle na cestě pak překážka nebude. A vyplatilo se. Před naší velkou cestou jsme absolvovali společně i jeden delší přechod – Stezku údolím Lužnice. Díky tomu jsem zjistila přibližné množství věcí, které u sebe bude potřeba mít. A i to, že je důležité, jestli jsem na to připravená fyzicky. Kočárek totiž uveze hodně věcí, ale je potřeba počítat s tím, že ho do těch kopců musím dokázat vytáhnout. Takže jsem se snažila šetřit gramy i tentokrát. Veškeré vybavení jsem si ladila podle sebe, spoléhala jsem jen na to, co už máme předem vyzkoušené a čemu 100% věřím.

Mrkni se na Hanky gear list a inspiruj se, co měla s sebou. https://lighterpack.com/r/ouex38

Na nejvýchodnějším bodě jsem stála, když byl Benjaminovi čerstvě rok. Původní plán bylo jen jít, kam to půjde. Hlavně aby se ani jeden z nás netrápil. V hlavě ale bylo od začátku odhodlání to projít celé naráz. A jak to dopadlo? Pojďme se na to podívat po etapách.

BESKYDY, JAVORNÍKY A BÍLÉ KARPATY

Tyto dvě etapy jsme absolvovali v plné sestavě – já, Benjamin a můj partner. Jelikož jsme startovali ve třech, nebála jsem se zvolit trasu Stezky pro pěší (je možné zvolit i trasu pro cyklo, kde máte větší jistotu, že to s kočárkem půjde projet). Pokud bych šla sama, určitě bych volila alternativy. Našlo se hodně míst, kde člověk musel kočárek přenášet. Vyhnula bych se především cestě na chatu Skalka, cestě z Velkého Polomu, Papájskému sedlu a Makytě. Etapy mají ale spousty míst, za které to občasné utrpení stálo. Počasí nám úplně nepřálo, a tak jsme měli hodně míst jen sami pro sebe. Kolikrát se vám stane, že se probudíte společně uprostřed Beskyd, nikde nikdo, jenom vy tři? Nebo že si o samotě užijete výhledy z Velkého Javorníku nebo Stratence? Úplně růžově to nezačalo, byl to takový intenzivní vstupní test, kterým jsme spolu ale úspěšně prošli. A těch dalších 800 kilometrů byla oproti tomu už jen taková příjemná rovinka. 

Jižní stezka Českem s kočárkem – NP Podyjí

DOLNOMORAVSKÝ ÚVAL A PODYJÍ

Tady už jsem šlapala sama a lehce nervózní, jestli na to vážně mám. Dolnomoravský úval byla etapa s jednoduchým zásobováním. Na druhou stranu se tady objevovalo hodně lidí se zvláštními pohledy. Přeci jen s tím naloženým kočárkem a batohem na zádech jsem ve městech úplně nezapadala. Neuvěřitelná příroda v národním parku Podyjí to ale všechno spravila. Jestli mám doporučit jednu etapu z jihu, tak rozhodně tuto! Místy není úplně ideální pro kočárek, ale dají se vymyslet krásné alternativy.

ČESKÁ KANADA A NOVOHRADSKÉ HORY

Toto jsou etapy pro děti, spousta hřišť a míst, kde si můžou pohrát. Benjamin nadšenej. Já bohužel míň, něco bylo špatně a nešlo mi jít dál. Musela jsem si přiznat, že jít přes bolest sama je blbost, natož s miminkem. Po třech týdnech a 660 kilometrech jsme se museli vrátit zpátky do Prahy s obrovským zklamáním v mojí hlavě.

ŠUMAVA

Nevzdali jsme to. Čekali jsme na další příležitost, kdy nebudou v plánu Benovy očkování/prohlídky nebo další povinnosti. Najednou jsme byli znovu na nejjižnějším bodě, odkud jsme před necelými třemi měsíci odjeli zklamaní. Tentokrát už jsem ale nebyla nervózní a věděla jsem, co čekat. Možná mi ta pauza prospěla. Vyrazili jsme opět sami ve dvou. Před námi Šumava, co víc si přát. Šumava je pro kočárek naprosto skvělá v tom, že je protkaná miliony (cyklo)tras. Hřebenovku Plechý–Třístoličník jsme vynechali, ta je s kočárkem nereálná, zvolili jsme si jiný kousek trasy úplně podle sebe.

Nouzová nocoviště mě trochu děsila. Do teď jsem si stavěla stan vždy mimo lidi a najednou jsem se cítila trochu provinile. Představa, že bude Ben v noci brečet a někoho ve vedlejším stanu probudí, mi přišla extra nepříjemná. Naštěstí žádná špatná zkušenost.

Jižní stezka Českem s kočárkem – NP Šumava.

ČESKÝ LES

Posledních 130 kilometrů, tady pozor na zásoby. Co si nepřinesete, to nemáte, a to až do Chebu. Já s tím nepočítala a poprvé se potrápila kvůli nedostatku jídla. Tenhle opuštěný úsek má ale naprosto nepopsatelnou atmosféru. Když jsem šlapala posledních 10 kilometrů z Aše, celou dobu jsem přemýšlela nad tím, jestli to vážně dojdeme. Od cíle už nás dělilo tak strašně málo, že jsem se tak nějak nemohla smířit s tím, že to končí. Znáte to?

Tak a je to, jsme v cíli! Benjamin na závěrečném úseku plném kořenů před cedulí nejzápadnějšího bodu Česka usnul. Užívali jsme si to každý po svém. Pro mě to teď znamená, že jsem obešla celé Česko, a pro Bena, že zvládl 1 100 kilometrů jihem. Díky za tebe, ty můj malej parťáku!

TREKOVAT S DÍTĚTEM, ANO NEBO NE?

S dítětem na trek nevyrážíme, abychom před něčím utekli nebo si něco ujasňovali. My tam potřebujeme být, ukázat, zabavit, utěšit, vysvětlit a hlavně si užívat ty přítomné momenty. Já osobně s Benem takové spojení jako na Stezce doma nikdy nenašla. Samozřejmě to ale vždycky nebylo jenom zalité sluncem, proto si ze Stezky odnáším i toto: „Kdo na Stezce nebrečel, ten nic nezažil.“. Těch momentů tam bylo spousta a podle mě k tomu silnější emoce patří.

Na závěr vzkaz pro všechny rodiče. Nenechte se odradit okolím, vy jste rodič a vy musíte sami nejlépe vědět, jestli to jde nebo ne. Pravidlo spokojený rodič = spokojené dítě funguje perfektně. Neberte si vůbec nic z toho, když vám někdo poví, že z toho vaše dítě nic nemá, protože vy ano a to se pak celkově projeví. A pokud to zrovna nejde a vaše dítě nechce být v kočárku nebo třeba ani v nosítku, pamatujte si, že je to jenom období. Období, které přejde, ale už vám ho nikdo nevrátí, pokuste se ho tedy využít jinak. 

Ať to šlape vám i vašim minituristům! 

STEZKA ČESKEM JIŽNÍ VĚTEV

  • DÉLKA: 1 100 km (celkem 10 etap)
  • PŘEVÝŠENÍ: 20 550 m
  • POČET DNÍ: 32 dní
  • POČÁTEČNÍ BOD: nejvýchodnější bod Česka na česko-polské hranici u obce Bukovec 
  • CÍLOVÝ BOD: nejzápadnější bod Česka v přírodním parku Smrčiny u zaniklé osady Újezd
  • Pro zobrazení trasy načti QR kód https://bit.ly/czechtrailmap

Více informací na www.stezkaceskem.cz

PÁR TIPŮ PRO TREKOVÁNÍ S DĚTMI

  1. Vyrazte tehdy, kdy se hlavně vy cítíte být připraveni.
  2. Pokud nemáte zkušenosti, zkuste nejdříve nějakou lehčí etapu, na které budete mít únikovou cestu. Lehčí etapy na jihu jsou například: Dolnomoravský úval, Česká Kanada, Novohradské hory i cyklo Šumava.
  3. Zkuste spát s miminkem ve stanu poprvé klidně i doma v obýváku.
  4. Netahejte s sebou zbytečnosti pro sebe ani pro dítě.
  5. Příroda sama o sobě je jedno velké hřiště a místo pro objevování.
  6. Neupínejte se na určitý počet kilometrů za den.
  7. Nespěchejte na sebe navzájem, režim se nedá nastavit ani na treku ze dne na den.
  8. Večer se stan sám nepostaví a dítě neuspí, nechávejte si dostatečnou rezervu energie.
  9. Nespoléhejte jen na kočárek a pro jistotu u sebe mějte i nosítko. 
  10. Hlavně si ale užívejte, že se můžete věnovat sobě navzájem a neřešit ty všední povinnosti, které máte doma.

Oblečte malého turistu na skibi.cz

Dětské kraťasy Reima Vaelsi

Turistické kraťasy Reima Vaelsi s praktickou membránou Reimatec v zadní části, aby si děti mohly sednout, kamkoliv je napadne. 

  • certifikovaný materiál z recyklovaného PES s DWR úpravou
  • materiál s oděruodolností 30000 s membránou Reimatec v oblasti hýždí
  • velká boční kapsa na zip
  • nastavitelný pas 

Ve velikostech 128-164. MOC 1020 Kč. Prodává Skibi.cz

Dětské outdoorové kalhoty Reima Vaeltaa

Kalhoty Reima Vaeltaa jsou díky flexibilnímu materiálu a použití membrány Reimatec na těch správných místech skvělým společníkem pro všechna dětská dobrodružství.

  • certifikovaný materiál z recyklovaného PES s DWR úpravou
  • materiál s oděruodolností 30000 s membránou Reimatec v oblasti kolen a hýždí
  • dvě boční kapsy
  • elastický pas se stahováním

Ve velikostech 104-164. MOC 1280 Kč. Prodává Skibi.cz

Dětské tričko Reima Vauhdikas

Tričko Reima Vauhdikas z inovativního materiálu s xylitolem, jenž umí tělo příjemně zchladit, je ideální volbou pro sportovní aktivity v horkých letních dnech. 

  • pružný, lehký a rychleschnoucí materiál 4-way stretch 
  • s technologií Reima Xylitol Cool dokáže při sportovní aktivitě tělo ochladit o 1-3 °C
  • pro kluky i holky v mnoha printech

Ve velikostech 104-164. Cena: 640 Kč. Prodává  Skibi.cz

Reima

Finská značka Reima je specialistou na funkční oblékání dětí už téměř 80 let. Oblečení Reima vyniká špičkovou kvalitou a funkčností, chytrými střihy, inovativními materiály a svěžím severským designem. Oblečení je každodenně testováno těmi nejtvrdšími testery – dětmi samotnými. Jako zastánce udržitelného přístupu využívá Reima přírodní obnovitelné zdroje i vysoký podíl recyklovaných materiálů, a je tak vzorem v přístupu k maximálně ekologicky pojatému designu a výrobě. Více na www.skibi.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: